Yenilik ve Geleneği Harmanlayan Sanatçı: Gaye Su Akyol

Kültür ve Sanat - 07 Haziran, 2021 - Okuma Süresi: 4 Dk.

07 Haziran, 2021

Yenilik ve Geleneği Harmanlayan Sanatçı: Gaye Su Akyol
Kredi: Gaye Su Akyol

Gaye Su Akyol, Anadolu müziğinin, Psikedelia’nın, Surf rock’ın ve Post-punk’ın zıtlıklarını fütürist yaklaşımıyla bir araya getiriyor. Bu yazımda kendine has tarzı ile dikkat çeken Gaye Su Akyol'a yer verdim. Gelin beraber inceleyelim.

Müzik, hepimizin bildiği gibi, ruhun gıdasıdır. İçimizde saklı duyguların, yaşayış biçimimizin, kültürümüzün, görüşlerimizin yansımalarıdır. Bir insanı bir müziğe bağlayan en önemli şey, o müzikte bulduğu kendisidir. Yıllardır yaşadığımız Anadolu coğrafyasında bu coğrafyayı, buranın insanını, buradaki duyguları anlatan müzikler yapılıyor. Bu müziklerde kendi özümüzden bulduğumuz parçalar, bizleri bu müziklere bağlıyor. Fakat elbette müzik ile tüm ilişkimiz bununla sınırlı değil. Dünyanın neredeyse her yerinden insanlar benzer ya da farklı duyguları, yaşayışları bambaşka türlerde müzikler ile dile getiriyor. Bizler de farklı kültürleri keşfetmek veya farklı yerlerdeki insanlar ile aynı duyguları paylaşmak için bu tür müziklerle bir araya geliyoruz.

Yılların emeği ve yaşanmışlığı ile oluşan bu farklı tür müzikler genellikle farklı çalma listelerinde bulunurlar. Anadolu'dan çıkma müzikler, Rock müzikler, Punk vs. bunlar çoğunlukla aynı çalma listesinde bulunmaz. Kendilerine özel listeler, kendilerine özel dinleme zamanları bulunur bu müziklerin.

Şimdi şöyle bir düşünelim. Bu farklı müzik türleri bir araya gelebilir mi? Birbirinden farklı karakterde enstrümanlar karmaşık duyguları hep birlikte dile getirebilir mi? 

Bu sorulara yıllardır cevap aranıyor olacak ki bu farklı müzik türlerini bir araya getirmek için çokça denemeler yapılmış. Son yıllarda bu 'çok sesli' müziğin en çok öne çıkan isimlerinden biri de Gaye Su Akyol.

Her sanatçının ürettiği eserler, kendi geçmişinin ve yaşantısının bir özetidir elbette. Kendi müzik geçmişini de şöyle özetliyor GSA, ''Çocukluğumdan beri hep Türk Sanat müziği dinleyerek büyüdüm. Daha sonra yaşım ilerledikçe ağabeyimin sayesinde Nirvana ile ve birtakım rock'n roll gruplarıyla tanıştım. Biraz daha yaşım ilerdikten sonra da kendi kendime yeni gruplar keşfetmeye başladım. Örneğin Nick Cave, Tom Waits, Morphine, Sonic Youth, Black Sabbath. Sonrasında kendim müzik yapmaya başladığım zaman da, ki bu çok küçük yaşlardan başladı, hep bu dinlediğim müziklerin etkisi ile bir şeyler yaptım. Müzik tarzım çok planlı ve üzerine düşünülmüş şeyler değildi. İçimden çıkan neyse oydu.''

Gaye Su Akyol, ilk albümü Develerle Yaşıyorum'u 2014 yılında yayınladı. Bu albümün Spotify'da en çok dinlenmiş şarkıları hüzün temalı iki şarkı olan Ruhun Ölmüş Senin ve Biliyorum. Bu albümden kişisel tavsiyem ise biraz daha eğlenceli temada olan 'Abbas' şarkısı.

Yenilik ve Geleneği Harmanlayan Sanatçı: Gaye Su Akyol

2016 yılında çıkardığı albümü ise Hologram İmparatorluğu. Şarkı tarzları ilk albümüne göre değişiyor bu albümde. Bu albümden kişisel tavsiyem ise Abbas şarkısına benzeyen 'Fantastiktir Bahtı Yarimin' şarkısı.

Yenilik ve Geleneği Harmanlayan Sanatçı: Gaye Su Akyol

2018 yılı ise muhtemelen Gaye Su Akyol'un altın yılı. Şu an en popüler şarkılarından olan İstikrarlı Hayal Hakikattir, Bir Yaralı Kuştum ve Halimiz İtten Better gibi şarkıların çıktığı İstikrarlı Hayal Hakikattir albümünü yayınladı. Ayrıca Dip dizisinin orjinal dizi müziklerinden birkaçında emeği geçti. İstikrarlı Hayal Hakikattir şarkısı ve albümü birçok dinleyenine ve takipçisine göre en önemli eseri.

Ayrıca 2020 yılında yeniden yorumladığı Gamzedeyim Deva Bulmam şarkısı ile ilgili 2018'de ekşisözlük YouTube kanalındaki videosunda 'Keşke ben yapsaydım bu şarkıyı.' demişti. Bu söz sanatçının hayat tarzı ve ürettiği eserler ile ilgili önemli bir ipucu veriyor.

Popüler kültürün orijinalliği ve sanatı neredeyse yok ettiği şu zamanlarda Gaye Su Akyol gibi sanat kaygısıyla ve zamansız eserler ortaya koymak isteyen sanatçıları desteklemeliyiz. Ruhumuzu besleyen müziği iyi seçmeliyiz.

Başka yazılarda görüşmek üzere...

Haftalığın PeP'te!

10'a giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.