3 Dakikada Sivilceler: Doğru Bilinen Yanlışlar- AkneninGörünmeyenYüzü

Alışveriş - 22 Kasım, 2021 - Okuma Süresi: 3 Dk.

22 Kasım, 2021

3 Dakikada Sivilceler: Doğru Bilinen Yanlışlar- AkneninGörünmeyenYüzü

Ergenlik döneminde gençlerin %85’inde görülen sivilce problemlerinin başlıca sebeplerinden en temeli hormonlardır. Sivilcelerin tedavi yöntemleri, artış sebepleri ve birçok ilgili konu hakkında doğru kabul edilmiş hatalı bilgiler de mevcuttur. Bu yazımda doğru bilinen yanlışlardan bahsettim.

Vücudumuzun aşırı yağ salgılaması sonuncunda kıl kökleri ve yağ bezlerinde meydana gelebilen bir sağlık problemidir sivilce. Yağ bezleri cildi nemli tutmak amacıyla sebum adı verilen yağ salgılamaktadır. Bu süreci izleyen kanalların tıkanması sonucunda iltihaplı sivilce ve kistler oluşabilmektedir. Sivilceler için özetle yağ kanalı hastalığı diyebiliriz.

Vücutta fazla yağ salgılanmasının en temel nedenlerinden biri hormonlardır. Sivilcelerin vücudunuzda en sık görüldüğü dönem ise ergenlik dönemidir. Bağlantı kuracak olursak ergenlik döneminde hormonlar hareketlilik gösterir. Dolayısıyla da vücutta sivilcelere yol açar. Kız çocuklarında 11-16 yaş aralığında ergenlik dönemi yaşanırken erkeklerde bu yaş 14-18’dir. Genel olarak ise sivilce kadınlarda daha sık görülen bir durumdur. Bu yazımda sizlere sivilceler hakkında toplumun çoğunluğunda doğru kabul edilmiş yanlış bilgileri derledim. Keyifli okumalar!

3 Dakikada Sivilceler: Doğru Bilinen Yanlışlar- AkneninGörünmeyenYüzü

-Sivilcelere Sadece Ergenlik Döneminde mi Rastlanır?

Hayır ergenlik dönemi dışında sivilceler; aşırı stres, yanlış ürün kullanımı ve güneş ışığı kaynaklı da olabilir.

-Herkes Ergenlik Dönemini Yoğun Sivilcelerle mi Geçirir?

Gençlerin %85’inde sivilce çıksa da kendi adıma ergenlik dönemimi sıfır sivilce ile kapattığım için bu da genele vurulmuş bir yanlış bilgidir. Sivilce çıkıp çıkmaması da cilt tipi ile alakalı bir durumdur. Yağlı ciltlerde daha sık görülür. Bunun dışındaki sebepler ise genetiktir.

-Besinler Sivilce Oluşumunu Arttırır mı?

Sivilceler yukarıda bahsettiğimiz gibi temel olarak hormonlar ve genetikle alakalı bir durumdur. Cildin yağlı olması ve dolayısıyla sivilce oluşumu besinlerle dolaylı olarak ilgisi vardır. Bu konu kesin olmamakla birlikte tartışmaların odağındadır.

Bonus:

-Yüzümüz yağ bezleri açısından daha zengin olması sebebiyle en çok sivilce yüz bölgemizde görülüyor.

-Sivilceleri sıkarak patlatmak daha fazla büyümesine ve iz kalmasına sebep olabilir. Bunun dışında elleriniz kirli ise cilt hastalıkları da beraberinde gelebilir.

-Sivilce tedavilerinin etkileri minimum 1-2 ay içerisinde görülüyor. Ayrıca tedavide devamlılık çok önemli bir faktör.

Tüm bunların dışında kozmetik ürünlerini satın almadan önce mutlaka kullanıcı deneyimlerini gözden geçirip tavsiye almak gerekebilir. Gece uyumadan önce makyajınız varsa çıkarmadan uyumak da tavsiyeler arasında. Sağlıklı bir ömür dilerim…

Haftalığın PeP'te!

10'a giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.