Airbnb: Yeni Nesil Ev Otelciliği Nedir?

Yaşam Tarzı - 19 Temmuz, 2021 - Okuma Süresi: 3 Dk.

19 Temmuz, 2021

Airbnb: Yeni Nesil Ev Otelciliği Nedir?
Kredi: Pixabay

Pandemi yasaklarının hafiflemesiyle birlikte hepimiz uzun veya kısa süreli tatil planları yapmışızdır. Rotamız belli olsa da bazen kalacak yer sorunlarıyla karşılaşabiliyoruz ve kalacak güvenli yer bulamayabiliyoruz. İşte AirBnb tam da burada devreye giriyor. Haydi birlikte inceleyelim!

Airbnb Nedir?

Airbnb, planladığınız tarih boyunca kalabileceğiniz bir ev/oda bulmanıza yardımcı olan ve aracıya gerek kalmadan sizi ev sahibiyle bir araya getiren platformdur. Son zamanlarda popüler olan Airbnb, hem websitesi hem de mobil uygulamasıyla kullanılabiliyor ve sitede Türkçe dil desteği bulunuyor. AirBnb sadece Türkiye içinde değil yurt dışında da ev/oda kiralamanıza yardımcı oluyor. Bu sayede uçak biletinizi alır almaz kalacak yer sorunu düşünmeden rotanızı ayarlayabiliyorsunuz.

Airbnb'de ev sahipleri evinin tamamını ya da sadece bir odasını kiraya verebiliyor. Evin fotoğraflarını çekip ilan açabiliyor. Ev/oda kiralamak isteyenler belirli tarihleri seçip rezervasyon yaptırabiliyor. Rezervasyon sürecinde ev sahibi onaylayana kadar paranız Airbnb’de kalıyor. Konaklama süreci bittikten sonra para ev sahibine aktarılıyor. Birkaç gün sonra hem ev sahibi hem de kiracı birbirlerinin profiline yaşadıkları deneyim hakkında puan ve yorum ekleyebiliyor. Bu yorumlar diğer kullanıcıların fikir sahibi olması açısından etkili oluyor.

Airbnb: Yeni Nesil Ev Otelciliği Nedir?

Nasıl Ev/Oda Bulunur?

Öncelikle siteye giriş yapıyorsunuz ve ücretsiz olarak üyelik oluşturuyorsunuz. Ana sayfaya gidip kalacağınız yeri seçiyorsunuz. Seçtikten sonra site içi arama filtrelerini kullanarak tatilinizin başlangıç-bitiş tarihi, kaç kişi kalacağınız gibi spesifik bilgileri giriyorsunuz. Site size uygun olan mevcut ilan listesini çıkaracaktır. Eğer isterseniz maksimum ve minimum fiyatlandırma gibi isteklerinizi de belirleyebilirsiniz. Böylelikle aradığınız yeri bulmanız daha kolay olacaktır.

Airbnb Ödeme Bilgileri

Airbnb’deki fiyatlandırma tamamen ev sahipleri tarafından belirlenir ancak sizden yasal olmayan şekilde kendi hesabına para göndermenizi isteyemez. Sizden kiraya ek talep edilebilecek birkaç ücretlendirme bulunuyor. Bunları aşağıdaki mini listeden öğrenelim.

Ev kiralarken şu ücretlerle karşılaşabilirsiniz:

Güvenlik depozitosu: Konuklar, ev sahibinin belirlediği bir güvenlik depozitosu ödemek zorundadır. Bu depozito evdeki eşyaları koruma amacıyla alınır.

Servis ücreti: Airbnb, konuklardan hizmet bedeli olarak ücretin %6 – %12 kadarını tahsil eder.

Temizlik ücreti: Ev sahipleri, evin temizliği için bu ücreti alma seçeneğine sahiptir.

Kullanımı çok kolay olan bu platform sayesinde tatilinizi daha planlı oluşturabilir ve kendinizi evinizde hissedebilirsiniz!

Bu yazımda seyahat etmeyi seven ancak kalacak yer bulmakta zorlanan bireylere minik bilgilendirme yapmaya çalıştım. Umarım faydalanırsınız. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere!

Haftalığın PeP'te!

10'a giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.