Kahvenin Yararları ve Zararları Nelerdir?

Yaşam Tarzı - 22 Kasım, 2021 - Okuma Süresi: 4 Dk.

22 Kasım, 2021

Kahvenin Yararları ve Zararları Nelerdir?

 Kahvenin ayıltıcı yönünü hepimiz biliriz. Hatta bazı insanlar kahveyi sadece bu sebepten tüketir. Bunun yanında bir de sosyalleşme aracı olarak kullanılır. Hoş sohbetlerin yanında kahve eksik olmaz. Peki böyle sık tüketilen bir içeceğin faydaları ve zararları nelerdir?

    

     Kahve, içeriğinde bulunan faydalı bileşenler sayesinde ruhsal ve bilişsel fonksiyonlarımızı ve genel sağlığımızı iyileştirmeye yardımcı olur. Aynı zamanda pek çok hastalıktan korunmaya da oldukça katkı sağlar. Yani kahvenin tek faydası zihni açmak ve enerji düzeyimizi artırmak değildir. Hayatımızın birçok alanında faydaları karşımıza çıkar.

 

1) Fiziksel performansı artırır

     Kahvenin içeriğinde bulunan kafein, adrenalin denilen hormonun üretim hızında önemli bir artışa sebebiyet verir. Adrenalin hormonu, korku ve heyecan durumlarında artarak vücudun fiziksel performansına katkıda bulunan bir hormondur. Bu sebeple kahve tüketiminin ardından fiziksel performansta önemli bir artış gözlenir. Fitness ile ilgilenen sporcuların antrenmandan önce bol kafein içeren kahveler tüketmesindeki asıl amaç da budur.

2) Zindelik sağlar ve zekayı güçlendirir

     Çoğumuzun bildiği üzere kahve, kafein adlı bileşeni barındırır. Kafein, tüketiminin ardından çok hızlı bir şekilde kana karışarak beyine ulaşır ve burada üretilip uyku haline sebep olan bir maddeyi bloke ederek uyanıklığı artırır. Böylelikle uyku ve yorgunluk hissini azaltır, enerji düzeyini yükseltir. Bunun yanında iş verimliliğini ve odaklanma becerisini de artırır.

Kahvenin Yararları ve Zararları Nelerdir?

3) Yağ yakımını hızlandırır

     Fazla kilolarından kurtulmak isteyen insanların diyet listelerinde çoğu zaman kahveye de yer vardır. Bunun temel sebebi, kahve tüketiminin metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımına katkı sağlamasıdır. Aynı zamanda sade tüketilen bir kahvenin kalori miktarı neredeyse sıfır olduğundan zayıflama diyeti uygulayan sağlıklı bireyler için sade kahve oldukça işlevsel bir içecektir.

4) Alzheimer, Parkinson ve Demans hastalıklarına karşı korur

     Alzheimer, Parkinson ve Demans dünya genelinde 65 yaş ve üzeri bireylerde oldukça sık görülen hastalıklardır. Bilinen kesin tedavileri olmayan bu hastalıkları, sağlıklı beslenme ve tüketim alışkanlıkları ile önlemek kısmen söz konusu olabilir. Bu konuda faydaları bilinen kahveyi düzenli tüketen insanlarda Alzheimer hastalığının görülme olasılığının %65’e kadar azalabildiği, Parkinson hastalığının ise %30-%60 oranında azalabildiği bazı bilimsel araştırmalar sonucu kabul edilmiştir.

5) Kansere ve Kardiyovasküler Hastalıklara karşı koruma sağlar

     Kahve, içerdiği yüksek antioksidan sayesinde düzenli tüketildiğinde karaciğer kanseri ve kolorektal kanser türleri başta olmak üzere birçok kanser türüne yakalanma riskini önemli ölçüde azaltır. Hücre yapısını koruyarak kontrolsüz çoğalmayı önleyen kahvenin, kişiyi diyabet ve kardiyovasküler hastalıklardan da koruduğu bilinmektedir.

Kahvenin Yararları ve Zararları Nelerdir?

      Peki kahvenin zararları nelerdir?

     Kahve, gereğinden fazla tüketildiğinde bunca faydasının yanında çok zararlı bir içecek haline gelmektedir. İçeriğindeki kafeinin vücutta aşırı miktarda bulunması, sağlıklı bir bireyde dahi kalp çarpıntısına sebebiyet verebilir. Bunun yanında kalp ritmi bozukluğu, tansiyon ve taşikardi gibi kalp rahatsızlıklarına sahip olan bireylerde ciddi problemlere yer açabilir. Ayrıca günde 3 fincandan fazla kahve tüketiminin doğurganlığı olumsuz etkilediği, günde 5 fincandan fazla tüketilen kahvenin de kemik erimesine yol açabildiğini gösteren bilimsel araştırmalar mevcuttur. Bunun yanında, kansızlığa sahip olan bireylerde aşırı kahve tüketimi kansızlığı şiddetlendirebilir. Ve tabii ki aşırı kahve tüketimi uykusuzluk, hassasiyet, sinirlilik ve gerginlik gibi olumsuzluklara yol açabilir.

     Eğer kahvenin vücudunuza sağladığı faydalardan yararlanmak istiyorsanız, beslenme planınıza kahve ekleyerek hastalıklardan korunabilir ve sağlığınızı güçlendirebilirsiniz. Herhangi bir sağlık probleminiz yoksa günde 1-2 fincan türk kahvesi ya da filtre kahve tüketebilirsiniz. Ancak herhangi bir sağlık probleminiz var ise veya düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız kahve tüketimi konusunu mutlaka hekiminizle paylaşınız.

Haftalığın PeP'te!

10'a giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.