Pratik Meyve Soyma Yöntemleri

Yaratıcılık - 15 Ağustos, 2022 - Okuma Süresi: 3 Dk.

15 Ağustos, 2022

Pratik Meyve Soyma Yöntemleri

Meyvelerin çoğu kabukludur. Bazıları direkt kabuğuyla yense de bir kısmını soymak gerekir. Peki, meyveleri ne kadar doğru ve pratik soyuyoruz? Gelin hep birlikte meyve soymak hakkında doğru bildiğimiz yanlışları bu yazımla birlikte düzeltelim.

Nar

Pratik Meyve Soyma Yöntemleri

Nar meyvesi kalın kabuklu, soyması ve ayıklaması zor bir meyvedir. Çoğumuz narın uç kısımlarını bıçakla yatay bir şekilde kesip portakal dilimleri halinde doğrarız. Bu şekilde yaptığımızda nar taneleri patlayabilir ve etrafı kirletebilir. Öncelikle bir bıçak yardımıyla narın baş kısımlarını yatak olarak kesin. Ardından nara dikey olarak geniş çizikler atın. Daha sonra kesik attığınız aralıklardaki kabukları soyun. Elinizde yalnızca nar taneleri kalacaktır ve rahatlıkla aralarındaki zarlardan da ayırarak tüketebileceksiniz.

Kivi

Pratik Meyve Soyma Yöntemleri

Kivi de kabuklu bir meyvedir ve bıçakla soymayı denediğinizde kivinin yenilebilir kısımları da kabukla beraber çöpe gidebilir. Kiviyi israf etmeden çok pratik ve kolay soyma yöntemini sizlere anlatacağım. İhtiyacınız olan şey bir adet yemek kaşığı. Öncelikle kivinin baş kısımlarını bıçakla kesiyoruz. Ardından bir kaşık yardımıyla yukarıdaki fotoğraftaki gibi kivinin ensesinden içeriye giriyoruz. Daha sonra kaşığı kivinin etrafında 360 derece döndürerek aradaki bağı koparıyoruz. Bu yöntemle kiviyi israf etmeden, kabuğunu incecik soyarak afiyetle yiyebilirsiniz.

Çilek

Pratik Meyve Soyma Yöntemleri

Çilek kabuklu bir meyve değildir ancak üst kısmında yaprakları bulunur. Bu yapraklar çileğin tatlılarda kullanımında veya direkt tüketilmesinde hoş bir deneyim sağlamaz. Yapraklarını koparmayı denediğinizde ise sağlam kökünden ayırmak pek de kolay değildir. Anlatacağım yöntemle ise tertemiz çilekler elde edeceksiniz. İhtiyacınız olan bir adet pipet. Pipeti çileğin sivri kısmından çevirerek ilerletiniz ve yaprağa ulaştığınızda işleminiz tamamlanmış demektir. Bu sayede elinizde tertemiz bir çilek olacaktır.

Karpuz

Pratik Meyve Soyma Yöntemleri

Karpuz iri ve doğraması güç bir meyvedir. Anlatacağım yöntem. birçok karpuz kesme yönteminden sadece biridir ve ayrıca pratik bir servis etme yoludur. Öncelikle karpuzu ikiye bölün ve ardından uzun yönde üçe bölün. Daha sonra fotoğraftaki gibi çöp şişleri belirli yerlere kareler oluşturacak şekilde saplayın. Daha sonra her çöp şişin arasından bıçak geçecek şekilde doğrayın. Bu şekilde her parçada bir çöp şiş takılı olacaktır. Bu sayede hem sunum hem de doğrama yöntemi olarak pratik bir yol izlemiş olacaksınız.

Avokado

Pratik Meyve Soyma Yöntemleri

Avokado da bazı diğer meyveler gibi sert bir kabuğa sahiptir ve israf etmeden içindeki ham meyveye ulaşmak zordur. Öncelikle avokadoyu ikiye bölün ve bıçağınızı çekirdeğe saplayın. Sağa ve sola hafif döndürerek çekirdekten kurtulun. Ardından kivide yaptığımız gibi bir kaşık yardımıyla avokadonun içine kaşıkla dalarak ham meyve kısmını kabuktan kurtarın. Bu pratik yöntemle leziz avokado tariflerinizi ertelemeyin. Afiyet olsun!

Haftalığın PeP'te!

İlk 15'e giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.