Sevgilinin Gözyaşıyla Temizlenen Karadut Lekesi: Thisbe - Pyramus Aşkı

Kültür ve Sanat - 07 Haziran, 2021 - Okuma Süresi: 4 Dk.

07 Haziran, 2021

Sevgilinin Gözyaşıyla Temizlenen Karadut Lekesi: Thisbe - Pyramus Aşkı
Kredi: John William Waterhouse

Karadut meyvesinin lekesini sadece kendi yaprağının çıkardığını daha önce hiç duydunuz mu? Peki karadut lekesinin temizlenirken aslında neyi ifade ettiğini biliyor musunuz? Karaudt lekesinin hikayesini öğrenmek istiyorsanız buyurun yazıma!

Ilık bir bahar akşamında rüzgarın saçlarınıza değdiği ana hiç şahit oldunuz mu? Peki ya bu ılık bahar akşamında, sevdiğiniz kıyafetinizle bir karadut ağacının altında otururken yanlışlıkla tişörtünüzü lekelediniz mi? Evet, doğru tahmin ettiniz. Karadut lekesi. Bu karadutun renginin nereden geldiğine, lekenin temizlenirken aslında neyi ifade ettiğine bakmaya ne dersiniz? 

Sizi, ılık bir bahar akşamının güzelliğine kıyasla biraz üzecek bir hikaye bu: Thisbe ve Pyramus'un aşkına hoş geldiniz.

Babil kim bilir kaç aşık görmüştür? Thisbe ve Pyramus da bu aşıklar arasında yer alır. Thisbe, Babil'in en güzel kızlarındandır. Güzel Thisbe, Pyramus adına bir gence aşık olur. Thisbe şanslıdır ki aşkına karşılık bulmuştur, Pyramus da delicesine Thisbe'yi seviyordur. Gelin görün ki bu aşkın yaşanmasına engel olan şeyler vardır. İki gencin ailesi de onlara şiddetle karşı çıkmaktadır. Hatta öyle ki ailelerin koyduğu yasaklar sonucunda görüşememeye başlarlar. Çok geçmeden iki aşık buna da bir çözüm bulur. Thisbe ve Pyramus'un evleri birbirine oldukça yakındır. Bu öyle bir yakınlıktır ki iki aşığın birbirini görmesi için evren sanki onlara bir kolaylık sağlıyordur. İki evin arasından bir duvar geçmektedir. Bu duvarda birbirlerini görebeilecekleri küçük bir delik vardır. 

Her geçen gün büyüyen bu aşk, Pyramus ve Thisbe için daha da dayanılmaz bir hal alır. Gizlice buluştukları günlerden birinde, Pyramus daha fazla bu duruma dayanamayacağını söyler. Böylece Thisbe'yle kaçmaya karar verirler. Yaptıkları plana göre bir gece, ormandaki beyaz dut ağacının altında buluşacaklardır ve böylece kaçacaklardır. 

Birbirine kavuşmak umuduyla sözleşen bu iki aşıktan beyaz dut ağacının altına gelen ilk kişi Thisbe olur. Thisbe, Pyramus'un gelmesini beklerken ormanın derinliklerinden gelen korkunç bir varlıkla karşılaşır. Bu korkunç varlık, gecenin karanlığında süzülerek Thisbe'nin olduğu yere doğru gelen ağzı kanla kaplı bir aslandır. Thisbe, hızla saklanacak bir yer arar ve bulur da. Saklanacağı yere doğru hızla koşarken üzerindeki kıayfetinden bir parça dallara takılarak yırtılır. Aslan dala takılşmış olan kıyafet parçasını ağzına alır ve böylece ağzındaki kanlar kıyafet parçasına bulaşır. Ne talihtir ki o esnada karşıdan Pyramus da gelmiştir. Pyramus gördükleri karşısında dehşete kapılır. Saklanan sevgilisinden habersizdir. Aslanın ağzındaki kanlı kıyafet parçasını görünce aklına tek bir şey gelir, sevgili Thisbe'sini bu aslan yemiştir. 

Pyramus, sevgilisinin ölümünden kendini sorumlu tutar. Thisbe'siz bir hayat yaşayamacağını düşünerek hançeri oracıkta kalbine saplar. Pyramus'un ölümüyle bu aşk ilk büyük darbesini almıştır bile. Beyaz dutlar, Pyramus'un kanıyla boyanır.

Bir süre sonra saklandığı yerden çıkan Thisbe, dut ağacının altına geldiğinde gördüğüyle yıkılır. Beyaz dutların yerini, Pyramus'un kanıyla boyanan karadutlar almıştır. Sevgilisi Pyramus ise yerde cansız bir şekilde yatıyordur. O da hançerini eline alır ve Thisbe'nin ağzından şu sözler dökülür: "Benim için öldürdün kendini. Ama ben de cesurum! Benim içim de aşkla dolu. Ancak ölüm ayırabilirdi bizi. Oysa ölüm bizi şimdi birleştirecek." Thisbe, hançeri kalbine saplar. İki aşığın bedenleri de üst üste yığılmıştır. 

Tanrılar, bu iki aşıktan çok etkilenir. Pyramus'un kanıyla boyanan dutların yanına yakışacak bir şey yapmak isterler. Böylece dut ağacının yapraklarını Thisbe'nin gözyaşlarıyla taçlandırırlar. Ne tuhaftır ki karadut lekesi, sadece karadut ağacının yaprağıyla silindiğinde çıkar. Bunun tek bir anlamı vardır: Pyramus'un kanını, yalnızca biricik sevgilisi Thisbe'nin gözyaşları temizler. Sevgilinin Gözyaşıyla Temizlenen Karadut Lekesi: Thisbe - Pyramus Aşkı

 

 

Haftalığın PeP'te!

10'a giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.