Karakter Analizi: Oscar'da Ses Getiren Film Nomadland

Kültür ve Sanat - 19 Temmuz, 2021 - Okuma Süresi: 5 Dk.

19 Temmuz, 2021

Karakter Analizi: Oscar'da Ses Getiren Film Nomadland

Nomadland filmi eşini, işini ve yaşadığı kasabayı kaybeden Fern’in hep aklında olan ve eşi nedeniyle hayata geçiremediği karavan hayatını konu alıyor. Bu yazıda ana karakter olan Fern’in sosyoduyusal alanda analinizi sizlerle paylaşacağım.

Fern USG firmasında çalışan bir İK uzmanıdır. 2008 ekonomik buhranından sonra şirketi batar ve şirketin oluşturduğu yapay kasabadaki herkes oradan ayrılır. Tam da bu dönemlerde Fern eşini kaybeder ve eski yaşantısına tekrar dönemez. Kendisine bir karavan alır ve göçebe serüveni bu şekilde başlar. Karavanda göçebe yaşamaya başladığı ilk aylarda henüz bulduğu işinden ayrılır ve o sırada arkadaşının da önerisiyle Bob Well’in kurduğu karavan topluluğunda kendini bulur. Bu toplulukta çoğunlukla orta ve ileri yetişkinlik dönemlerini yaşayan insanlar bulunmaktadır.

Filmde değinildiği üzere bu karavan topluluğunda olan pek çok insanın karavan süreci yaşadığı bir kayıptan sonra başlamıştır. Oğlunu kaybeden, eşini kaybeden, kaza sonucu anne – babasını kaybeden vs. filmde pek çok kayıp hikayesi anlatılmaktadır. Karavan topluluğuna katıldıktan sonra Fern’in hayatı hareketlenmeye başlar, normalde işi ve karavanı arasında gidip gelen, haricinde kendine ve sosyal hayatına minimum düzeyde zaman ayıran Fern bu toplulukla tanıştıktan sonra kendine daha çok zaman ayırmaya başlar. Ancak içinde bulunduğu yalnızlıkla da her seferinde yüzleşir.

Fern çocuk sahibi değil, tek akrabası kardeşi Dolly.  Dolly Fern’in karavanda yaşamasını istemez, kendisiyle birlikte kalmasını ister ancak Fern geride bıraktıklarıyla ve ona geçmişi hatırlatacak yer ya da kişilerle kalmak istemiyor. Uzun ve sancılı bir ölüm yaşayan eşi Bo ise her zaman aklındadır. Hayatta olmasa bile onunla hala evli olduğunu ve onu çok sevdiğini sürekli dile getiriyor. Alyansını parmağından asla çıkarmayı düşünmüyor.

Dave ile Fern kamp alanında baş başa yemek yiyorlar.

Bu süreçte karavan topluluğunda Dave ile tanışıyor, onunla flört etse de Dave, karavan hayatını bırakıp oğlunun yanında evde yaşamak istediği için Dave’i terk ediyor. Burada Fern’in eşini kaybetmesinin ardından hala yas sürecini yaşadığını ve bağlanma konusunda problem yaşadığına dair yorum yapabiliriz. Fern, özgür ruhlu bir karakter. Çoğunlukla yalnız vakit geçiriyor. Bazen flüt çalarak, bazen yürüyüş yaparak bazen ise karavanda eski fotoğraflara bakarak geçmiş yıllarını ve eşi Bo’ yu yad ediyor. Çok sık olmasa da alkol ve sigara kullanıyor. Hayatı bir anda değişse de bu durumdan hoşnut çünkü hayalini gerçekleştirdi. Kendisine acıyan, yardım talebinde bulunan insanlara aldırış etmiyor. Fern’e evsiz diyen tanıdıklarına evinin olduğunu sadece bir dairesinin olmadığını dile getiriyor. İnsanların tüm sermayesini bir eve yatırması ya da borca girmesi ona çok anlamsız geliyor.


Karakter Analizi: Oscar'da Ses Getiren Film Nomadland


Göçebe bir yaşam sürdüğü için sürekli farklı işlerde part time çalışıyor. Hiçbir zaman uzun süreli aynı şehirde ve aynı işte kalmıyor, sürekli kendini yolda buluyor. Tanıştığı pek çok insanla anlaşabilen, sıcakkanlı bir karaktere sahip. Zaman zaman farklı kuşaklardan kişilerle karşılaşıyor ve onlarla da çok rahat iletişim kurabilen ve sohbet edebilen bir yapıya sahip.

Fern göçebe yaşamı nedeniyle sürekli iş değiştiriyor, uzun süre USG firmasında İk uzmanı olarak çalışmış olması onu çok zorlayan bir süreç olduğu için uzun süreli işlerden sürekli kaçınmıştır. Orta yaştaki bireyler hayatının geri kalan kısmında aynı işi yapmak istemediğine karar verirler. Bu durumu Fern’in hayatında da gözlemliyoruz. Sadece iş açısından değil, genel yaşam tarzı olarak da radikal bir değişikliğe gidiyor. Ve hayatında üretkenliğinin tavan olduğu bir dönemi geçiriyor diyebiliriz. Fern’in bir orta yaş krizi yaşadığını da söyleyebiliriz. Çünkü hayatında radikal değişiklik ve bu değişikliğe adaptasyon süreci filmde izleyiciye yansıtılmakta. İlk zamanlarda karavanda yaşamakta, uyumakta ve ihtiyaçlarını gidermekte zorlanıyordu. Karavanda çıkan bazı sorunları nasıl çözeceğini bilmiyordu, özellikle karavan topluluğuna dahil olunca karavan hayatına dair pek çok şeyi orada öğrendi.

Son kısımda filmle ilgili dikkatimi çeken bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum.

  • Bir Western filmi olan ve Cloe Zhoa yönetmenliğinde çekilen filmde, Fern haricindeki pek çok karakter gerçek. Filmdeki karavan topluluğu, karavandaki insanlar ve hikayeleri, Dave.
  • Aynı zamanda filmde hiç yapay ışık kullanılmamış. Genellikle günbatımı ya da gündoğumunda çekilmiş çoğu sahne. Ve olduğu gibi yansıtılmıştır.
  • Fern karakterini canlandıran Frances McDormand çekimin büyük bir kısmında karavanda yaşamış.
  • Nomadland filmi 3 dalda Oscar aldı. En iyi film, en iyi yönetmen ve en iyi kadın oyuncu alanlarında ödüller topladı.

 

Haftalığın PeP'te!

10'a giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.