Cilt Güzelliği ve Sağlığı - AkneninGörünmeyenYüzü

Yaşam Tarzı - 22 Kasım, 2021 - Okuma Süresi: 3 Dk.

22 Kasım, 2021

Cilt Güzelliği ve Sağlığı - AkneninGörünmeyenYüzü

Günümüzde instagram, Tiktok gibi birçok sosyal medya mecrasında cilt bakımı hakkında bilgi kirliliği içeren içerikler kolayca viral olup birçoğumuzu etkileyebilmektedir. Peki bu yöntemlerin cilt sağlığımıza etkisi nasıl oluyor? Gelin birlikte bakalım.

Cildimiz sadece estetik açıdan değil, sağlımız açısından da oldukça önemli bir yapıdır. Vücudumuzu dışarıdan gelebilecek her türlü etkene karşı koruma görevi üstlendiği için cilt dokusunun sağlamlığı oldukça önem arz etmektedir. Bu nedenle karşılaştığımız cilt problemlerine kulaktan dolma bilgiler ile çözüm aramak yerine doğru bakım ürünleri ve dermatologlar ile hareket etmeliyiz. Çünkü yaptığımız bu küçük yanlışlar belki kısa vadede cilt üzerinde çok ciddi problemlere neden olmayabiliyor ama sürekli tekrarlandığında etkilerini görmek kaçınılmaz hale gelebiliyor.

Günümüzde ise cilt problemlerinin en yaygını hiç şüphesiz sivilce problemidir.

Sivilce, en basit tanımıyla; kıl köklerinin, yağ ve ölü cilt hücreleri ile tıkanmasıyla meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Her hastalıkta olduğu gibi bu cilt hastalığında da pek çok etken olabilmektedir. Bunlar beslenme kaynaklı, genetik kaynaklı, stres kaynaklı ve daha birçok sebepten kaynaklı olabilmektedir. Ancak özellikle günümüzün estetik güzellik kaygılarından ötürü nedenlere odaklanmadan bu duruma hızlıca çözümler aramaktayız. Bu nedenle neredeyse akne problemi yaşayan herkes muhakkak bir kez diş macunu, sirke, limon gibi problemin tedavisinde hiçbir faydası olmayan yılların efsanesi olmuş yöntemleri cildine uygulamıştır. Bilimsel hiçbir dayanağı olmayan bu yöntemlerin faydası olmadığı gibi cilt yapımıza da uzun vadede ciddi zararlar verebilmektedir.

Örneğin limon oldukça asidik bir maddedir ve cilde uyguladığımızda cildin asit dengesini bozar. Aynı şekilde karbonatın taneli yapısı ölü derinin atılmasın için faydalı gibi görünürken ph değeri yüz için çok çok fazla alkali yapıdadır. Yüzün ph değeri 4,5-5 iken karbonatın 9’dur. Ph değeri bu kadar yüksek bir maddeyi yüzünüze uygulamamız cildin doğal yapısına ve koruma kalkanına zarar verir ve cildinizi bakterilere karşı korumasız hale getirir. Sivilce ve akneler için diş macunu uygulama efsanesi de yıllardır konuşulur. Ancak diş macunu da cilt için zararlı etkilere sahiptir. Cildi kurutur ve kimyasal yanıklara neden olabilir.

Kısacası sorunlara bulunan anlık ve kısa vadeli çözümler, geri dönüşü olamayan daha büyük cilt hasarlarına sebebiyet vermektedir. Cildimize ne iyi gelir derseniz cilt tipine uygun, dermatologlar tarafından onaylı yüz temizleme ürünlerinden destek sağlamak limondan, kahveden çok daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Haftalığın PeP'te!

10'a giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.