Akneye Sebep Olan Faktörler Nelerdir? - AkneninGörünmeyenYüzü

Yaşam Tarzı - 22 Kasım, 2021 - Okuma Süresi: 3 Dk.

22 Kasım, 2021

Akneye Sebep Olan Faktörler Nelerdir? - AkneninGörünmeyenYüzü

Her yaştan insanda görülebilen bir cilt problemi olan akne aslında yaygın bir cilt durumu olarak karşımıza çıkmakta. Peki buna ne sebep verdiğini hiç düşündünüz mü? Buyurun bakalım!

1- Hormonal Faktörler

Öncelikle biz hormonların ne işe yaradığını bilmemiz gerek. Hormon, büyümede ve metabolizmayı düzenlemede önemli bir işleve sahip olan, canlıların yapısında bulunan organik maddelere verilen addır. 

Sivilce oluşumunu tetikleyen bir çok unsur bulunmaktadır. Bu yazımızda da bunlara bakacağız ancak genel olarak androjen hormonunun seviyesindeki artış sivilceli cilt durumunu ortaya çıkarmaktadır. Ergenlikle beraber bu hormonun seviyesi yükselmektedir. Yükselen hormon seviyesi, cildin altındaki yağ bezlerinin büyümesine sebebiyet vermekte ve büyümüş olan yağ bezleri daha fazla sebum üretmekte ve oluşan aşırı sebum, gözeneklerin tıkanmasına ve bakterilerin çoğalmasına neden olmaktadır. Kısaca hormonlarımız ve onların bulundukları seviye etkilidir.

2- Stres

Akneye Sebep Olan Faktörler Nelerdir? - AkneninGörünmeyenYüzü

Stresin doğrudan sivilce oluşumuna neden olmasa da dolaylı olarak mevcut sivilcelerimizin artmasına veya durumlarının daha kötüye gitmesine sebep olabilmektedir. Çünkü endişe ve stres hormonal dengeyi bozabilmektedir. Akne ile stres arasındaki ilişki konusunda yapılan bir araştırmada sınav döneminde normal döneme göre uyku süresinin ve kalitesinin, yemek saatlerinin ve içeriğinin değiştiği ve stres seviyesinin yükseldiği gözlemlenmiş. Bunun sonucunda stres seviyesi yüksek olan öğrencilerin aynı zamanda sivilce sorununu da daha şiddetli yaşayan kişiler olduğu tespit edilmiştir.

3- Beslenme Düzeni

Öncelikle söylenmesi gereken bir şey varsa o da şudur: Bilinenin ya da sanılanın aksine yağlı yiyeceklerin akneye neden olduğu net olarak kanıtlanmamıştır.
Yapılan bilimsel araştırmalar süt tüketiminin (özellikle yağsız süt) ve karbonhidrat bakımından zengin beslenme alışkanlıklarının akneleri daha da kötüleştirdiğini göstermektedir. Ancak yeri gelmişken anlatmadan geçmeyelim, kimi durumlarda çikolata ve türevleri gibi ürünlerde bunların arasına dahil edilebilmektedir. Cildimizin yağlanmasını önlemek için beslenmemiz sırasında bol bol su tüketmek, işlenmiş gıda ürünlerinden kaçınmak, doymuş yağ tüketimini azaltmak cildimize iyi gelecektir. Cilde iyi geldiği kanıtlanmış birkaç gıda ise doymamış yağ asidi olan Omega-3'tür. Beslenme düzeninize antioksidan etkili A Vitamini de eklemeniz oldukça faydalı olacaktır. Balık, havuç ve koyu yeşil yapraklı sebze tüketimi de cildinize iyi gelenler arasında.

4- Çevresel Faktörler

Akneye Sebep Olan Faktörler Nelerdir? - AkneninGörünmeyenYüzü

Bulunduğunuz iklimin şartları da cildimiz için önem arz etmektedir. Kimi iklim ve çevre koşulları cildimizin yağ üretimini arttıran faktörlere sahiptir. Örneğin: Hava kirliliği, sıcak ve nemli bir ortam. Soğuk havalarda oluşan rüzgar ve bunu takip eden düşük nem oranı cildin yüzeysel olarak su kaybetmesine de neden olabilmektedir. Cildin nem oranın değişmesi sonucunda vücudumuz buna karşılık savunma mekanizmasını devreye sokar ve fazla yağ üretir. Bu durumda sivilcelere neden olabilmektedir. 

Umarım yazım faydalı olmuştur. Sağlıkla kalın!

Haftalığın PeP'te!

10'a giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.