Etkili Cilt Temizliğinin Püf Noktaları

Yaşam Tarzı - 21 Kasım, 2022 - Okuma Süresi: 3 Dk.

21 Kasım, 2022

Etkili Cilt Temizliğinin Püf Noktaları

Cilt temizliği rutininin nasıl olması gerektiği, neleri kapsadığı ve nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda soru işaretleriniz varsa bu içeriğe göz atmaya ne dersiniz?

Cildimizin iyi bir görünüme sahip olması için sağlıklı bir dengede olması gerekir. Düzenli olarak doğru yöntemler eşliğinde yapılan cilt bakımı, cildin taze ve canlı görünmesine ortam hazırlar. Cilt temizliğinin doğru ve düzenli yapılması cildi sağlıklı yaparken, yanlış ya da eksik yapılan cilt temizliği cilt yapısını bozabilir ve çeşitli dermatolojik komplikasyonlara sebep olabilir. Tıkanık gözenekler, bozuk pH dengesi ve nefes almayan ciltler zamanla bazı dermatolojik sorunları beraberinde getirebilir.

Etkili Cilt Temizliğinin Püf Noktaları

Etkili Bir Cilt Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Etkili bir cilt temizliği sonucunda cildin kendini onarma ve yenileme hızı dengede olur. Cilt temizliğinde uygulanması gerekenler ise şu şekildedir:

  • Peeling yaparak cilt ölü deriden arındırılmalıdır. Bu sayede yüzeysel olarak temizlenen cilt 21-27 gün arayla kendini temizleme periyoduna uyum sağlayacaktır.
  • Cilt temizliğinde sertçe ovmak yerine nazik hareketler ile temizlemek gerekir.
  • Yüz yıkandıktan sonra uygulanan buhar takviyesi temizlenmiş gözenekleri açarak temizlenmesine katkıda bulunur.
  • Cilt tipine uygun temizleyici, tonik, peeling ya da maske seçimi yapılmalıdır. Bu konuda daha detaylı bilgi uzman bir dermatolog tarafından alınabilir.
  • Cilt bakımı yaparken kişiye özgü bir bakım rutini gerçekleştirmek gerekir. Bu nedenle cilt tipi ve cilt sorunları iyi tanınmalı ve bu şekilde bölgesel bir cilt bakımı yapmak daha doğru olacaktır.
  • Serum kullanarak cildin ihtiyacı olan sıkılık, ince çizgi oluşumunu önleme, leke ya da cilt tonu eşitsizliği gibi sorunlar hedeflenebilir. Kuru bir cilt yapısına sahip kişiler için cildin daha nemli görünmesine yardımcı olan hyaluronik asit serumları, daha parlak ve aydınlık bir cilde sahip olmak için C vitamini serumları tercih edilebilir.
  • Göz çevresi, vücudun diğer bölümlerine kıyasla daha hassas bir bölgedir. Nemsiz kalan göz çevresinde ince çizgi oluşumları zaman içerisinde gözlenebilen bir durumdur. Bu nedenle göz çevresi için nemlendirici kullanmak atlanmamalıdır.
  • Güneş kremi kullanımı herkes için atlanmaması gereken ve cilt dostu uygulamalardan biridir. Güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunamayan bir cilt, yaşlanma etkileri ile karşı karşıya kalabiliyor.
  • Her şeyden önemlisi sağlıklı bir cilt için yapılması gereken en elzem şey doğru beslenme rutinine sahip olmak ve düzenli uyumaktır. Düzenli uyku ve düzenli beslenme ile başta cilt sorunları olmak üzere fiziksel ve psikolojik olarak daha sağlıklı olmak yadsınamaz bir gerçektir.

Haftalığın PeP'te!

İlk 15'e giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.