İngiltere'de Dil Okulu: İngilizce Öğrenmek Değil İngiliz Olmak

Eğitim - 19 Temmuz, 2021 - Okuma Süresi: 4 Dk.

19 Temmuz, 2021

İngiltere'de Dil Okulu: İngilizce Öğrenmek Değil İngiliz Olmak

İngiltere'de dil öğrenmek nasıl bir fikir ve İngiltere nasıl bir yer? İngilizler nasıl insanlar ve eğitim için neden İngiltere seçilmeli?

İngiltere'de Dil Okulu: İngilizce Öğrenmek Değil İngiliz Olmak

İngilizce ile karşılaşmamış olanınız var mı? Hatta "İngilizce öğrenmek lazım." denildiğini duymayan. Benim eğitim hayatım boyunca en çok duyduğum şeylerden biri olan “İngilizce eğitimi çok önemli” kalıbı önce Cambridge’de dil okuluna, ardından da Newcastle’da Erasmus yapmaya çevirdi gemimin dümenini. Çünkü fark ettim ki okulda küçük yaşlardan beri gördüğümüz İngilizce adı altındaki ders bırakın konuşmayı, dinlemeyi bile öğretmiyor. Yabancı biri bir şey söylediğinde sanki hayatımızda ilk kez duyduğumuzu zannediyoruz çoğu şeyi. En önemlisi de bir dili bilmek demek kelimeleri ve cümleleri değil, tüm kültürü bilmek demek. Bu yüzden Türkiye’de değil, İngiltere’de öğrenmek gerek.

İngiltere'de Dil Okulu: İngilizce Öğrenmek Değil İngiliz Olmak

İngiltere’ye Dil Eğitimine/Erasmus’a Gitmek

Tebrikler! Mükemmel bir tercih yaptınız. İngiltere’de eğitimin kalitesi gerçekten tartışmaya kapalı bir konu. Her yaşa hitap eden dil okulu ve kurs mevcut. Seviye belirleme sınavınıza göre sınıflara yerleştiriliyorsunuz ve doğal olarak %100 İngilizce olan eğitiminiz başlıyor. İngilizce’yi İngiliz kültürü ile speaking, reading, listening, çeşitli geziler ve festivallerle her açıdan öğrenmenizi sağlıyorlar. Dil okulunuz size kaldığınız şehirde çeşitli geziler düzenliyor ve öğretmenler size rehber oluyor. Hatta güzel müzikaller, tiyatrolar ve festivaller için de kolaylıkla rezervasyonunuzu yapıyorlar ve sizi okuldaki diğer öğrencilerle birlikte götürüyorlar.

“I’m a Turkish man in UK” Duygusu

İngilizler soğuk mu? Nedir bu İngiliz soğuktur kalıbı? Öyle bir şey yok dostlarım. İngilizler sadece sosyal mesafe kuralını hayatları boyunca benimseyen insanlar. Çok temizler, sürekli steriller, dezenfektanlar havada uçuşuyor demiyorum hatta bizim temizlik anlayışımızın yanından geçemezler hatta ama insanlar özel alana saygılı. Yeni tanıştığı biriyle, hatta arkadaşıyla dip dibe durmaz onlar. Biz sarılmayı çok seven bir toplum olduğumuz için tokalaşmak yavan kalır bizim için. Yoksa her daim güler yüzlüler ve kibarlar.

İngiltere’de yaşam nasıl peki? Güncel pound hesabı yapmazsanız ve alacağınız yeri bilirseniz marketler ucuz dostlarım. Lüks giyim, elektronik demiyorum, pahalı marketler de var ama eğer en yaygın market zincirlerinden olan Tesco ve Sainsbury hakkında konuşacaksak gerçekten uygun fiyatlı çoğu şey ve bizim marketlerimizden çok daha fazla hazıra yönelim mevcut. Aramızda kalsın konserve sütlaç bile gördüm tadının alakası olmasa da. Meyve ve sebzeler de genelde soğuk bir iklimi olan İngiltere’de çok yetişmediğinden bir tık pahalı ama çok değil. Patates yetişiyor mesela o çok ucuz, içiniz dışınız patates olabilir.

Hafta sonu belli bir saatten sonra alışveriş merkezine gideyim demeyin çünkü kapıda kalırsınız. Çoğu dükkân 5’ten sonra kapatıyor hatta pazar günü açmayan da az değil. O saatten sonra, özellikle cumartesi gecesi eğlence için pub tercih ediyor insanlar.

Kalacak yer konusuna gelirsek, eğer bir ajans sizin eğitim planınızı yapıyorsa kalacak yerinizi de ayarlayacaktır ancak kendiniz de rahatlıkla kalacak yerinizi ayarlayabilirsiniz. Ben Erasmus’la yaz stajına gittiğimde bütçeme uygun yurt planımı kolayca yapmıştım. İlk sefer için de ajans bana bir İngiliz aile ayarlamıştı.

Haftalığın PeP'te!

İlk 15'e giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.