İnterneti Güvenli Kullanmak için Alınabilecek Tedbirler

Yaşam Tarzı - 11 Ekim, 2021 - Okuma Süresi: 4 Dk.

11 Ekim, 2021

İnterneti Güvenli Kullanmak için Alınabilecek Tedbirler

İnternet ve bilgisayar teknolojileri çağımızın en önemli unsurları hatta yapıtaşları. İşimizden, okulumuzdan, evimize kadar hatta evdeki eşyalarımıza kullandığımız otomobile kadar internet olmazsa olmaz bir parça. Peki hayatımızın bu kadar içinde olan bir teknolojiyi nasıl güvenle kullanabiliriz?

Yukarıda da belirtiğimiz gibi interneti güvenli kullanmak ya da kendimizi güvene almak için neler yapabiliriz? Alabileceğimiz tedbirler nelerdir? Buyurun bakalım.

Öncelikle söylemek gerekir ki bizler internetin iletişim alanına müdahalede bulunabiliriz. Ne demek oluyor bu, diye soracak olursanız: Yani sadece internetteki içerikleri tüketebilir ya da içerik üretebiliriz. Ancak yukarıda bahsettiğimiz otomobillerde kullanılan ya da bir aletin içerisindeki internet donanımı daha güvenli hale getirmek bizlerin yapabileceği bir şey değil. Bu uzmanların alanı. Bizler iletişim alanında neler yapabiliriz bunlara bakacağız.

Bilginin Kaynağını Sorgula

İnterneti Güvenli Kullanmak için Alınabilecek Tedbirler

Aslına bakarsanız bu başlık yazının temel taşı niteliğinde. Çünkü çoğumuz internet ortamında bulduğu bilgiyi doğru kabul ediyoruz. Bunun temel sebebi sadece tüketici konumunda bulunuyor olmamızdan kaynaklanıyor. Çok az insan üretici kanadında yer alıp üretimin nasıl gerçekleştiğini ya da bir internet sitesinin nasıl açıldığını biliyor. Oysa ki bir internet sitesi kurmak gerçekten de "bir tık" yapmak kadar basit. Hal böyle olunca internete isteyen kişi, istediği bilgiyi girebilir. Peki biz bu durumda ne yapmamız gerek? Öncelikle bir bilginin kaynağının güvenilir olup olmadığını sorgulamamız gerekmekte. Bilgiyi arama motorlarına yazarak ilk çıkan veriyi almaktansa başka kaynaklardan da kontrol etmeyi ihmal etmemeli ve yazılarında kaynakça paylaşan ya da kaynağını nereden aldığını veri içinde belirten platformlardan bilgi edinmeliyiz. Ancak çoğu internet sitesinde kaynak göremeyiz. O yüzden en sağlam yol bilgileri sadece bir kaynaktan değil birden çok kaynaktan araştırmak ve karşılaştırma yapmak. 

Paylaşımlara Dikkat!

İnterneti Güvenli Kullanmak için Alınabilecek Tedbirler

İnterneti güvenli hale getirmek sadece savunmada olarak yapabileceğiniz bir şey değildir. Günümüzde sosyal medyada yer alan bir bilgi gerçekten çok farklı şekillerde revize edilmiş halde tekrar önünüze sunulabilir. Duygularınızı hedef alan paylaşımları yapmadan önce muhakkak doğru olduğundan emin olun. Doğruluğundan emin olmadığınız bilgileri paylaşmayın. Unutmayın ki bir başkası sizlerin internet ortamına sunduğunuz bilgileri doğru kabul edip başka bir yerde kullanabilir. Böylelikle yanlış bilgiler silsilesi oluşturabilir ve yine kendinizi tehdit edebilirsiniz.

Şikayet Edin

Evet, şikayet edin. Tabi buradan sesinizi duyar gibiyim. Şikayet etmenin bir işe yaramayacağını düşünüyor olabilirsiniz. Aslında iş gerçekten öyle değil. Bir çok kurum ve kuruluş şikayet için özel departmanlar oluşturuyorlar. Yani sizin şikayetinizle gerçekten ilgilenen ve yanlış bilgiyi düzeltmek ya da bilgiden de öte bir suçu önlemek için masa başında olan insanlar var. Bu tür bir durumla karşılaştığınızda nasıl şikâyet edebileceğinizi detaylı bir şekilde öğrenin. Bu konu hakkında çocuklarınıza da bilgi verin. Eğer yaşı küçük ise bu konuda size bilgi vermesi yönünde onu teşvik edin.

Virüs Programları

Mutlaka telefonunuzda ve bilgisayarınızda virüs programlarını indirin ve kullanın.  Bilgisayarınızdaki işletim sistemi, programlar ve güvenlik yazılımlarının güncellenmiş olduğundan emin olun. Bu sayede zararlı yazılım bulaşması ihtimalini en aza indirmiş olursunuz.

Gerçek Hayatta İhbar Edin

Siber zorbalık tabir edilen taciz, istismar, küfür, argo konuşmalar, uygunsuz fotoğraflar vb. daha pek çok konuyu yetkili mercilere şikâyet edebileceğinizi unutmayın. İhbar sitesi: www.ihbarweb.org.tr'den şikâyet edebilirsiniz. Facebook, Twitter, Instagram gibi pek çok sosyal ağ kendi içinde de şikâyet menüsü bulundurmaktadır.

Haftalığın PeP'te!

10'a giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.