Cildimiz Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar - AkneninGörünmeyenYüzü

Yaşam Tarzı - 22 Kasım, 2021 - Okuma Süresi: 3 Dk.

22 Kasım, 2021

Cildimiz Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar - AkneninGörünmeyenYüzü

Cilt ve cilt bakımı hakkında pek çok iyi bilgi mevcut olsa da, birçok yanlış bilgi de var. Cildinize ve sağlığınıza zarar verebilecek çelişkili veya yanıltıcı tavsiyeler bazen sosyal platformlarda ve hatta medyada paylaşılmaktadır. Gelin bu doğru bilinen yanlışlara bir göz atalım.

1) Akne sadece ergenlik çağındaki gençlerin başına gelir

Ne yazık ki sivilceler hayatlarının herhangi bir döneminde herkesin başına gelebilir. Akne tipik olarak yüzümüzdeki saç köklerinin açıklıkları yağ ve ölü deri hücreleriyle tıkandığında ortaya çıkar. Tıkanan gözenek bakteri ile enfekte olursa, sivilce oluşturur ve sonunda akne salgınına yol açar. Bu, ergenlik döneminde en çok yağ bezleri uyarıldığı için gençlerde daha sık görülür.

Sivilceleri önlemenin en iyi yolu, iyi hijyen alışkanlıkları uygulamaktır. Bunlardan bazıları:

  • Yüzünüzü günde iki defadan fazla olmamak üzere yumuşak sabunla yıkamak.
  • Ellerinizle yüzünüze gereksiz yere dokunmaktan kaçınmak.
  • Yatmadan önce makyajınızı çıkarmak.

2) Stres akneye neden olur

Akne ve gibi cilt rahatsızlıklarının nedeni stres değildir ancak stres, akne salgınlarını tetikleyebilir. Stresli olduğunuzda yüzünüzdeki yağ bezleri aşırı hızlanabilir. Bu durum, daha fazla tıkanmış gözeneklere ve dolayısıyla akneye neden olabilir. Benzer şekilde vücudunuzdaki stres hormonlarının salınımı mevcut egzamayı kötüleştiren iltihabı şiddetlendirebilir.

Stres ve cilt koşulları arasındaki bağlantı göz önüne alındığında, duygularımızı nasıl yöneteceğimizi öğrenmemiz hala önemlidir. İşler zorlaştığında bile sakin kalabilmeniz için kendinizi etkili stres yönetimi teknikleri ile donatın.

Cildimiz Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar - AkneninGörünmeyenYüzü

3) Cilt koşulları kötü hijyenden kaynaklanır

En yaygın cilt bakımı mitlerinden biri cilt döküntülerini veya sivilceleri tedavi etmenin en iyi yolunun cildimizi veya yüzümüzü düzenli olarak yıkamak olduğudur. Bununla birlikte aşırı yıkama bunun yerine cilt koşullarını daha da kötüleştirebilir. Sabun ve deterjanı çok sık kullanmak cildimizi kurutabilir. Bu, cildimizin yüzeyinde kötü bakterilerin girebileceği çatlaklara neden olur. Cildiniz hassassa, daha yumuşak sabun türleri kullanmayı da unutmayın.

4) Sağlıklı bir cilt için günde iki litre su için

Bu da yanlış bir bilgidir. İçtiğiniz su miktarı cildinizi doğrudan etkilemez. Deriye su, derinin iç tabakası olan dermisten akan kanla sağlanır; özellikle kuru bir ortamda epidermisten su kaybedilir. Cildin nemini korumak için suya ihtiyaç vardır ve ciddi şekilde susuz kaldığınızda cildiniz donuk görünür ve daha az elastiktir. Sağlıklı bir insanda iç organlar - böbrekler, kalp ve kan damarları - cilde ulaşan su miktarını kontrol eder. İçmeniz gereken sabit bir su miktarı yoktur, bu sadece kullandığınız ve kaybettiğiniz miktarlara bağlıdır.

Cildimiz Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar - AkneninGörünmeyenYüzü

5) Günlük peeling yapmak cildiniz için iyidir

Peeling, donuk ve ölü cilt hücrelerinden kurtulur ancak bunu haftada iki kez ile sınırlandırmak gerekir. Çok sık peeling yapmak cilt bariyerinizi tehlikeye atacak ve cildinizin nemini azaltacak ve sebum üretimini artırarak yağlı cildi daha yağlı hale getirecektir. Ovma gibi fiziksel eksfoliyatörlere kıyasla cilt üzerinde daha nazik oldukları için laktik asit ve glikolik asit gibi bileşenler içeren kimyasal eksfoliyatörleri düşünün.

Sonuç olarak cildimiz bizim için çok önemlidir. Bu yüzden her ne kadar yaygın da olsa her cilt rutinini uygulamamak gerekir. Sağlıklı bir cilt için atılacak en önemli adım bu olacaktır. 

Haftalığın PeP'te!

10'a giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.