Yapay Zekânın Yeni Penceresi: Atlas

Bilim ve Teknoloji - 21 Kasım, 2022 - Okuma Süresi: 3 Dk.

21 Kasım, 2022

Yapay Zekânın Yeni Penceresi: Atlas

Bilimin ışığında üretilen ve gelişen yapay zekânın bize sunduğu ürünler son zamanlarda oldukça ilgi odağı. Bu konunun bir parçası olarak üreticilerinin paylaştığı videolardan ilerlemelerini gördüğümüz Atlas robot ile ilgili bazı bilgileri sizlerle paylaştım. İyi okumalar!

Son günlerde bilimde ve teknolojik gelişmelerde sıklıkla gördüğümüz buluşlar olan robotlar, zaman zaman hepimizi düşündürmüştür. Kimimiz onların zararlı buluşlar olabileceğini düşünürken kimimiz ise gelişen bilimin ışığında onların yapabildikleri eylemler karşısında hayranlık ve şaşkınlık hissetmekteyiz. Bu ürünlerden biri olan ve son günlerde karşımıza çıkan DARPA denetimi ve gözetimi ile Boston Dynamics tarafından oluşturulup geliştirilen Atlas, iki ayaklı insansı robottur. Çeşitli arama kurtarma görevlerine binaen tasarlanan bu robot 1,8 m boya sahiptir. Dünyanın en kompakt mobil hidrolik sistemlerinden birine sahip olan bu robot; özel bir pil, valfler ve kompakt bir hidrolik güç ünitesinden oluşmaktadır. 2013 yılında kamuoyuna tanıtılmıştır. Amerikan Savunma Bakanlığı’nın ajansı olan DARPA programı yöneticisi Gill Pratt tarafından prototip versiyonu, küçük bir çocukla karşılaştırılarak: "Hiçbir küçük çocuk, yürümeyi denemeden yürümeye başlayamaz ve her çocuk yürürken çokça düşer. Biz şu an Atlas için bu noktadayız." denmiştir.

Boston Dynamics tarafından son günlerde ulaşılan bilgilere göre Atlas robotu; hazırlanan parkurlardaki engelleri aşarak, tek ayak üzerinde zıplayarak, merdiven iniş çıkışı yaparak, ters takla atarak, eğimli yerlerde yürüyerek ve koşarak ilerleme katediyor. Sıçramalar ve taklalar için gerekli olan güç ve ağırlık oranını vermek için 3D baskılı parçalar kullanıyor. Ayrıca Atlas, saniyede 15 kare hızında ortamın nokta bulutlarını oluşturmak için uçuş süresi derinlik kamerası kullanıyor.

Paylaşılan son bilgilere göre Atlas robot, sahip olduğu yapay zekâ ile kullanabildiği davranış ve eylemleri parkur yapısına göre düzenliyor. Buradan anlıyoruz ki Atlas, parkurun yapısına göre programlanan bir robot değil. Atlas'ın oldukça gelişmiş olan kontrol sistemi, son derece çeşitli ve çevik hareket sağlarken; algoritmalar, hareketleri planlamak için tüm vücudu ve çevreyi içeren karmaşık dinamik etkileşimler aracılığıyla akıl yürütmektedir.

Boston Dynamics kurucusu ve başkanı Marc Raibert, robot üreticisinin öğrendiklerinin çok değerli olduğunu söylüyor. Raibert bununla ilgili “Yeterince güçlü olması, tüm performansı durmadan yapabilmesi ve yeterli enerjiye sahip olması için geliştirmenin ortasında robotu yükseltmemiz gerektiği ortaya çıktı. Yani bu tasarım için gerçek bir faydaydı” diyor.

Atlas ve Spot ile beraber ün yapan Boston Dynamics, geçtiğimiz günlerde içerisinde Atlas’ın yer aldığı bir video yayınladı. Yayınlanan video Atlas’ın katettiği gelişimi, bizler için de gözler önüne sermektedir.

 

 

 

 

 

 

 

Haftalığın PeP'te!

İlk 15'a giren her içerik ile 200 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.