Sessiz Sinemanın Yıldızı: Charlie Chaplin

Kültür ve Sanat - 07 Haziran, 2021 - Okuma Süresi: 3 Dk.

07 Haziran, 2021

Sessiz Sinemanın Yıldızı: Charlie Chaplin

Bizi derinden etkileyen filmleri ve o zamana kadar sinemada kullanılması sıra dışı olan teknikleri, dansı ve gülüşü ile sessiz sinemanın ustası Charlie Chaplin’i daha yakından tanımak ister misiniz? O halde gelin Charlie Chaplin ve sinemasını beraber inceleyelim.

Charlie Chaplin, 16 Nisan 1889'da Londra,East Lane'de doğdu. Annesi ve babası çeşitli müzikhollerde ve çeşitli tiyatrolarda çalışan profosyonel sanatçılardı. Chaplin henüz 13 yaşına bile gelmeden annesi ve babası boşanmıştı ve Chaplin, annesi ve üvey kardeşi ile birlikte Londra'da çeşitli semtlerde yaşamaya başladılar. Annesinin durumunun ruhsal dengesizlikler nedeniyle kötüye gitmesi Charlie Chaplin'in yaşamını zorlaştırdı. Annesinin tedavi için rehabilitasyon merkezine yatırılmasının ardından ardından Charlie ve üvey kardeşi Sydney babalarının yanına gönderildi.Babaları Charles Chaplin henüz 37 yaşındayken alkolizm nedeniyle hayatını kaybedecekti.

Sessiz Sinemanın Yıldızı: Charlie Chaplin

Londra'da doğup büyüyen Chaplin, 1913'te ABD'de sinemaya başlamıştı.1914'teki ilk filmi Making A Living'in ardından çekilen Kid Auto Races in Venice filminde bol pantolonlu, melon şapkalı, büyük ayakkabılı, sürekli bastonunu çeviren ve sakar hareketleriyle seyirciyi güldüren 'Şarlo' tiplemesini yarattı. Takip eden yıllar içinde altmıştan fazla kısa filmde de oynayarak dünya çapında bir üne kavuştu.

Chaplin'in hayallerinin ve yaratıcılığının sezgisel boyutta düşünüp de oluşturduğu tüm filmleri sinema dünyasına yeni heyecanlar katmıştır. Hiçbir zaman ekranın tamamen kapanmasına bir anda izin vermemeyi geliştirmiştir. Filmlerinde diyalogları yazılı olarak farklı bir ekrana geçiş yaparak göstermiş ancak teknolojik gelişmelerden yararlanıp bu işin de üstesinden gelmeyi başarmıştır.

Chaplin'in Ses Getiren Filmlerinden: Modern Zamanlar(Asri Zamanlar)

Sessiz Sinemanın Yıldızı: Charlie Chaplin

 

Film yapımcısı,senaryo yazarı, yönetmeni ve başrol oyuncusu Charlie Chaplin'dir. Ayrıca flm müzikleri de Charlie Chaplin'e aittir. 1930'lu yıllarda hüküm süren Büyük Ekonomik Buhran sırasında makineleşmenin de etkisi ile bozulan ekonomik ve toplumsal koşulları dile getiren bu film Charlie Chaplin'in ilk kez 1914'te yarattığı Şarlo tiplemesine dayanan son filmdir. Her filminde daha da mükkememliyetçi olan Chaplin, bu filmini o dönem için rekor sayılabilecek bir sürede 10 ayda çekmiştir.

Chaplin'in Modern Zamanlar'da komünizm propagandası yaptığı ileri sürüldüğü için ABD'de gişede pek başarılı olamamıştır. Aynı nedenle Almanya ve İtalya'da da yasaklanmıştır. Ancak Avrupa'nın geri kalanında büyük ses getiren bir film olmuştur.Modern Zamanlar, Chaplin'in son sessiz filmidir.

Chaplin, sessiz filmlerin hem duyguları daha iyi yansıttığını düşünüyordu hem de farklı dillerdeki insanların da bu şekilde kendisini anlayabileceğine inanıyordu. Chaplin'in filmlerinin bu kadar sevilmesinde bunun da etkisi olduğunu söyleyebilir miyiz?

 

Kahkahasız geçen bir gün boşa geçmiş bir gündür.

Çok fazla düşünüyor ama çok az hissediyoruz.

Bu dünyada hiçbir şey kalıcı değil, hatta sorunlarımız bile.

Haftalığın PeP'te!

10'a giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.