Uykusuzluğun Sebep Olduğu Akneler - AkneninGörünmeyenYüzü

Yaşam Tarzı - 22 Kasım, 2021 - Okuma Süresi: 3 Dk.

22 Kasım, 2021

Uykusuzluğun Sebep Olduğu Akneler - AkneninGörünmeyenYüzü

Toplumda yaygın olarak bilinen bir yanlış inanış; ergenlik dönemindeki aknelerin genetik kaynaklı ya da dönemsel problemler olduğudur. Peki uykusuzluğun da cildinizde akne ve sivilcelere neden olabileceğini biliyor muydunuz? Gelin akneye sebep olan bu faktöreü hep beraber inceleyelim

  Eskiden gelen bir efsane vardır: "Güzellik uykusu" adında. Aslında bu bir efsane değil. İyi bir uyku (8 saat) hem fiziksel hem de ruhsal ve zihinsel açıdan gerekli. Uyku bir dinlenme süreci. Tüm vücudumuzun uykuya ihtiyacı var, cildimizin de. Güzellik uykusu cilde esneklik kazandırırken, yorgun ve solgun cildimizin toparlanmasına yardımcı oluyor. Güzellik uykusu, hücrelerin ve dokuların onarılıp yenilenmesini de sağlıyor biz uyuduğumuzu düşünüyoruz fakat vücudumuz aslında uyumuyor. Ayrıca enzimlerimizin uyku sırasında doğru çalışması son derece önemli. Çünkü enzimlerimiz bildiğimiz gibi vücudumuz için hayatsal faaliyetler de kilit rol oynuyor. Dolayısıyla mükemmel bir uyku için gün içinde dengeli beslenmeye ve akşamları vücuda aşırı besin yüklememeye dikkat etmemizde fayda var. Çünkü gün içerisinde çesitli etkilere maruz kalıyoruz. İyi bir uyku kolayca olmuyor, onun için de bazı kurallar var. Uyumadan önce yağlı ve fazla yemek tüketmeme, abur cuburdan uzak durma, telefon ve televizyon ışığına sürekli maruz kalmama ya da su tüketimine yeteri kadar önem verme... Bunlar iyi uyku için vazgeçilmezler gibi. İyi uyumadığımız takdirde dinlenmemiş solgun ve yorgun bir cilt çokça problemlere yol açıyor. Bunlardan başlıcaları: sivilceler ve akneler. Uykusuzluğu seven bu akneler, hassas ciltlerde kıl köklerinin tıkanmasıyla oluşuyor ve siyah nokta, sivilce ve beyaz hareler şeklinde ortaya çıkıyor. Ayrıca uykusuzlukla beraber; kullanılan bazı ilaçlar, genetik faktör, yağlı bir cilt, hormonlar, bakteriler yani yeteri kadar temiz olmama ve sigara da akneleri tetikliyebiliyor. Hiçbir tedaviye cevap vermeyen bazı akneler kalıcı olabiliyor ve geçmiyor. Akneler bizleri çok rahatsız ediyor. Çoğu zaman kendiliğinden geçer diye bekliyoruz. Ama bu sorun gerçekten ciddi olabiliyor. Bizleri psikolojik anlamda da etkileyebiliyor. En iyisi uzman bir doktora danışıp planlı bir tedavi yöntemi bulmak ve devam etmeye çalışmak. Kalıcı olarak aknelerden kurtulmak için. Fakat yine de antibiyotik kullandım, lazer tedavisi oldum, geçmişten gelen limon, sirke karışımları kullandım; fakat akneler geçmedi diyen arkadaşlar ne yapmalısınız?

Uykusuzluğun Sebep Olduğu Akneler - AkneninGörünmeyenYüzü

   Bir çözümü var: uyku saatlerinizi iyi ayarlayın. Saatlerinizi sekiz saatlik uykuya ayarlayın çünkü uyku; ciltteki nemi ayarlar, hormonal dengenin ayarlanmasına zaman verir, kollajen üretimini gerçekleştirir. Aksi takdirde zayıf bir uyku; daha hızlı yaşlanmaya, iyileşmeyen aknelere, cilt hassasiyetine, ciltte kuruluğa, geçmeyen tahrişe yol açabilir. Sonuçta bir gece uyuyamasak bile hepimiz aynaya baktığımızda yorgun, solgun ve cansız bir yüz ile karşılaşmışızdır. Günde en az 7-8 saat uyumaya özen gösterelim, özellikle gençlik döneminde. Böylece aknelerimizden daha kolay bir şekilde kurtulabiliriz. Daha temiz bir cilt belki de uyku da gizli, Kim bilir!

Haftalığın PeP'te!

10'a giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.