Yaz Aylarında Cilt Bakımı

Yaşam Tarzı - 01 Ağustos, 2022 - Okuma Süresi: 3 Dk.

01 Ağustos, 2022

Yaz Aylarında Cilt Bakımı

Cildinizi yaz mevsiminin ve güneşin olumsuz etkilerinden korumak ve yaz boyu cilt bakım rutininizi oluşturmak için kullanabileceğiniz bilgileri hadi inceleyelim!

Yaz aylarının yaşandığı şu günlerde güneşe olan maruziyetin artması; cildimizin kurumasına ve daha hassas hale gelmesine sebep olur. Uzun vadede ise lekelenmelere, kırışıklıkların artmasına, cildin yaşlanma sürecinin hızlanmasına ve hatta cilt kanserine neden olabilmektedir. Sağlıklı bir cilde sahip olabilmenin yolu ise cildimizi derinlemesine temizlemek, cildin elastikiyetini korumak ve var olan ya da olası kusurları engellemekten geçer. Saydığımız sorunları yaşamamak ve istediğimiz gibi bir sonuca ulaşmak için kullanmamız gereken temel ürünler ise temizleyiciler, nemlendiriciler ve güneş koruyuculardır. Bunlara ek olarak ise tonik, serum gibi cilt bakımına destek ürünler ve bunlara ek olarak vitamin, kolajen gibi gıda takviyeleri de kullanılabilmektedir. Size ve cilt tipinize en uygun ürünlere ise eczanelerden güvenle ulaşabilirsiniz. Bahsettiğimiz bu ürünleri daha ayrıntılı inceleyelim!

Cilt Temizleyiciler:

Gün içerisinde makyaj, toz, kir, yağ gibi etmenlerle beraber cildimiz kirlenmektedir. Kirli bir cilt temizlenmediği taktirde gözeneklerin kapanması, derinin nefes almaması, sivilce ve siyah nokta oluşumu gibi istenmeyen durumlarla karşılaşılır.

Cilt bakımında yapılacak ilk iş ise kendimize uygun temizleyiciyi belirlemekle başlar. Krem, jel, köpük, peeling gibi çeşitli formlarda bulunabilen farklı içeriklere sahip onlarca ürün bulunmaktadır. Cilt tipi, akneye-irritasyona meyilli olup olmama ve hassasiyet ürün seçiminde dikkat edilmesi gereken başlıca unsurlardandır. Uygun temizleyici seçildikten sonra cilt, yine ürünün yapısına bağlı olarak günlük, haftalık gibi farklı periyotlarda temizlenebilmektedir.

Yaz Aylarında Cilt Bakımı

Tonik Kullanımı:

Temizliğin ardından kalıntıların giderilmesinde kullanılan tonikler hem cildin arınmasına hem de uygun pH’nın sağlanmasına yardımcı olur. Bunların yanında içeriğine bağlı olarak canlandırıcı, yenileyici ve aydınlık verici özellikte de olabilmektedir.

Serum:

İçeriğindeki moleküllere bağlı olarak çeşitli etkileri olan hafif yapılı ancak oldukça konsantre  ürünlerdir. Cilde aydınlık sağlamak, cilt bariyerini onarmak, lekelenmeleri azaltmak gibi etkilerinin yanında irileşmiş gözenek ve akneye karşı da kullanılabilmektedirler. Cilt sorunu belirlendikten sonra uygun içerik, cilt temizliğinin ardından uygulanabilir. Konsantre yapısından dolayı aşırı kullanımından kaçınılmalıdır. Olumsuz etki göstermemesi için güneş kremi kullanımı da aksatılmamalıdır.

Yaz Aylarında Cilt Bakımı

Nemlendirici Kullanımı:

Aşırı soğuk ve aşırı sıcaklar cildin kurumasına neden olmaktadır. Kuru bir cilt ise kırışıklıkların oluşmasına zemin hazırlayan bir faktördür. Bunun önüne geçmek için özellikle temizleme işleminin ardından (serum kullanılacaksa serumdan sonra) cildi neme doyurmak gerekir.

Güneş kremi kullanımı:

Yaşadığımız yüzyıl güneşin zararlı ışınlarına maruziyetin oldukça arttığı bir dönem. Bu nedenle cilt bakım rutinimize yaz kış dahil etmemiz gereken güneş kremleri, bu aylarda da kullanacağımız temel üründür.

Temizlenmiş cilt üzerine dışarıya çıkmadan 15- 20 dakika önce boyun, kulaklar, göz kapakları, dudaklar da ihmal edilmeden güneş gören tüm alanlara uygulanmalıdır ve ortalama 3-4 saatte bir yenilenmelidir.

Haftalığın PeP'te!

İlk 15'a giren her içerik ile 200 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.