Noodle Yemenin Yeni Yolu

Yemek - 20 Haziran, 2022 - Okuma Süresi: 2 Dk.

20 Haziran, 2022

Noodle Yemenin Yeni Yolu

Öğrencilerin gözdesi olan Uzak Doğu mutfağının favori lezzetlerinden noodle'ın tarihi ve noodle ile yapabileceğiniz yeni bir tarif yazımda. İyi okumalar ve şimdiden afiyet olsun...

Noodle; Uzak Doğu mutfağının en favori lezzetlerinden biridir. 

Noodle'ı ilk kimin bulduğu konusunda İtalya ve Çin arasında ki çekişmelerde kazanan Çin olmuştur. 2015'te Çin'de yapılan kazılar sonucunda noodle kaseleri bulunmasının yanında 3.yüzyılda Çin'deki bir sözlükte noodle sözcüğü bulununca Çinlilerin haklılığı kesinleşmiş oldu. İlk halinde buğday tozundan üretilen noodle günümüzde çeşitli unlarla yapılabilmektedir.

Japonlar noodle için kullandıkları buğdayın çeşidine göre onu farklı isimlerle anarlar. Örneğin; karabuğdaydan yapılana soba, klasik buğdaydan yapılana udon, Çin'den transfer ettiklerine ramen adını vermektedirler.

Noodle İpek Yolu'ndan başlayıp dünyaya yayılan ve kendini sevdiren bir yemektir. Türk mutfağındaki erişte ve şehriye ile benzerlik gösterir. Türklerin noodle'a olan düşkünlüğü damak tadımıza uymasından geliyordur denebilir. Noodle pek çok sos çeşidi veya çorbayla birlikte servis edilir. En çok tercih edilenler sebzeli veya tavukludur.

Noodle’ın kaderinin değişmesi, 1958 senesinde Japonya’da Momofuku Ando adlı kişinin noodle’ı hazır olarak satması ile oluyor. Klasik noodle çeşitlerinin aksine, yapıldıktan sonra kurutulup paketlenilmiş olan bu noodlelar; ulaşılması kolay, ucuz, doyurucu ve aynı zamanda da lezzetli olmaları sebebiyle paketlenmiş gıda piyasasında lider sayılabilecek konumlarda olmaya devam ediyor. Hatta hazır noodle tüketicilerinin çoğu buna bağımlı hale geldiklerini, sürekli tükettiklerini söylemekteler. Ucuz ve kolay bir ürün olması da en büyük tüketici kitlelerinin öğrencilerden oluşmasının en etkili nedeni. 

Noodle Yemenin Yeni Yolu

Yurt dışında ise alıştığımızın dışında bir tüketim alışkanlıkları olduğunu görebiliriz. Özellikle Almaya'da daha çok hazır noodlelarda kullanılan bir yöntem şu şekilde: Noodle paketindeyken kırılıyor ve küçük parçalar haline getiriliyor. Daha sonra içindeki sos üzerine dökülüp paketin içinde karıştırılıyor ve noodle hazır. Pişirmeden yapılan bu yöntemi çok seveceksiniz. Kıtır kıtır olan noodle, alternatif bir cips ürünü gibi kolay ve lezzetli bir atıştırmalık. Deneyenlere şimdiden afiyet olsun.

Haftalığın PeP'te!

İlk 15'e giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.