Bir Cilt Problemi: Siğil - AkneninGörünmeyenYüzü

Yaşam Tarzı - 22 Kasım, 2021 - Okuma Süresi: 3 Dk.

22 Kasım, 2021

Bir Cilt Problemi: Siğil - AkneninGörünmeyenYüzü

Bu yazımda hemen hemen herkeste olan siğillerin nasıl oluştuğuna ve siğil tedavisi için uygulanan ilginç tedavi yöntemlerine göz atıyoruz. Keyifli okumalar!

İncir sütünden krem tedavisine, yakma işleminden hocaya siğil okutmaya kadar birçok tedavi yönteminin olduğu siğil problemi her zaman ilgimi çekmiştir. Çünkü basit gibi görünen bir cilt probleminin tedavisinde çoğu kişinin olumlu bir yanıt alamaması ve bunun için çeşitli tedavilerin ortaya çıkması bu cilt problemini daha da ilginç kılıyor. Tedavi yöntemlerine geçmeden önce siğilin ne olduğuna ve siğile sebep olan unsurlara bir göz atalım:

Cilt problemlerinden biri olan siğiller, HPV olarak bilinen İnsan Papilloma Virüsünün neden olduğu bir cilt problemidir. Deri üzerinde meydana gelen kabarcıkların oluşuturduğu yapıya siğil denir. Siğiller genellikle deriyle aynı renkte olup sert bir görünüme sahiptir. Hemen hemen her insanda bulunan bu siğillerin bazıları zamanla geçse de bazıları uzun yıllar boyunca vücudumuzda kalabilmektedir.

Siğilin bulaşmasındaki en büyük etken bağışıklık sisteminin zayıf olmasıdır. Siğile sebep olan HPV virüsü, her insanın bağışıklık sisteminde farklı yanıt verebilir. Bu sebeple temas ettiğiniz kişide HPV virüsü varsa bile bağışıklığınız güçlüyse siğil oluşması pek mümkün değildir. Bunun yanı sıra ortak kullanılan alanlar ve eşyalarda sıkça siğil bulaşabilir. Bu yüzden kıyafet, havlu, terlik gibi kişisel eşyaları kimseyle paylaşılmaması gerekir.

Bir Cilt Problemi: Siğil - AkneninGörünmeyenYüzü

Siğiller genellikle herhangi bir ağrı, kaşıntı, kanama yapmaz. Sadece siğilin büyüklüğüne ve çıktığı yere göre günlük hayatınızı etkileyen bazı unsurlar oluşabilir. Eğer siğil kendiliğinden geçmezse birçok tedavi yöntemine başvurabilirsiniz. Bunlardan en çok uygulananı incir ağacı sütü tedavisidir. İncir ağacındaki sütü veya direkt incirin kendi sütünü siğilin olduğu bölgeye düzenli aralıklarla birkaç kere sürerseniz olumlu sonuç alabilirsiniz. Aynı anda incir sütü sabunu kullanıp tedaviyi sürdürürseniz olumlu sonuç alma süreniz daha da azalacaktır. Bunlardan hiçbiri fayda etmezse krem tedavisi veya gerektiği takdirde cerrahi müdahale ile kriyoterapi (dondurma) ve yakma tedavisi de uygulanabilir.

Gelelim en ilginç ve en olumlu sonuç alınan tedaviye: Siğilin bir hoca tarafından okutulduğunda tamamen geçtiğini belki etrafınızdaki kişilerden duymuşsunuzudur. Hatta bırakın etrafınızdaki kişileri siğil tedavisi için doktora gittiğinizde bazı doktorlar ilaç tedavisi yerine "Hocaya okut, geçer" tedavisini uygun görmüşlerdir. Bu tedavide bu kadar iyi sonuç alınmaması sebebi aslında plasebo etkisidir.

Plasebo etkisi, hiçbir tedavi değeri olmamasına rağmen hastanın kendisini iyileştirebileceğine inanmasıdır. Yani burada durum aslında psikolojiktir. Tabi bir yandan inanç meselesi de devreye giriyor fakat iyileşmedeki asıl neden bu hastalığın geçeceğine inanmaktır. Yani siz incir ağacının sütünün veya dokturun verdiği kremin siğilinize iyi geleceğine inanırsanız bir süre sonra siğiliniz geçecektir.

İşte bu yüzden bir cilt problemi olan siğilde kullanılan tedaviler ve psikolojik boyutu hep ilgimi çekmiştir. Eğer yazıya biraz daha devam edersem inanç ve felsefe boyutu da devreye gireceğinden burada yazımı noktalıyorum.

Haftalığın PeP'te!

10'a giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.