Cilt Bakımında Doğruları Bilelim - AkneninGörünmeyenYüzü

Yaşam Tarzı - 22 Kasım, 2021 - Okuma Süresi: 4 Dk.

22 Kasım, 2021

Cilt Bakımında Doğruları Bilelim - AkneninGörünmeyenYüzü

Cilt bakımı trendi günden güne artarken hepimiz bir şekilde cilt bakımı rutinlerimizi şekillendiriyor yeni yöntemler ve ürünler ekliyoruz. Bilgi haznemizi genellikle kulaktan dolma bilgilerle oluşturuyoruz. Peki bu yaptığımız ne kadar doğru gelin birlikte bu durumu tartışalım.

Ayna günlük hayatta en sık kullandığımız eşyalardan birisi. Aynaya neden bakma ihtiyacı duyduğumuz belli. Acaba nasılım sorusunu görsel olarak çözümlemek diyebiliriz.

Özellikle yüzümüzü, cildimizi gözlemlerken kendimizi aynaya oldukça yakın olacağımız bir şekilde pikselleriz. Ergenlik dönemi veyahut herhangi bir dönem hiç fark etmez değişmeyen bir gerçeklik olan cilt sorunları hepimizin oldukça mustarip olduğu sorunlardan birisi. Kusursuz görünmeyi ve kusursuz bir cildi kim istemez ki? Bu soruya olumsuz bir cevap gelmesi neredeyse imkânsız. İşte uygulamış olduğumuz cilt bakımımızın sebebi budur. Cilt bakımı iyi, güzel hoş ama uyguladığımız bu bakımları doğru yaptığımızdan emin miyiz? Bilgi birikimlerimizin sonucu güzelleşmek uğruna sonucu daha da olumsuzlaştırır mı? Yanlış uygulamalar sonucunda maalesef bu mümkün. Gelin hep birlikte bildiğimiz bu yanlışlardan arınalım.

                                              Cilt Bakımında Doğruları Bilelim - AkneninGörünmeyenYüzü

Doğal yöntemler hayatımızın her alanında bizlere fayda sağlar evet çünkü kullanmış olduğumuz ilaç kökenleri yani ilaçbilim bitki kökenine dayanan bir dal. Ancak her şeyin dozu zehirdir. Yani doğada bulunan her doğal şey bizler için faydalı olmayabilir. Cildimizde herhangi bir sorun meydana geldiğinde bitkisel ürünlere koşulabilmekte ancak her ürünün farklı bitkisel özelliklere sahip olduğu da gözden çıkarılmamalı. Tamamen doğal yağlar dahi kulaktan duyma bilgilerle faydalı bir role bürünse de ciltte çeşitli sorunlara sebep olabilir.

 En basitinden bir örnekle başlarsak deride herhangi bir açık yara veya iltihaplı oluşumlar varsa mutlaka dermatoloji uzmanlarına başvurulmalıdır. Çünkü bu konuda bitkilerden çare aramak yanlıştır, var olan enfeksiyon hem doğru tedavi edilmeyebilir hem de vücudun başka bölgelerine zarar verebilir.

2. bir yanlış olan sık sık yüz yıkamak doğrudur tabiri… Birçoğumuz bu uygulamanın doğru olduğunu düşünebilir "Jel ve su ne olabilir ki?" diyebilirsiniz ancak olay şöyle ki cildimizin belirli bir sebum dengesi vardır. Cildi çok fazla miktarda yıkamak da bu sebum dengesini bozar. Sebum dengesi bozulunca da cilt dış etkenlere karşı korumasız kalır ve bu da olmasını istemediğimiz zarar verici bir durum olarak karşımıza çıkar. Burada dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta da kişilerin ciltlerine uygun peeling, yıkama jelleri vb. ürünleri temin etmesi gerektiği.

Bebekler immünitesi en hassas gruplardan birisi. Bu yüzden ebeveynler hijyenleri açısından onlara özel ürünleri tercih eder. Bu ürünler onlara zarar vermez belki evet ama aynı durum bizler için söz konusu değil. En zararsız ürün grubu  mantığıyla kullanılan bu ürünleri vücut ve cilt temizliğinde kullanmak yanlış bir durum. Çünkü bu ürünler bebeklerin pH değerlerine göre hazırlanmıştır ve her yaş grubununun farklı bir pH değeri vardır.

Nemlendirici kuru bir cilde sahip olanlar açısından imdada yetişen bir kurtarıcı peki yağlı bir cilde sahip olanlar kullanamaz mı? Aksine sebumun sebep olduğu yağlanmayı azaltmak konusunda düzenli nemlendirici kullanımı önerilmekte.

İşi biraz da biyoloji bilgimizle harmanlayalım. Tüm genlerimiz kalıtım aracılığıyla ebeveynlerimizden bizlere miras kalmıştır. Bu konuda hem fikiriz. Kalıtım değişmez belki evet ama cildimizde oluşan problemleri de genlerimize suç atıp sıyrılmak doğru değil. Cilt yapımız her ne kadar genetik kaynaklı olabilse de her cilt sorununun bir tedavisi de var. Bu tedavilerin bazıları genel olarak sağlığımızı ve hormonal durumumuzu düzeltmeye yönelik, bazıları ise daha basit ve yüzeyseldir. İşin bu kısmında mutlaka dermatolog desteği alınması önerilmekte.

Haftalığın PeP'te!

10'a giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.