Fransa'nın Strazburg Notre Dame Katedrali

Alışveriş - 13 Mart, 2023 - Okuma Süresi: 3 Dk.

13 Mart, 2023

Fransa'nın Strazburg Notre Dame Katedrali

Avrupa'nın en iyi Gotik mimari yapısı Strazburg Notre Dame Katedralinin içerisinde bulunan astronomi saatinin yapılışı, gül penceresinin neyi sembolize ettiğini ve daha fazlasını gelin yakından inceleyelim!

Avrupa'nın en iyi Gotik mimari yapılarından biri olan Strazburg Notre Dame Katedrali, Fransa'nın 1988'de UNESCO tarafından Dünya Mirasları listesine dahil edilen Strazburg kentinde bulunuyor. 1015 yılında Werner de Habsbourg tarafından konulan ilk taşla yapımına başlanan Katedral, 424 yıllık uzun bir süreyle 1439 yılında tamamlanmıştır. Bu kadar uzun sürme sebepleri olarak şehrin bataklık üzerinde kurulmuş olması ve salgın hastalıklardan kaynaklı işçi kesiminin azalması gösterilmektedir. Mimarları arasında Erwin von Steinbach,Gustave Klotz, Ulrich Ensinger, Johannes Hültz, Claus de Lohr, Jacques-François Blondel, Michael Parler, Jean von Steinbach bulunmaktadır. Özellikle Alman Mimar Erwin von Steinbach'ın 1277'den 1318'deki ölümüne kadarki sürede yapıya önemli katkıları bulunmuş ve yapımda merkezi bir figür olarak yer almıştır.

Fransa'nın Strazburg Notre Dame Katedrali

Kilisede bulunan 16. yüzyıldan kalma astronomik saat; Rönesans dönemi sanatçıları, matematikçiler ve teknisyenlerle birlikte 1574 yılında yapılmıştır. Bu saat Güneşin, gezegenlerin ve takımyıldızlarının yörüngelerini gösterme özelliklerini taşımaktadır. Yine kilisede bulunan Gül Pencere; dünyanın, güneşin ve ayın yuvarlaklığını yansıtmakta ve Tanrı'nın insanları cennetten izlediğini sembolize etmektedir. İçerisinde bulunan Kule ise 330 döner basamaktan oluşan merdivenden oluşmakta ve bu sayede çevredeki muhteşem manzarayı gözlemlemek için fırsat sunmaktadır. Ve Strasbourg Katedrali Orgu da ziyaretçilerin kesinlikle görmesi ve incelemesi gereken bir şaheserdir. 142 metrelik uzunluğuyla 1647 ile 1874 yılları arasında Dünya’nın en yüksek yapısı unvanını alan tarihi yapı bu özelliğini sonra Hamburg'daki Aziz Nikolai Kilisesi'ne kaptırmıştır. Şu an dünyanın en yüksek 6. katedrali durumundadır. Yılda yaklaşık 4,5 milyon ziyaretçiyi ihtişamı ile büyüleyen bu kilise, Fransa’nın en popüler turistik yapılarından biri olmakla birlikte Fransa’nın en çok turist alan ikinci dini yapısı konumundadır. Özellikle duvarlarında heykeller bulunan yapı, bununla birlikte büyüleyici ışıklar ve gölge oyunları gösterisiyle yaz akşamları ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Duvarlarda kullanılan kumtaşı (kum tanelerinin doğal bir çimento maddesi yardımıyla yapışması sonucu oluşan fiziksel tortul bir taş) malzemesinin, ışığa ve günün saatlerine göre değişen pembemsi tonu özellikle dikkatleri üzerine toplamaktadır.

Fransa'nın Strazburg Notre Dame KatedraliNoel’in başkenti olarak anılan Strazburg şehri, Noel zamanı Katedral etrafında kurulan pazar ve eğlence yerleriyle ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Victor Hugo'nun da betimlediği gibi bu "dev ve narin mucize" katedrali ziyaret etmeye yolunuzun düşmesi dileğiyle.

Haftalığın PeP'te!

İlk 10'a giren her içerik ile 200 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.