Pazarlama 101

Eğitim - 20 Haziran, 2022 - Okuma Süresi: 3 Dk.

20 Haziran, 2022

Pazarlama 101

Günümüzde gelişen ve çeşitlenen küreselleşmenin öne çıkardığı alanlardan birisi pazarlamadır. Bir ürün veya hizmeti tanıtırken pazarlama çeşitlerine ihtiyaç duyarız. Bu yazımda pazarlamanın temel özelliklerini öğrenebilirsiniz. İyi okumalar!

Günümüz dünyasında ürün çeşitliliğinin artması ile birlikte markaların pazarlama stratejileri de önem kazanmıştır. Gelin, birlikte pazarlama temelde nasıl işliyor bir bakalım:

Öncelikle pazarlama; müşteri ihtiyaçlarını tatmin etmektir, insanlara istediğini satmak değildir. Pazarlama ürünün tasarım aşamasında başlar ve satış sonrasında da devam eder.

İyi bir pazarlama markaya faydalar sağlar. Bunlar zaman, mekan, biçim/çeşitlilik, mülkiyet faydasıdır. Bu faydaları doğru bir şekilde müşteriye yansıtabilmek için iyi bir pazarlama karması oluşturmalı ve hedef kitleyi yani pazarı iyi belirlemek gerekir.

Pazarlama 101

Pazarlama anlayışı yıllar geçtikçe değişmiştir. Bundan önceki yaklaşımların kullanıldığı dönemlerdeki eksiklikler bugünkü pazarlama yaklaşımında tamamlanmıştır. Yaşadığımız bu dinamik dünyada daha da değişecektir. Pazarlama insanlar geliştikçe gelişecek, ayrıca bulunduğu döneme ve o dönemin ihtiyaçlarına uyum sağlayacaktır.

Öncelikle firma olarak pazar odaklı mı yoksa işletme odaklı mı olduğumuza karar vermeliyiz. Çünkü bu durum stratejilerimizi belirlemede yardımcı olacaktır. Pazarlama bir sanattır ve sadece bir departman olarak nitelendirilemez. Düşünce olarak zihnimizde belirdiğinde, fikri olarak tasarlamaya başladığımız andan itibaren başlayıp bütün departmanlardan geçerek müşteriye ulaşır. Ve bu süreç oldukça uzundur.

Ve şu an fazlasıyla gündemde olan bir konu daha var: dijital pazarlama.

Pazarlama 101

“Dijital pazarlama, kısaca elektronik cihaz veya internet kullanarak yapılan tüm pazarlama faaliyetlerini kapsar. Dijital pazarlama sürecinde markalar müşterilerine ulaşmak, ürün ve hizmetlerini tanıtmak veya satmak için ödemeli reklamcılık, sosyal medya, e-mail pazarlaması, arama motoru gibi dijital kanallardan faydalanırlar.”

Dijital pazarlama geleneksel pazarlamadan farklı olarak çok daha geniş kitlelere daha kolay ulaşmayı sağlıyor. Sosyal medyanın hayatımızdaki yeri bu konuda fazlasıyla önemli olmakta. Hele ki evden çıkamadığımız pandemi döneminde markaların biz müşterilere ulaşmasını sağlayan en büyük kanal sosyal medya olmuştur.

Pazarlama 101

Eğer bir sosyal medya kullanıcısıysanız gün içinde en çok göreceğiniz şey marka reklamları olacaktır. Markalar bunu iki şekilde yapabilirler. Bir sosyal medya fenomeninin ürünlerini tanıtması, ürünler hakkındaki görüşlerini takipçileriyle paylaşması ile ya da direkt ürün reklamını önünüze düşürerek. Bunlardan en organik olanı bir influencer ile çalışmaktır, çünkü bu kişinin takipçileri ile arasında bir bağ vardır ve bu bağ sonucunda kişiye bir güven duyulur. Özellikle memnun olduğu ve olmadığı ürünleri şeffaf bir şekilde paylaşıyorsa o influencer sayesinde başarılı bir pazarlama stratejisi uygulanmış olacaktır. 

Haftalığın PeP'te!

İlk 15'e giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.