Kitap Kurdu Olma Yolunda 11 Tavsiye

Yaratıcılık - 20 Haziran, 2022 - Okuma Süresi: 4 Dk.

20 Haziran, 2022

Kitap Kurdu Olma Yolunda 11 Tavsiye

Bilgili ve kültürlü şahsiyetler olmak benim gibi her öğrencinin ortak gayesidir. Bunun yolunun da tabii ki kitaplardan geçtiğinin farkında olarak, bu yazımda iyi bir okuyucu olmak için temel olarak neler yapılması ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini sizler için derledim.

Kitap Kurdu Olma Yolunda 11 Tavsiye


1. Kendinize uygun veya basit eserler ile başlayın

Hacimce kalın veya yoğun anlam içeren kitaplar yerine daha basit, ince bir eser ile başlamak okuma isteğine kesinlikle olumlu etki edecektir. Özellikle okuma alışkanlığı kazanmak isteyenler veya kitaplardan uzak kalıp ateşini körüklemek isteyenler bir solukta okunacak iyi bir eseri alıp bitirebilirler. 


2. Okumayı rutin haline getirin

Öncelikle hiçbir şeyi zorla okumayın. Kitaplar severek okunduğu takdirde daha kolay alışkanlık hâle gelirler. Ruh haliniz bir kitaba başlamak için uygun olmayabilir. Bundan dolayı önce kendinizde memnuniyeti sağlayın daha sonra her gün vakit ayırarak okumayı rutin haline getirin.  

Kitap Kurdu Olma Yolunda 11 Tavsiye3. Yazarlarla dost olun, onlarla yatıp kalkın

Hayatta olan veya olmayan, karşınıza çıkan yazarları tanımaya çalışın, kendinize geniş bir yazar çevresi edinin. Onların yaşadıklarından ders çıkarın, vermek istediği mesajları toplayın, serüvenlerine katılın. Direkt iletişim kurmak için adreslerine bir e-posta bırakın. 


4. Mutlaka iyi çeviriden okuyun

Çeviri her yiğidin harcı değildir, alanında iyi bir uzmanlık ister. Kaliteli eserleri veya klasikleri kötü çeviriden okuyarak eserin özünden kendinizi mahrum etmeyin. Seçici davranın, süpermarketlerde satılan ismi, cinsi belli olmayan yayınlardan uzak durun. 

Kitap Kurdu Olma Yolunda 11 Tavsiye5. Merak ederek başlayın

Bir kitaba başlamadan önce kendinize, acaba ne okuyacağım, hangi duyguları hissedeceğim ve yeni olarak neler öğreneceğim sorularını sorun. Bu soru işaretleri ile bir metni okumak daha kalıcı ve anlayarak okumanızı sağlayacaktır.


6. Kitap okuyan insanlar bulun, okuma grupları kurun

Kişinin kitaplardan aldığı hazzın artması ve okuma devamlılığın sağlaması için en önemli ve etkili yöntemlerden biri kitapla sosyalleşmektir. Vaktinizin boş muhabbetlerle israf olmasına izin vermeyin, arkadaşlarınızla kitaplardan veya yazarlardan konuşun. Okuma programları oluşturun, grupça toplanıp tahliller yapın.  

Kitap Kurdu Olma Yolunda 11 Tavsiye


7. Sahaflara ve kitapçılara Gidin

Bir kıyafet mağazasına veya restoranta gittiğiniz gibi kitapçılara gidin. Bulunduğunuz yerdeki sahafları ziyaret edin, yeni mekanlar keşfedin. Çeşitli yerlerde düzenlenen fuarlara gidip yazarlarla buluşun. 


8. Kitaplara özel vakit ayırın

Enerjinizin tükendiği, yorgun saatlerinizde değil; kendinizi dinç ve mutlu hissettiğiniz zaman kitabınızı hemen kapıverin. Ayrıca akla geldiği zaman değil, kahvaltı saati gibi rutin okuma saati belirleyin.


 9. İyi mekanda, doğru pozisyonla okuyun

Yatarak veya gelişigüzel uzanarak değil, iyi bir koltukta dik pozisyonda kitap okuyun. Kendinize sessiz ve rahat bir ortam sağlayın. Şehir gürültüsünden uzaklara kaçıp yağmur sesini arayın. 

Kitap Kurdu Olma Yolunda 11 Tavsiye


10. Yeni maceralara atılma arzunuzu canlı tutun

Farklı anılar biriktirmek ve maceralar yaşamak için şehir dışına veya farklı bir ülkeye seyehat ederiz. Kitaplar da ayaklarımız yerden kesilmeden bizi farklı dünyalara götürür. Öyle ki hayal gücümüzü uçsuz bucaksız ufuklara taşır, kimi zaman düşünce tarzımızı tam tersine dahi döndürebilir.

Kitap Kurdu Olma Yolunda 11 Tavsiye


11. Anlayarak, hissederek ve özümseyerek okuyun

Kitaplar da bir insan gibi canlıdır, sizinle konuşurlar bazen dertlerini anlatırlar. Onlara kulak verin. Kişiye lezzet veren, serüvenler yaşatan kitapların ruhunu okurken yakalamaya çalışın. 

Kitap Kurdu Olma Yolunda 11 Tavsiye

Kitaplar düşünceye, düşünce akla, akıl ise insana değer katarak onu farklı bir konuma ulaştırmıştır.

Okuduğunuz için teşekkür eder, iyi okumalar dilerim.

Haftalığın PeP'te!

İlk 15'e giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.