Sivilceler ve Cilt Bakımı Hakkındaki Doğru Bilinen Yanlışlar - AkneninGörünmeyenYüzü

Yaşam Tarzı - 22 Kasım, 2021 - Okuma Süresi: 4 Dk.

22 Kasım, 2021

Sivilceler ve Cilt Bakımı Hakkındaki Doğru Bilinen Yanlışlar - AkneninGörünmeyenYüzü

Sivilceler ve cilt bakımı hakkında sık sık yanlış bilgilerle karşılaşabiliyoruz. Aslında cildimiz en büyük ve en değerli organımızdır ve ona en doğru bakımı uygulamamız gerekir. Sizler için sivilce ve cilt bakımı hakkındaki en doğru bilgileri derledim. Keyifli okumalar.

     1. Sivilceler sadece ergenlik döneminde ve yağlı ciltlerde mi görülür?

Hayır. Toplumdaki genel inanışın aksine sivilce problem her yaşta ve her cilt tipinde görülebilir. İngiliz Dermatologlar Derneği’nin 2012 yılında yaptığı bir çalışmaya göre, 20’li yaşlardaki bireylerin %64’ünde sivilce problemi görülürken, 30’lu yaşlardaki bireylerin cildinde halen sivilce çıkanların oranının ise %43 olduğu belirtildi.

Cilt tipleri düşünüldüğünde yapılabilecek en sağlıklı yorum, yağlı cilt tipinine sahip bireylerde sivilce görülme ihtimalinin diğer cilt tiplerine sahip bireylere göre dahaa yüksek olmasıdır.

     2. Beslenme düzenimiz sivilce problemini etkiler mi?

Evet. 2014 yılında Beslenme ve Diyetetik Akademisi Yayınları’nda yayımlanan bir makaleye göre, 18 ila 25 yaş arasındaki gençlerde sivilce probleminin takip edildiği bir çalışmada, farklı diyet ve beslenme düzeni ile sivilce gelişimi arasında bir ilişkinin olduğu belirtilmiştir. Çalışmada özellikle yüksek glisemik indekse sahip olan gıdaların fazla tüketiminin, sivilce problemini artırdığı tespit edilmiştir.

Kötü beslenme düzeninin sivilceye sebep olduğuna dair kesin bir kanıt yoktur fakat sağlıklı yiyecekler tüketmek, yeterli miktarda su içmek, işlenmiş gıdalardan kaçınmak, doymuş yağ tüketimini azaltmak, dolaylı olarak da olsa cilde iyi gelecektir.

     3. Sadece yazın güneş kremi kullanmak yeterli midir?

Hayır. Güneş ışınları cildi kurutarak ölü cilt hücresi miktarını arttırır, bu da gözeneklerin tıkanmasına ve sivilce oluşumuna yok açar. Ayrıca güneş ışıınları var olan lekelerin koyulaşmasına ve büyümesine sebep olabilir. Bu nedenle yaz-kış güneşte kalınan süre boyunca güneş kremi kullanmak çok önemlidir.

Yaygın olan "ne kadar yüksek SPF o kadar iyi" inanışının aksine aslında 30 SPF ve 50 SPF arasında yalnızlca %2’lik bir koruma farkı vardır. Bu nedenle önemli olan 30 veya 50 SPF kullanmak değil, 2 saatte bir güneş kremimizi yenilemektir.

     4. Ev yapımı tarifler cilt bakım ürünlerinden daha etkili olabilir mi?

Hayır. Evde tamamen doğal cilt bakım ürünleri üretseniz bile hijyen koşulları, saklama koşulları ve kullanılan ürünlerin içerdiği aktif maddelerden dolayı cildinize yarardan çok zarar verebilirsiniz.

Ev yapımı ürünlerde kullanılan maddelerin pH değeri cildimizinkiyle uymayacağı için cilt bariyerine zarar verebilir. Kendi hazırladığımız ürünlerin içinde onları stabilize edecek ve bozulmamasını sağlayacak kimyasallar bulunmadığı ve kullanılan ürünlerin ev ortamında yeterince sterile edilemeyeceğinden dolayı yine bu ürünleri kullanmak cildimize zarar verecektir.

     5. Yağlı ciltler de nemlendiriciye ihtiyaç duyar mı?

Evet. Ciltteki yağ ve nem aynı şeyler değildir. Cildin yağlı olması yeterli neme sahip olduğu anlamına gelmez. Yağlı ciltterde yeterli nem dengesi olmadığı için bu durum cildin fazladan sebum üretmesine yol açıyor ve bu da sivilce oluşumuna sebep oluyor. Bu nedenle yağlı ciltlerin de kendi cilt tiplerine uygun nemlendirici kullanmaları gerekiyor.

Yine de eğer bir cilt problemi yaşıyorsanız, bunun en doğru ve en sağlıklı çözümü bir dermatolog ile görüşmektir. İnternette bulunan bilgiler her zaman size en uygun çözüm olmayabilir. Sağlıklı günler dilerim.

Haftalığın PeP'te!

10'a giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.