Telefonsuz Kalmaktan Korkmak: Nomofobi

Bilim ve Teknoloji - 10 Haziran, 2024 - Okuma Süresi: 3 Dk.

10 Haziran, 2024

Telefonsuz Kalmaktan Korkmak: Nomofobi

Telefonunuz yanınızda olmayınca tedirgin ve huzursuz hissediyor musunuz? Hissediyorsanız bu durumun günlük hayatımıza ne gibi etkileri vardır? Gelin hep beraber hayatın merkezi konumuna gelen telefonların yokluğunda ortaya çıkabilecek sorunları bu sorular çerçevesinde inceleyelim!

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte telefon günlük hayatın ana merkezinde yerini aldı. Günümüzde gündelik hayatta yapılması gereken hemen hemen her şey sadece bir ekran ile halledilebilecek durumdadır. Hayatın her yerine yayılmış bir durumda bulunan telefonun bazı kişilerde bağımlılık boyutuna ulaşması kaçınılmazdır. Durum bu şekilde olunca da telefonsuz bir hayatın işlevsel olmayacağını ve hatta sürekliliğinin gelmeyeceğine olan korkular da bir hayli artış göstermektedir. Bu durum modern çağda o kadar yaygınlaşmıştır ki tam olarak bu sorunu tanımlayan "nomofobi" kelimesi türetilmiştir.

Nomofobi Ne Demektir?

İngilizce'de "no mobile phobia" (telefonun olmaması korkusu) ifadesinden türeyen nomofobi; telefon ve bilgisayar gibi teknolojik aletlerin yokluğunda kişide ortaya çıkan yoğun kaygı ve korku durumunun gözlemlenmesi durumudur. Nomofobi sahibi kişilerde telefonlarının yokluğunda çeşitli psikolojik ve fizyolojik durumlar söz konusu olabilmektedir. Sadece cep telefonunun yokluğunda ortaya çıkmakla yetinmemektedir bu belirtiler. Aynı zamanda telefonu yanında olsa bile kişinin "Ya telefonumdan ayrı kalma durumum söz konusu olursa?" düşüncesi de bu fobiye sahip kişide bu belirtilerin ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir.

Telefonsuz Kalmaktan Korkmak: Nomofobi

Nomofobi Belirtileri Nelerdir?

- Telefon yanındayken bile kontrol etme ihtiyacı duymak.

- Telefonundan ve internetten uzak kalmaktan yoğun bir şekilde korkmak.

- Telefondan ayrı kalmaktan duyulan korku sebebiyle telefonla beraber uyumak.

- Telefonunun şarjının bitmesinden endişe duymak.

- Telefonu yanında olmayınca mide bulantısı, nefes darlığı ve baş dönmesi yaşamak.

- Aşırı boyutta uykusuzluk.

- Telefonu hiçbir şekilde kapatmamak.

- Dikkat süresinde gözle görülür azalma ve bilişsel süreçlerde yavaşlama yaşamak.

- Yoğun telefon kullanımı sonucunda vücutta oluşabilecek fiziksel belirtiler.

Nomofobi - Sosyal Medya İlişkisi

Çeşitli sosyal medya uygulamalarına ulaşabilmek konusunda telefon oldukça yardımcı olabilmektedir. Sosyal medya ise kişiye anlık mutluluk ve haz verdiği, kişinin anlık olarak gelişmeleri takip etmesine olanak sunduğu için bir bağımlılık olma potansiyeline sahiptir. Sosyal medya bağımlılığı, telefona duyulan ihtiyacı da artırır. Sonuç olarak nomofobinin oluşmasının en temel sebebi sosyal medya platformlarına aşırı boyutta bir bağımlılık beslenmesidir. Dolayısıyla sosyal medya bağımlılığının önüne geçmek için çeşitli önlemler almak, nomofobinin de önüne geçmekte etkili olacaktır.

Haftalığın PeP'te!

İlk 15'a giren her içerik ile 200 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.