Margaret Ann Bulkley: Fark Yaratan Bir Kadın

Bilim ve Teknoloji - 10 Ocak, 2022 - Okuma Süresi: 3 Dk.

10 Ocak, 2022

Margaret Ann Bulkley: Fark Yaratan Bir Kadın

Kadınların çoğu eğitimden mahrum kaldığı bir dönemde yaşayan Margaret Ann Bulkley, tıp eğitimi almak için erkek kılığına girerek hayatına James Barry olarak devam etme kararı alıyor. Gelin Margaret Ann Bulkley'in bu sıra dışı yaşama ve bu yaşama katmış olduğu başarılara hep beraber bakalım.

Margaret Ann Bulkley, 1789'da İrlanda'nın Cork kentinde çok fakir bir ailenin bir çocuğu olarak dünyaya geldi. Margaret Ann Bulkley girişken ve dışa bir çocuktu. Küçük yaşlardan itibaren eğitimde çalışmak veya orduya katılmak gibi “kadınlara uygun olmayan” işlerin peşinden gitmek istedi. 14 yaşına geldiğinde ise babası borçları sebebiyle hapse düştü. Bu yüzden Margaret ve annesi Londra’da yaşayan amcası James Barry’nin evine gitmek ve orada sığınmak zorunda kaldılar. Barry, Margaret’i kendi seçkin ve elit arkadaş çevresiyle tanıştırdı. Margaret, iyi bir şekilde evlenmek için sosyal bir konuma sahip değildi, ancak aile, kızın bir mürebbiye ya da öğretmen olmak için okuyabileceklerini umuyordu.

Margaret bu çevrede Venezuelalı general ve devrimci olan Francisco Miranda ile tanıştı. Miranda, Bulkley’in zekasından çok etkilendi ve onu erkek egemen tıp alanına girmek için bir erkek kişiliğini üstlenmeye teşvik eden ilk arkadaşı oldu. Yaptıkları plana göre Margaret cinsiyetini gizleyerek tıp eğitimi alacak, ardından mesleğini Venezuela’da icra edecekti.

Margaret Ann Bulkley: Fark Yaratan Bir Kadın

1806 yılında Margaret ölen amcasının adını ve bırakmış olduğu mirası alarak Edinburgh Üniversitesi’ne girmeyi başardı ve 1812'de tıp doktoru unvanını aldı.

Margaret'in annesi kılık değiştirmesine yardım etti, kızını hava nasıl olursa olsun bir palto giymeye teşvik etti ve sesini bir erkek gibi çıkması için kalınlaştırdı. Margaret, kısa boyunun ve pürüzsüz cildinin genç yaşından kaynaklandığını iddia etti.

İlk planı, ülke kurtarıldıktan sonra Venezuela'ya seyahat etmek ve bir kadın olarak tıp yapmaktı. Ancak bu planları gerçekleşmedi. Çünkü 1812 yılında Miranda’nın devrimi engellendi ve İspanyollar tarafından hapsedildi. Ancak Bulkley Venezuela yerine Britanya’da bir kadın olarak ortaya çıkmak yerine, hayatına Dr. Barry olarak devam etmeyi seçti.

İngiliz İmparatorluğu tarafından Güney Afrika'dan Hindistan'a kadar olan kolonilerinin çoğuna gönderildi, burada hastaları tedavi etti ve yeni tıp mezunları yetiştirdi. Ayrıca Afrika'da kolera ve cüzzamın yayılmasına son veren oydu. İngiliz ordusunda bir doktorun alabileceği en yüksek tıbbi madalyayı aldı ve tıp alanında hijyenin rolünü temelden keşfeden ilk kişi oldu. Son olarak, hem annenin hem de bebeğin hayatta kaldığı sezaryen ameliyatını başarıyla gerçekleştiren ilk cerrahtı.

Margaret Ann Bulkley: Fark Yaratan Bir KadınMargaret Ann Bulkley, yaklaşık elli yıl boyunca erkek kıyafetleri içinde yaşadı, bu süre zarfında 46 yıl boyunca orduda erkeklerin ortasında çalıştı ve ölüm kapısını çalana kadar kimse onun bir kadın olduğunu bilmiyordu ya da ayırt edemedi. Margaret 1865'te dizanteriden öldü ve onu cenazeye hazırlamaktan sorumlu hemşire, ölen ünlü doktorun aslında bir kadın olduğunu keşfetti. 

Haftalığın PeP'te!

İlk 15'e giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.