Tutkunun ve Şiddetin Derbisi: River Plate v Boca Juniors

Spor - 10 Mayıs, 2021 - Okuma Süresi: 5 Dk.

10 Mayıs, 2021

Tutkunun ve Şiddetin Derbisi: River Plate v Boca Juniors
Kredi: almithara.com

100 yılı aşan River Plate ve Boca Juniors rekabetinin nasıl ortaya çıktığını ve aralarındaki bitmek bilmeyen bu tutkulu savaşın doğumunu ve gelişimini birlikte inceliyoruz.

"Superclásico" 

İspanyolca "süperderbi" anlamına gelen bu kelime River Plate ve Boca Juniors derbisi için kullanılır. Öyle bir derbidir ki İngiliz gazetesi The Observer'in 'Dünyada ölmeden önce izlenmesi gereken 50 spor olayı' listesinin başında kendine yer bulur. Oldukça tutkulu, Arjantin futbolu için önemlidir fakat bu derbi maalesef tarih boyu kendisinden bahsettirecek kadar kanlı, şiddet dolu olayların başrolündedir. Gelin bu büyük Arjantin futbolu kültürüne birlikte yolculuk yapalım...

Tutkunun ve Şiddetin Derbisi: River Plate v Boca Juniors

Boca ve River Plate'in kuruluşu..

Bu iki kulüp de Buenos Aires'in yoksul bir mahallesi olan La Boca'da kuruldu. Kökenleri, uğruna savaştıkları dava temelde aynıydı. Önce River Plate kuruldu. River Plate'de yer bulamayan Alfredo Scarpatti, Santiago Pedro Sana ve Esteban Baglietto isimli 3 genç Boca Juniors'ı kurdu. Kulübün ilk renkleri siyah beyazdı fakat bu bölgede aynı renklere sahip bir takımın daha olması onları başka bir renk bulmaya yönlendirdi. Kulübe renk arayışında bulunan gençler limana ilk gelen geminin bayrağındaki renkleri Boca'nın renkleri yapmaya karar verdiler. Gelin görün ki limana İsveç bandıralı bir gemi geldi ve bu sebeple kulübün rengi "sarı-lacivert" oldu.

İlk resmi karşılaşma " 24 Ağustos 1913"

River Plate 2-1 kazanarak ilk resmi müsabakanın galibi oldu. Henüz o zamanlar bile gergin olan bu 2 kulübün taraftarlarının arasında karşılaşma sonrasında olaylar yaşandı. Bu olaylar yüzyıl boyunca sürecek kanlı rekabetin tetikleyicisi oldu. 

Tutkunun ve Şiddetin Derbisi: River Plate v Boca Juniors

Halkın takımı "Boca"

1935 yılında River Plate, merkezini Nunez'e taşıdı. Bu taşınma, kulübün Boca mahallesi ve halkı ile bağlarının kopmasına neden oldu. Şehrin tek temsilcisi Boca Juniors oldu. Artık daha zengin bir merkezi olan River Plate, sınıfsal olarak Boca'dan üstündü, en azından taraftarları bunu söylüyordu. 1931'de yapılan pahalı bir transfer sonrası River Plate'e verilen Los Millonarios (Milyonerler) lakabı her şeyi özetliyordu. Artık iki takımın davası farklıydı. Daha modern olan River Plate karşısında halkın takımı Boca.

River taraftarları, Boca taraftarlarına "Bosteros" (Dışkı toplayıcıları) diyor ve stadyumlarının hayvan dışkısı koktuğunu söylüyor. Boca taraftarlarının evlerini temizleyen hizmetçiler olduklarını söyleyen besteleri var fakat River Plate taraftarlarının da işçi sınıfından destek alıyor olması bu konuda bir ironiyi de gündeme getirmiş oluyordu.

Arjantin'in en büyükleri...

36 kez River Plate, 35 kez Boca Juniors'ın şampiyon olduğu Arjantin liginde tartışmasız en büyük iki kulüp River ve Boca. Ayrıca Amerika kıtası için oldukça önemli olan Copa Libertadores'i toplamda 10 kez kazandılar.

Tutkunun ve Şiddetin Derbisi: River Plate v Boca Juniors

Rekabetin korkutucu yüzü...

1922 yılından bu yana iki takım taraftarları arasında çıkan olaylarda toplam 320 insan hayatını kaybetti. Her kavga bir sonrakinin şiddetinin dozunu daha da yükseltti.

İlk büyük çaplı olay 1968'de oynanan derbide yaşandı. Boca taraftarlarının tutuşturarak attığı kağıtlar River Plate tribününde izdihama yol açtı. Bir kısmı yanarak bir kısmı da o izdihamda ezilerek 70 taraftar öldü, 150'den fazlası yaralandı.

Ülke geneline korku salan bir şeytani olay da 1994'te yaşandı. 2-0 kaybettiği maçın ardından Boca Juniors'lı taraftarlar 2 River Plate'li taraftarı öldürerdü ve Nunez meydanına Boca 2- River Plate 2 yazdı. Bu olay çok ciddi bir şekilde kent güvenliğini sorgulattı.

Çığrından çıkan bu şiddetin içine aileler de dahil olmaya başladı. 2018 Kasım ayında Oscar adında bir taraftar, geçici olarak kendisinin de yaşadığı akrabasının evini ateşe verdi.

Yine bundan 3 sene evvel Copa Libertadores'in finalinde karşılaşan iki takımın maçı 2 kez ertelendi. Defalarca kez otobüsler taşlandı, otobüslerin içine biber gazı atıldı. Maç Real Madrid'in stadı Santiago Bernabeu'ya alınmak zorunda kalındı.

Tutkunun ve Şiddetin Derbisi: River Plate v Boca Juniors 

Keşke...

Güney Amerika'da futbol serttir. Avrupa'da taban kaldırma dediğimiz pozisyonlar buralardaki stoperlerin topa müdahalesi konusunda taksimetrenin açıldığı yüksekliktir. Bol gollü ve çok temaslı geçer maçlar. Olmazlar olur. Bu denli sert tutkunun da bu denli büyük rekabeti getirmesi normal ama keşke bu kadar kanlı olaylar yaşanmasaydı ve güzel bir futbol rekabeti, spor kültürü olarak kalsaydı... 

Tutkunun ve Şiddetin Derbisi: River Plate v Boca Juniors

Haftalığın PeP'te!

İlk 15'e giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.