Cilt Tipinize Göre Doğru Bakım Rutini - AkneninGörünmeyenYüzü

Yaşam Tarzı - 22 Kasım, 2021 - Okuma Süresi: 3 Dk.

22 Kasım, 2021

Cilt Tipinize Göre Doğru Bakım Rutini - AkneninGörünmeyenYüzü

Sen de cilt tipini doğru belirleyerek bakım rutinini kolaylıkla oluşturabilirsin! Cildin doğal nem ve yağ dengesini bozan rutinler, hiç istemediğimiz sonuçlar yaratabilir. Gelin doğru bilinen yanlışlara birlikte göz atalım. :)

Her cildin sorunları ve ihtiyaçları birbirinden farklıdır. Bu sebeple cilt tipini bilmek, doğru bakımı da beraberinde getirmektedir. Eğer cildinizi tanırsanız, zaman içerisinde yaşadığı değişimleri kolayca tespit edebilir ve bu değişimlere göre bakım rutininizi de ayarlayabilirsiniz.

Hassas, kuru, karma, yağlı ve normal olmak üzere beş temel cilt tipi mevcuttur.

Cilt Tipinize Göre Doğru Bakım Rutini - AkneninGörünmeyenYüzü
 

Söz etmek gerekirse; hassas ciltler, dış etkilere karşı daha duyarlıdır ve hızlı tepkime verir. Ciltte kızarıklık,kaşıntı,gerginlik gibi problemler görülür. Bu sebeple cildi soyan ve kurutan ürünlerden, tahriş eden parfüm gibi kimyasal maddelerden uzak durularak içeriği temiz ürünler kullanılmalıdır. Güneş kremini de yaz kış farketmeksizin kullanmak, cildi UV ışınlarından korur. Güneş ışınları sanılanın aksine bulutlu havada ve kapalı ortamda bile cildi tehdit eder. İşte bu nedenle hassas cilde sahip olan insanları rahatsız eden kızarıklık ve yanma, güneşin etkisiyle daha da gün yüzüne çıkabilir. Kuru ciltlerde de aynı yol izlenmekle beraber nemlendirici etkisi yüksek ürünler ayrıca rutine eklenmelidir. Jojoba yağı, gliserin, hyalüronik asit, laktik asit, vazelin, shea yağı içeren nemlendiriciler doğru tercih olacaktır.

Cilt Tipinize Göre Doğru Bakım Rutini - AkneninGörünmeyenYüzü
 

Yağlı ciltlerin ise tam aksine sebum üretimi oldukça fazladır. Sebum, yağ bezeleri tarafından üretilir ve cildi dış etmenlerden korur. Ancak üretimi fazla olduğunda ciltte yağlanma ve parlama yapar. Bu cilt tipine sahip olan bireyler, genelde "zaten cildim yağlı" diyerek kendilerinin nemlendiriciye ihtiyacı olmadığını düşünür. Ancak bu yapılan en büyük hatalardan biridir. Yağlı ciltler de temizlendikten sonra nemlendirilmeye ihtiyaç duyar. Aksi takdirde cilt nemini kaybedip daha fazla sebum üretmeye başladığından akne, siyah nokta ve gözeneklerde büyüme başlar. Dolayısıyla etkili bir temizleyici ve su bazlı nemlendirici kullanmak çok önemlidir. Su bazlı nemlendiricilerin en önemli özelliği, hafif bir yapıya sahip olup ciltte ağırlık hissi oluşturmayarak hızlı emilip cildin fazla yağ üretiminin dengelemesidir.

Cilt Tipinize Göre Doğru Bakım Rutini - AkneninGörünmeyenYüzü

 Kuru ve yağlı cilt belirtilerini bir arada gördüğümüz karma ciltlerde ise yanaklarda gerginlik hissedilirken; "T" bölgesi dediğimiz alın,burun ve çenede parlama görülür. Bu sebeple iki bölgenin de ihtiyacını karşılayan kombine içerikli ürünler kullanılmalıdır. Ciltte yağ dengesini düşürecek bir nemlendirici kullanmakla beraber, yanaklarda ve dudak kenarlarında aşırı kuruluk gözleniyorsa yağ içerikli nemlendiricileri bu bölgelere kullanmakta fayda vardır. Yağ ve nem oranı en dengeli cilt adından da anlaşılacağı üzere normal tiptir. Fakat yine de doğal dengeyi korumak adına düzenli bakım yapılmalıdır. 

Unutulmamalıdır ki cilde bakım yapmak önemli olmasına rağmen, doğru bakımı yapmak bizi istediğimiz sağlıklı ve güzel cilde götürür. Doğru bakım da yukarıda anlatıldığı gibi cilt tipini tanımakla mümkündür.

Haftalığın PeP'te!

10'a giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.