Excel Bilmek Size Neler Sağlar?

Dijital Yaşam - 21 Kasım, 2022 - Okuma Süresi: 3 Dk.

21 Kasım, 2022

Excel Bilmek Size Neler Sağlar?

MS Office programlarından biri olan Excel'in yaşantımızdaki kullanım alanlarına, Excel ile neler yapabileceğimize ve neden önemli olduğuna gelin hep birlikte göz atalım!

Birçok iş ilanında, staj başvurusunda vb. pozisyonlar için ileri Excel bilgisinin istendiğine şahit olmuşuzdur. Excel, iş dünyasında sıklıkla tercih edilen hatta en çok kullanılan programlardan biridir. Excel’in her düzeyde ve her sektörden kullanıcısının olmasının en büyük nedeni esnek bir yapısının olması ve Excel ile yapılabileceklerin bir sınırının olmamasıdır. Excel bilgisinin yeterli düzeyde olması istihdam edilebilirliği arttırmaya katkısağlar. İş ilanlarının pek çoğunda görmeye alışık olduğumuz bir şart olan MS Office programlarının etkin kullanılması, işe kabul oranlarını da değiştirebilen bir madde olarak nitelendirilebilir. Excel'in birçok sektörde kullanıldığı göz önüne alındığında ise istihdam edilebilirlik açısından önemli bir kriter olaran nitelendirilmesi oldukça mantıklıdır. 

Excel Bilmek Size Neler Sağlar?

Excel Kullanmak Neden Önemlidir?

Excel, sınırsız kullanım alanına sahip bir programdır. Meslek ya da sektör fark etmeksizin iş hayatını kolaylaştırmaya katkıda bulunur. Microsoft Excel, iş hayatının ortak değeri olarak nitelendirilebilir. Örneğin; bir iş yerinde personel bilgisini içeren tabloların, hazırlanması gereken sunumların, raporların vb. birçok işin tek tek elle yapılmasının gerektirdiği zamanı düşünün. Böyle bir çalışmanın gerçekleşmesi için oldukça geniş zamana ihtiyaç vardır. MS Office programları sayesinde tüm bu iş yükü ve aşamalar kısa zaman içerisinde oldukça etkin bir şekilde yapılabilir. Bu nedenle Excel kullanabilmek, işletmenin faaliyet alanı fark etmeksizin büyük bir öneme sahiptir. Basit düzeyde Excel bilgisine sahip bir kişi, günlük programlarını hazırlamak, aylık harcamalarını kontrol etmek ya da uyguladığı rutinlerdeki değişimleri takip etmek gibi farklı amaçlar için bile amacına rahatlıkla ulaşabilir. 

Excel Bilgisinin İş Başvurularındaki Önemi Nedir?

İş verenlerin, iş arayan pek çok bireyde istediği en belirleyici özelliklerden biri kuşkusuz Excel veya daha genel tabirle MS Office programlarını etkili bir şekilde kullanmak oluyor. İleri düzeyde Excel bilmek, güçlü bir özgeçmiş oluşturmaya yardımcı oluyor. Özel sektör, akademik çalışmalar, kamu kurumları ya da freelance çalışmalar dahil olmak üzere daha sayısız birçok çalışma alanında güçlü bir kariyere sahip olmak için belirleyici rol üstleniyor. Excel bilmek, bir iş yerinde kişiyi diğer çalışanlardan daha farklı bir konumda bulunmasına katkıda bulunuyor. Herhangi bir iş yerinde, zamanlama konusunda tasarruf sağlayabilmenin yanı sıra geniş açıda değerlendirilecek olunursa iş yükünü de hafifletebiliyor. 

Excel Bilmek Size Neler Sağlar?

Bu içerikte, kullanımıyla sıklıkla karşılaştığımız bir MS Office yazılımı olan Excel’in neden bu kadar önemli ve gerekli olduğuna yer verdim. Başka içeriklerde görüşmek üzere!

Haftalığın PeP'te!

İlk 15'e giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.