Bitkilerin Kraliçesi Reishi

Yaşam Tarzı - 20 Haziran, 2022 - Okuma Süresi: 3 Dk.

20 Haziran, 2022

Bitkilerin Kraliçesi Reishi

Neredeyse ölüme bile engel olacağı düşünülmüş nadide bir mantar türünün hikayesi... İlginç özellikleri ve pahalı olmasıyla dikkat çeken bir tür... göz Reishi mantarı ile ilgili daha fazlasına göz atmaya ne dersiniz? İyi okumalar!

Hepimizin bildiği gibi tarih boyunca en çok şahit olunan şeylerden biri insanların ölümsüzlüğü bulmaya çalışması ya da byaşlanmayı ne kadar geciktirebileceklerini denemeleridir. Bu konuda oldukça etkili yöntemler bulunduğu da olmuştur. Bahsedeceğimiz mantar türü Reishi mantarı... O kadar faydalı, o kadar etkili ve birçok derde deva ki... Bu kadar kıymetli bir bitkinin tek sorunu uzun yıllarda yetişmesi. Bahsettiğimiz bu tür 10 bin ağaçta sadece bir tane yetişiyor.

Bitkilerin Kraliçesi Reishi

Eskiden Çin'de bu mantarın suyunu sadece hanedan mensupları içebiliyormuş. Mantarı kurutup ezerek küçük parçalar haline getirip çorba ya da çay olarak tüketirlermiş.

Bu mantar türü kanser, hepatit, AIDS, tansiyon, kolesterol, astım gibi hastalıklara karşı etkili ve yaşlanma sürecini geciktirme, bilinç açma, kan basıncı düşürme gibi pek çok faydası var.

Bitkilerin Kraliçesi Reishi

Şimdi çok şaşıracağınız kısma geliyoruz: Bu mantarın kilosu 3 bin lira. Ne kadar kıymetli olduğu buradan da anlaşılıyor. Bu çiğ ya da hemen pişirip yenilecek bir mantar değil, çünkü hazmı zor olan bir mantar, tadı oldukça acı ve sert yapıda. Ancak toz haline getirilerek suya katılıp içilebilir. Ama çok yüksek miktarda antioksidan içerdiğinden dolayı hızlı tüketilmelidir. Çünkü bekletildiğinde bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Hamile kişilerin kullanımına kesinlikle uygun değildir. Ve eğer tansiyonu düşük biriyseniz bu mantarın tansiyon düşürücü etkisinden dolayı daha dikkatli olmanızı ve doktora danışmadan tüketmemenizi öneririm. 

Reishi "bitkilerin kraliçesi" olarak kabul edilmiştir. Ayrıca Çin'in en uzun yaşayan insanı Li Ching-Yuen'in de bu bitki sayesinde bu kadar uzun yıllar boyunca yaşadığı düşünülüyor. Kendisi hem sağlıklı hem de uzun süre yaşamasının sırrını bu bitkiye borçlu olduğunu söylüyor.

Mucizevi etkileri olan bu bitki oldukça karlı bir iş modeline de dönüştürülebilir. Aynı zamanda bizi çok gururlandıran bir diğer kısım ise, Türkiye' de Reyhan isimli bir kadın girişimcimizin de bu mantarlardan üretiyor olması. Kendisi her yıl 200-300 kilo reishi mantarı ürettiğini ve kilosunu 2000-3000 liraya sattığını belirtiyor. Girişimcilik burada da karşımıza çıkıyor. Eğer bir fikriniz varsa ve kendinize güveniyorsanız mutlaka o işin peşinden gidin. Eğer fikrim yok ama yeni bir iş fikri arıyorum diyorsanız, çok karlı bir iş olduğunu da belirtelim. 

Haftalığın PeP'te!

İlk 15'e giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.