Kişiler Arası Sevgi ve Çekicilik

Kültür ve Sanat - 07 Haziran, 2021 - Okuma Süresi: 4 Dk.

07 Haziran, 2021

Kişiler Arası Sevgi ve Çekicilik

Bazı insanlarla arkadaş olurken ve ilişki kurarken neden bazı insanları sevemeyiz? Fiziksel yakınlık, görme sıklığı gibi pek çok etken aslında farkında olarak ya da olmayarak etkileşime gireceğimiz insanları belirlememizde rol oynar. Gelin bu durumu beraber inceleyelim.

Kişiler arası sevgi ve çekicilik neye göre belirleniyor? Genellikle bizi ödüllendiren, sevgi alışverinde bulunduğumuz, eksik olduğumuz yanları tamamlayan insanlarla beraber olma eğilimindeyiz. Peki bu insanları nereden buluyoruz? Etrafımızdaki insanlarla mı daha çok etkileşimde bulunuyoruz? 

1. Fiziksel Yakınlık:

Bizim için mesafe olarak en yakın insanla genelde daha çok etkileşim içinde oluruz. Kapı komşumuzla, bize göre birkaç kat altta veya üstte yaşayan kişiye göre daha çok karşılar, iletişim kurarız. "Westgate West" isimli, Festinger ve arkadaşlarının yaptığı çalışmada (1950), kişilerin en çok kimlerle etkileşime girdikleri, kimlerle arkadaş olma eğilimlerinin yüksek olduğu araştırıldı. İki katlı, 17 birbirine benzer apartmandan oluşan ve her katta beş daire olacak dizayn edilmiş Westgate West alanı oluşturuldu. Kişiler bu dairelere araştırmacılar tarafından yerleştirilmişlerdi. Çalışma sonunda kişilere toplu etkinliklerde en sık hangi üç kişiyle iletişime geçtikleri sorulduğunda fiziksel yakınlığı da destekler biçimde %41' lik oranla ilk sırayı kapı komşuları alırken onları iki kapı uzaktakiler %22' lik ve uçtaki komşular için %10' luk bir oran takip ediyordu. 

 Kişiler Arası Sevgi ve Çekicilik

Neden yakınımızda olanları tercih ederiz? diye sorduğumuzda fiziksel olarak yakınımızda bulunanlar bizim için daha ulaşılabilir konumdadır ve bize daha kolay temas olanağı sunar. Bu, ödül-bedel dengesini de bir ölçüde etkileyebilir. Bize daha kısa mesafedeki bir arkadaşla buluşmak, uzun mesafedekine göre daha az para ve zaman harcamamızda yardımcıdır. Kişiler Arası Sevgi ve Çekicilik

Bunun yanı sıra fiziksel yakınlık, amaçlar ve görüşler benzer olduğu sürece sevgi ve çekiciliği artırırken arada çatışmalar varsa fazla yakınlık ve temas bu çatışmaların ve olumsuz duyguların artmasında etkili olabilir.

2. Tanışıklık:

Aşinalık ya da görme sıklığı olarak da adlandırılabilir. Bir kişiyiya da herhangi bir şeye sık maruz kalmak ona yönelik olumlu tutumlarımızı ve sevgimizi artırabilir. Zajonc ve arkadaşları tarafından yapılan bir çalışmada üniversite öğrencilerine farklı insan yüzleri gösterilmiştir fakat bazı resimler yirmi beş defa gösterilirken bazıları daha az sayıda gösterilmiştir. Daha sonra katılımcılara hangi yüzü daha çok sevdikleri sorulduğunda araştırmacı tarafından en çok gösterilen yüzü daha çok sevdiklerini belirtmişlerdir. Benzer sonuçlar Moreland ve Beach'in 1992'de yaptığı alan çalışmasında da görülmüştür. 

Görme sıklığı etkisi genellikle reklamcılar tarafından sıklıkla kullanılır. Medyada en çok görünenin daha çok kazanabileceği görüşü bu etkiden hareketle kendimizce doğrulanabilir. Genelde markete gittiğimizde en çok hangi markaya aşinaysak onu alma eğiliminde olabiliyoruz bu sayede de markaların kazançları artıyor. 

Peki görme sıklığı her zaman sevgiyi artırır mı sorusuna geldiğimizde fiziksel yakınlıkta olduğu gibi bu soru da "hayır" şeklinde cevaplanıyor. Kişilerin ilk etkileşimleri, izlenimleri olumlu veya nötr olduğunda sevgi ve çekiciliğin arttığından bahsedebilirken, ilk izlenmimler olumsuz olduğunda böyle bir etkiden söz edilmemektedir. Bunun yanı sıra kişiler çatışan ve farklı ilgilere sahipse birbirini sık görme kişiler arasındaki sevgiyi azaltacaktırve çatışmaların şiddetlenmesine sebep olacaktır. Diğer bir etken ise görme sıklığı arttıkça kişiler doygunluğa ulaşabileceğinden sıkılmayı da beraberinde getirebileceği de bilinmektedir.

Kişiler Arası Sevgi ve Çekicilik

Haftalığın PeP'te!

10'a giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.