Türkiye'nin Sayılı Duolarından: Dolu Kadehi Ters Tut

Müzik - 20 Haziran, 2022 - Okuma Süresi: 4 Dk.

20 Haziran, 2022

Türkiye'nin Sayılı Duolarından: Dolu Kadehi Ters Tut

Son birkaç yıldır güzel bir ivme yakalayan Dolu Kadehi Ters Tut grubunun kuruluşunu, grubun dinamiğini anlatan ve aynı zamanda yeni dinleyicileri için en iyi şarkılarını listeleyeceğiz. Gelin birlikte bakalım!

Dolu Kadehi Ters Tut, ikili bir alternatif-bağımsız müzik grubu. 2014 yılında Mürsel Oğulcan Ava ve Uğurhan Özay tarafından kurulmuştur. Şarkılarının sözleri ve besteleri kendilerine ait olmasının yanı sıra klip yönetmenliği ve prodüksiyonu da Oğulcan Ava üstleniyor. Grubun ismi ne kadar alışılmışın dışında olsa da aslında Ömer Hayyam'ın 27 nolu rubaisinden alıntıdır. Kendileri isim bulmakta çok zorlandıklarını ve Ömer Hayyam'ı da çok severek okudukları için grup ismi olarak bunu belirlediklerini röportajlarında dile getirmişlerdir.

 İlk yıllarında evlerinde kaydettikleri ''Polonya'nın Başı Belada'' albümü ile müziğe giriş yapmışlardır. 15 şarkıdan oluşan bu albümün şarkılarından olan ''Yapma N'olursun'', grubun daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayan şarkı diyebiliriz. İlk konserlerini 2016 yılında akustik şekilde küçük mekanlarda vermeye başlamışlardır. Hatta ilk konserlerinde seyircilere sarma gibi yiyecekler dağıttıklarını da biliyoruz. Burdan örnekle diyebiliriz ki grup, ilk konserlerinden beri seyircileri ile iletişim halinde. Instagram gibi sosyal mecralarda da konser videolarını paylaşan seyircilerini gördüklerini ve paylaştıklarını da görüyoruz. O zamandan beri sürekli üretim içinde ve çeşitli albümler, tekliler ve düetler yapıyorlar. Şu ana kadar Deniz Tekin, Canozan, Sedef Sebüktekin, Seda Erciyes, kendilerine trompet ve geri vokalde eşlik eden Dilan Balkay ile düetler yapmışlardır. 2016 yılında Akustikhane programında çaldıkları şarkılarla sevenlerinin beğenisini toplamışlardır. Aynı zamanda live ve akustik sessionlarla da şarkılarını tekrar başka formatta müzik platformlarında yayınlamışlardır. Diğer gruplardan farklı olarak da grubun bir yaş serisi şeklinde ilerleyen şarkıları mevcut. Grup, her yaşın sonunda o zamanki hissettikleriyle ilgili bir şarkı yaparak ayrı ayrı bunları yayınlamaktadırlar. Bu serinin ilk şarkısı #21, ilk albümün içinde yer almıştır. Bu sene içinde de #27 dinleyicilerin beğenisine sunulacaktır.

 Grubun, bir konserinde anlattıkları bir hikayeyi sizinle paylaşmak isterim. İlk Ankara konserlerinde kendileri dışında sadece 2 kişi onları dinlemeye gelmiş. O zaman da kendileri, sahne ve reji ekibi olarak 6 kişiymiş. Şimdilerde sadece sahnede 7 kişiler. Elektro ve akustik konserlerinde sürekli olarak, vokalde Uğurhan Özay ile gitar ve geri vokalde Oğulcan Ava dışında geri vokalde Billur Battal, trompette ve geri vokalde Dilan Balkay eşlik ediyor. Şu anda büyük sahnelerde elektronik şekilde verdikleri konserlerinden birine kesinlikle gitmenizi öneririm. Hem çok eğlenceliler hem de çok kaliteli şarkılar yapıyorlar. Eğer deli gibi eğlenmek isterseniz konserlerine bilet bulabilirsiniz, halihazırda her yere gitmeye çalışıyorlar. Ayrıca Spotify 2021 yılı verilerine göre, Türkiye'de en çok dinlenen ikinci gruptur. 

 Gelelim duygulara göre ayırdığım şarkı önerilerine: Sedef Sebüktekin ile seslendirilen "Gitme" şarkısı sizi hüzünlendirir, her yönden besler. Hatta bağımlılık da yapabilir. Ek olarak yeni çıkarttıkları "Hiç İyi Değilim" parçasını da kesinlikle dinlemelisiniz. Hislerinize tercüman olabilir. Bir yandan deli gibi eğlenmek bir yandan da sözleriyle eski sevgilinizi hatırlamak isterseniz "Aldattın mı" ve "Aldattım" şarkılarını arka arkaya dinleyerek hem şarkının etkisinde kalabilir hem de onların başarmak istediği şeyi deneyimleyebilirsiniz. Dinlerken çıldırmak isterseniz de "Çöpçatan" şarkısını ve aynı zamanda günümüzde en anlamı olan şarkılarından biri olan " Anamız Babamız Yok Deriz" şarkısını dinleyerek toplum baskısını nasıl ele aldıklarını da görebilirsiniz. Şu zamana kadar konserine gidip eğlenmeyen ya da hissetmeyen insanlara rastlamadım. Eğer imkanınız olursa kesinlikle gidip görmelisiniz. Özellikle Dilan Balkay'ın trompet şovunu sizi oldukça etkileyecektir. En son yaptıkları KüçükÇiflik Park konser videosunu izleyerek bu deneyime aşina olabilirsiniz. Linki sizin için bırakıyorum:

Haftalığın PeP'te!

İlk 15'e giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.