Reklam Stratejileri ve İletişim

Alışveriş - 18 Eylül, 2023 - Okuma Süresi: 2 Dk.

18 Eylül, 2023

Reklam Stratejileri ve İletişim
Kredi: Adobe exprience

İletişim, insanlar arasındaki dil bağlantıları dışında düşünce, duygu ve fikir alışverişi olarak da tanımlanabilmektedir. Pek çok reklam fikri de çeşitli iletişim stratejileri kullanılarak geliştirilmiştir. Peki reklamlarda iletişim stratejileri nasıl kullanılır? Gelin, birlikte bakalım!

İletişim çok geniş kapsamlı ve genel bir kavramdır. İletişim, alt kodlarına indirgendiği zaman özelleşmeye ve farklılaşmaya başlar. İki insanın birbirleri ile olan ilişkileri, insanların dünya üzerindeki olaylar ve yaşantılarla ilgili tepkileri, alışveriş rutinleri, hayvanlarla olan bağ ve günümüz şartlarında yapay zeka ile ilgili veriler dahi iletişim kapsamına girebilmektedir. Bu sebeple iletişim, anlaşılması ve çalışılması gereken bir alan olmakla beraber zor da bir alandır. İletişim genel olarak alıcı, verici, ileti ve dönüt ögelerinden oluşmaktadır. Fakat her zaman geri bildirim alınamayabilir ya da mesaj gönderilene ulaşamayabilir. İşte bu gibi durumlarda sorunlar ortaya çıkabilir. Bunların düzeltilmesi için bazı stratejiler geliştirmek gerekebilir.

Reklam Stratejileri ve İletişim

İletişimde her reklam bir gönderidir. Reklamlar mesajlarında göndergesel dili kullanırlar. Çünkü reklamların amacı, algı yaratıp satışı arttırmaktır. Bu sebeple çeşitli görsel ve söylemsel stratejiler kullanılmaktadır. Bir ürünün faydalarını anlatırken popüler bir kişinin söylemlerinin kullanılması, akılda kalıcı şarkıların arka fonda kullanılması, sosyal medya araçlarının tercih edilmesi ve belli sloganların tercih edilmesi bu startejilerden bazılarıdır. Ayrıca iletiler sunulurken seçilen nesnelerin ve simgelerin çağrışımları ve yan anlamları da önemli olmaktadır. Bunları üstü kapalı bir şekilde vermek reklam editörlerinin işidir.

İletişim sürecinde etkileşimi artırmak günümüz koşullarında çok önemlidir. Örneğin Instagram'da gerçekleşen bir satışta artık sadece beğeni yani 'like'lar önemli değildir. Linke tıklayarak siteye girilmesi, paylaşım, mesaj olarak gönderme de önem taşımaktadır.

Bu konuda son detay, kaynak ile hedef kitlenin uyumlu olmasıdır. Kullanılan dil, dilsel kodlar, simgeler, mimik ve jestler her iki tarafta da anlamlı olmalıdır. Anlaşılır ve açık olmak önemlidir. Reklamda doğru anlaşılmak kadar alıcıyı harekete geçirmek de bir o kadar önemlidir. Alıcı harekete geçerse reklam kampanyasından verim alınmış olur.

Reklam Stratejileri ve İletişim

Bu yazımda sizlere başarıya giden yolda reklam stratejilerini paylaşmaya çalıştım. Umarım başka bir yazımda tekrar buluşuruz.

 

Haftalığın PeP'te!

İlk 15'a giren her içerik ile 200 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.