Akne Tedavisinde Beslenmenin Rolü - AkneninGörünmeyenYüzü

Yaşam Tarzı - 22 Kasım, 2021 - Okuma Süresi: 3 Dk.

22 Kasım, 2021

Akne Tedavisinde Beslenmenin Rolü - AkneninGörünmeyenYüzü

Hepimiz dönem dönem akne, siyah nokta gibi istemediğimiz cilt problemleri ile karşı karşıya kalabiliyoruz. Ancak beslenmemize dikkat ederek bu problemleri en aza indirebiliriz. Bu içeriğimde size akne tedavisinde faydalı besinlerden ve akne oluşumunu artıran besinlerden bahsettim. İyi okumalar.

Akne, kıl köklerinin ve deri altındaki yağ üreten bezlerin tıkanması sonucu sivilcelere neden olan çok sık görülen bir cilt durumudur. Vücudumuz cildimizi nemli tutan yağı (sebum) çok üretiyorsa, ölü deri hücreleri gözeneklerin içine sıkışabilir ve siyah noktalara neden olabilir.

Akne oluşumuna hormonlar, genetik, stres durumları gibi pek çok faktör sebep olabilir. Bunların yanı sıra beslenme ve cildimizin dengesi arasında da bir ilişki bulunduğu düşünülmektedir. Çünkü beslenme, sebum miktarını ve içeriğini etkileyebilmektedir.

Akne Tedavisinde Beslenmenin Rolü - AkneninGörünmeyenYüzü

Bir çalışmaya göre yağsız süt tüketiminin akne oluşumunda rol oynadığı belirlenmiştir. Sütün içeriğindeki insülin benzeri büyüme faktörü-1 (IGF-1) bazı hormonların artmasına sebep olur ve bunun sonucunda sebum miktarı artar, akne oluşur. Akne oluşumu gözlenen bireylerin diyetinde süt tüketimini azalttığımızda anlamlı sonuçlar elde ederiz. Ancak süt dışında diğer süt ürünleri ile akne arasında bir ilişki bulunmamıştır.

Akne ile glisemik indeks (GI) /glisemik yük (GY) arasındaki ilişkiyi açıklayan biyokimyasal ve fizyolojik mekanizmalar tanımlanmıştır. Glisemik indeks karbonhidratların kandaki glukoz düzeylerine olan etkisini ölçme sistemidir. Glisemik yük ise besinin tükettiğimiz miktarına bağlı olarak içeriğindeki karbonhidratın kan şekerinde oluşturduğu toplam şeker yüküdür. Düşük glisemik indeksli/glisemik yüklü diyetin akne tedavisi üzerinde etkili olduğu gösterilmiştir. Yüksek glisemik indeksli diyet hiperinsülinemiye (yüksek kan şekeri) neden olabilir ve bu durum akne oluşumunu artırır.

Diyetin glisemik indeksini düşürmek için günde en az 5 porsiyon sebze ve meyve, haftada 2-3 kez kurubaklagiller tüketilmelidir. Tam taneli tahıl ürünleri, pirinç yerine bulgur, beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği, meyve suyu yerine meyvenin kendisi tüketilmelidir.

Yeşil çay polifenollerinin derideki sebum üretimini azaltarak cilde yararlı etkileri olduğu gösterilmiştir. Bunun için akne tedavisinde yeşil çayın kullanılabileceği düşünülmektedir

Beslenme örüntüsünde doymuş yağ asidi alım oranının artması akne oluşumunu etkileyen mekanizmaları tetiklemektedir. Tereyağı, kuyruk yağı gibi çoğu hayvansal yağlar doymuş yağ içermektedir. Sucuk, sosis, salam gibi işlenmiş et ürünlerinin de doymuş yağı çok fazla olup hem akne oluşumu için hem de obezite ve kardiyovasküler hastalıkların önlenmesi için diyette kısıtlanmalıdır.

Balık tüketimi içeriğindeki omega-3 yağ asidi nedeniyle akne tedavisinde olumlu etki oluşturur. Sağlığımız için haftada 2 kere balık tüketmeliyiz.

A vitamini, E vitamini ve selenyum antioksidan özelliği bulunan vitamin ve minerallerdendir. Bu vitamin ve minerallerin alım seviyesinin arttırılmasıyla, derinin gelişimi için gerekli olan çinko alımının arttırılması akne oluşumunu ve şiddetini azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Başka bir araştırmaya göre akne problemi görülen bireylerin bal, reçel, pekmez, kurabiye ve kek tüketiminin daha fazla, yeşil yapraklı sebze tüketiminin daha az olduğu gözlemlenmiştir.

Akne Tedavisinde Beslenmenin Rolü - AkneninGörünmeyenYüzüx

Yeterli ve dengeli bir beslenme planı oluşturmak ve oluşabilecek hastalıkların risklerini en aza indirerek sağlıklı bir yaşam sürmek için mutlaka doktora/diyetisyene danışın. Sağlıklı günler.

Haftalığın PeP'te!

10'a giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.