İspanyol Gerilim Filmi Önerileri

Kültür ve Sanat - 07 Haziran, 2021 - Okuma Süresi: 3 Dk.

07 Haziran, 2021

İspanyol Gerilim Filmi Önerileri
Kredi: vectorstock

Gerilim filmi sevenler için bu yazımda İspanyol gerilim filmi önerilerinde bulunacağım. Sinemada gerilim, gizem deyince aklıma İspanya geliyor. Gerilim filmi izlemek istiyorsanız ama aklınıza film gelmiyorsa bu yazı sizin için. Gelin beraber inceleyelim.

 

1. TESIS (1996)

İspanyol Gerilim Filmi Önerileri

İlk filmimiz Alejandro Amedábar'un 1996 yılında ve henüz 24 yaşındayken çektiği Tesis. 

Spoiler vermeden konusunu anlatmam gerekirse; tez döneminde olan Angela isimli bir kadın var. Bu kadının tez konusu ise ‘sinemada şiddet’ üzerine. Tezi konusunda, korku filmleriyle ilgili üst düzey bilgi sahibi olan Chema adlı birinden yardım istemesiyle beraber olaylar da karışıyor. Daha fazla detay vermek istemiyorum. İyi seyirler dilerim!

 

2. MIENTRAS DUERMES (2011)

İspanyol Gerilim Filmi Önerileri

İkinci filmimizin konusu daha farklı. 

Bir apartman dairesi ve psikopat bir kapıcı düşünün. Luis Tosar’ın başrolünde olduğu Mientras Duermes yani Türkçe’ye çevrildiği anlamıyla Ölüm Uykusu, İspanyol gerilim filmlerinin en başarılılarından. Atmosferden Luis Tosar’ın o etkileyici oyunculuğa kadar ciddi anlamda insanı geren bir film olduğunu söyleyebilirim. Filmde mutsuzluk abidesi kapıcı Cesar’ın (Luis Tosar) bir apartman sakinine kafayı takmasıyla beraber gelişen olayları izleyeceksiniz. Film tahmin etmediğiniz yerlere de varabilir... İyi seyiler dilerim...

 

3. LA CARA OCULTA (2011)

İspanyol Gerilim Filmi Önerileri

Üçüncü filmimiz bir orkestra şefiyle alakalı.

Aynı yıl İspanyol sinemasında bir film daha çıktı. La Cara Oculta bizim güzide ülkemizde de uyarlanma imkanı bulan bir film. Sevgili Özcan Deniz 'Öteki Taraf' ismiyle filmi uyarlamıştı belki hatırlayanlarınız vardır. Pek başarılı olamadığını söylemem gerekecek. Çünkü orijinal filme bakıldığında hem oyunculuk hem akış olarak çok da germeyen bir filmdi. 

Orkestra şefi olan Adrian'ın sevgilisi Belen tarafından terk edilmesiyle biz de filmin içine giriyoruz. Belen sadece tatlı sevgilisini değil herkesi terketmiştir zira kimse ondan haber alamamaktadır. Peki ama Belen nerededir? Onun da cevabını filmi izleyince bulacaksınız... İyi seyirler.

(Filmi izleyecek olanlar için önerim; yanınıza bolca su alın çünkü susayabilirsiniz.)

 

4. LOS CRONOCRIMENES (2007)

İspanyol Gerilim Filmi Önerileri

Dördüncü filmimiz çokça kafa karıştırıyor. 

Hemen söyleyeyim kafa karışıklığına hazır olun. Ben izlerken ‘bu neydi’, ‘ bu kimdi şimdi’ diye diye izlemiştim. Çünkü zamanda yolculuk üzerine paradokslarla dolu bir film izleyeceksiniz. Bir dizi cinayetler de cabası. Film Hector isimli karakterin ormanda elinde makas olan maskeli bir adamı bir kızın başında görmesiyle başlıyor. Sonrası hikaye içinde hikaye ve beyin jimnastiği... İyi seyirler dilerim.

 

5. LOS ULTIMOS DIAS (2013) 

İspanyol Gerilim Filmi Önerileri

Beşinci film bir salgın hastalık filmi. 

Bu filmin yönetmenleri kardeş ve ilgi alanları salgınlar olmalı diye düşünüyorum çünkü salgın hastalık konulu filmleriyle ün kazanmışlar. Alex & David Pastor... Bu filmdeki salgın açık alana çıkınca öldüren türden. Bu sebeple insanların kapalı alanda yaşamalarını da zorunlu kılan bir süreçten bahsediyoruz (Biz en azından markete çıkabiliyoruz). Filmdeki koşturmaca ve heyecan dolu dakikalarda ekrana kitlenecekseniz. İyi seyirler. 

 

Not: 5 İspanyol gerilim filmi önerimi burada bitiriyorum. Beğenirseniz serinin devamı gelebilir. İyi seyirler dilerim!

Haftalığın PeP'te!

10'a giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.