Burçlar Ve Kehanetlere Bilimsel Bir Bakış

Yaşam Tarzı - 22 Kasım, 2021 - Okuma Süresi: 4 Dk.

22 Kasım, 2021

Burçlar Ve Kehanetlere Bilimsel Bir Bakış
Kredi: Nursima tekin

Dünyaya geldiğiniz gün sizlerden milyonlarca kilometre uzaklıkta kendi hallerinde gezen gezegen ve yıldızların sahip olduğu pozisyonların gerçekten de kişiliğiniz üzerinde tesiri olabilir mi?

Aslında bu yazımda doğduğunuz zamanki gök cisimlerinin pozisyonlarını değil fizyolojimizi konuşacağız. Birçok insan az da olsa kendi burcunun özelliklerini taşıdığına inanır. Peki baktırdığımız falların veya burçların genellikle karakterinize uygun şeyler söylemesinin altında hangi neden yatmaktadır? Aslında bu soru yaklaşık 70 sene önce bir deney olarak ele alınmıştı. Psikolog Bertram Forer bir gün sınıfındaki öğrenilerine sınav kağıtlarından kişilik analizleri edebileceğini söyler bu yöntemi yeni keşfettiğini söyler. Tüm öğrencilerine üzerinde isimleri yazılı olduğu kağıtları verir ve zarf içinde yazılı olan metnin kendi kişisel özelliklerini ne kadar iyi tanımlayacağını 1 ve 5 arasında puanlamasını ister. Öğrenciler kendileri için hazırlanmış zarfları okurlar. Bu analizlerin doğruluğuna verdikleri ortalama puan ise 4,26’dır. Görünen o ki Forer’ın geliştirdiği analiz yöntemi bir hayli başarılıdır. Aslında bu deneyde yapılan şey çok basitti. Forer’ın kapalı zarf içinde öğrencilerine verdiği metinler bir fal metninden rastgele alınmış kesitlerdi. Peki birbirinden oldukça farklı olan bu öğrenciler nasıl olduda bu metinleri kendileriyle özdeşleştirdiler? Bu metinler herkesin kendisi için özdeşleştirebileceği genel geçer cümlelerdir. Yani bu cümleler herkes için doğruluğu olan cümlelerdi. Örnek olarak, içinizde henüz çıkaramadığınız büyük bir kapasite var. Ya da kişiliğinizin birkaç zayıf yönleri var ama genelde bunları telafi etmeyi başarıyorsunuz gibi binlerce cümle. İşte herkes için geçerli olabilecek kadar geniş ve belirsiz ifadeleri farkında olmadan kendimiz için özel görme yatkınlığına “Forer Etkisi” denir. Bu etki yüzünden okuduğumuz fal yorumlarının bize uygun olduğunu varsayarız. Literatürde bu etkiye Barnum Etkisi de denir. Phineas Barnum bu mantıktan yola çıkarak hemen hemen herkese her şeyin satılabileceğini öne sürmüştür.

 

Bir diğer ilginç kavram da “Beklenti Etkisi” veya “Kendini Gerçekleştiren Kehanet” olarak tanımlayabileceğimiz durumdur. Yani bir şeye inandığımızda bu durum farkında olmadan davranışlarınıza yansır ve gelişebilecek olayları etkiler. Misal olarak falcınız size ailenizle kavga edeceğinizi söyler. Eğer siz bu söyleme inanırsanız davranışlarınız bu olaya göre gelişir. Ailenizdeki fertlerin her hareketinden çıkarım yapma kaygısı eninde sonunda sizi kavgaya götürür. Tüm bu bilgilerden sonra asıl konumuza geri dönelim. Doğduğunuz zaman diliminin kişiliğiniz ya da gelecekteki karakteriniz üzerine etkisi olabilir mi? Fizyolojik açıdan bu sorunun cevabı “evet” etkisi olabilir. Çünkü bebeğin gelişimi sırasında anne karnında gerçekleşen olaylar elzem niteliğindedir. Örnek olarak hormonların etkileri ve beyin gelişimi açısından 6. Ve 8. aylar kritik dönemlerdir. Bildiğiniz üzere yediğimiz besinlerden tutun içinde bulunduğumuz mevsim ve iklim faktörlerinin hormonlarımız üzerinde etkisi bulunmaktadır. Hormonlar da gelişen fetüs üzerinde etki gösterdiğinden bu dönem hangi zaman aralığına denk geleceği gelecekteki fizyolojimiz açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle olaya gelişimsel fizyoloji açısından bakarsak aynı dönemlerde doğan insanların benzer özellik göstermesi oldukça beklenilebilir bir durumdur. Tıpkı aynı coğrafyadaki insanların benzer özellikler göstermesi gibi.

Sonuç olarak doğdunuz zaman dilimi gerek karakteriniz gerekse geleceğiniz hakkında bize bir miktar fikir verebilir. Bu durum gökyüzündeki devasa cisimlerin hareketinden ziyade gelişim fizyolojisi ile ilgili bir meseledir.Burçlar Ve Kehanetlere Bilimsel Bir Bakış

Haftalığın PeP'te!

İlk 15'e giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.