Farklı Türde Film Arayanlar için: Tek Mekanda Geçen Filmler

Kültür ve Sanat - 11 Ekim, 2021 - Okuma Süresi: 3 Dk.

11 Ekim, 2021

Farklı Türde Film Arayanlar için: Tek Mekanda Geçen Filmler

"Koca bir film nasıl tek mekanda geçebilir?" diye kendinize sorabilirsiniz ya da "Tek mekanda geçiyorsa sıkıcıdır." diyebilirsiniz ama bu filmleri gördükten sonra gözlerinizi ekrandan bir saniye bile ayıramayacaksınız!

Farklı Türde Film Arayanlar için: Tek Mekanda Geçen Filmler

Ölüm Kararı (Rope)

Film, yönetmeni olan Alfred Hitchcock'un ilk renkli filmidir. Filmin tek mekanda geçmesinin yanı sıra filmde neredeyse kesintisiz bir çekim tekniği de kullanılır. Filmi izlerken sanki bir tiyatro oyunu izliyormuşsunuz hissine kapılıyorsunuz.Tabii ki o zamanlarda kesintisiz bir çekim yapmak mümkün değildi, fakat kurgunun izleyiciye belli etmeden sadece birkaç yerde yapılmış olması da hala büyük bir başarı.
Film, iki üniversite öğrencisinin bir arkadaşlarını sırf öldürme hissini ve o heyecanı tadabilmek için iple boğup öldürmesiyle başlıyor. Cesedi kaldıkları apartman dairesinin salonunda bulunan sandığa koyan iki genç evde bir parti verirler ve bu partiye öldürdükleri arkadaşlarının ailesini ve ortak tanıdıklarını çağırırlar. Sandıkta ölü bir insanın yattığından habersiz olan insanlar partinin tadını çıkarırken misafirlerden biri, iki gençten şüphelenmeye başlar.

Yapım yılı: 1948

IMDb puanı: 8.0

Farklı Türde Film Arayanlar için: Tek Mekanda Geçen Filmler

12 Öfkeli Adam (12 Angry Men)

Film, Latin Amerikalı bir gencin babasının ölümünden sorumlu tutulmasıyla başlar. 12 jüri üyesinin bulunduğu mahkemede Latin Amerikalı genç suçlu bulunursa idam edilecektir. Aralarından sadece 8 numaralı jüri üyesi, Latin Amerikalı genci suçlu bulmaz. Diğer jüri üyelerinin değişimlerine bu filmde anbean şahit olacaksınız. Ayrıca jüri üyelerinin hiçbirinin siyahi olmaması ve yargılanan kişinin Latin Amerikalı olması da o dönemi tüm gerçekliğiyle gözler önüne sermektedir.

Yapım yılı: 1957

IMDb puanı: 9.0

Farklı Türde Film Arayanlar için: Tek Mekanda Geçen Filmler

Locke

Başrolde Tom Hardy'i gördüğümüz bu film, baştan sona kadar arabada geçmektedir. Ivan Locke, karısı ve çocuklarıyla mutlu bir hayat sürerken ilişkiye girdiği iş arkadaşı Bethan'ın doğum haberiyle Londra'ya gitmeye karar verir. Arabada tam 36 telefon görüşmesi yapan Locke, hem özel hayatıyla hem de iş hayatıyla ilgili bir dizi sınavla karşı karşıya kalacaktır. Bu filmde diğer filmlerden farklı olarak, film boyunca tek bir oyuncu olan Ivan Locke karakteri gözükmektedir.

Yapım yılı: 2013

IMDb puanı: 7.1

Farklı Türde Film Arayanlar için: Tek Mekanda Geçen Filmler

Suçlu (Den Skyldige)

Film, masa başında acil durumlar için telefonlara bakan polis memuru Asger Holm'e odaklanıyor. Bir gün kocası tarafından kaçırıldığını söyleyen bir kadının aramasıyla her şey değişir. Ölüme giden bu yolda Asger Holm, kadını kurtarmak için telefonda büyük çaba sarf edecektir. Filmdeki tüm aksiyon ve gerilim sadece telefondaki seslerle verilmektedir. Sıkıcı gibi dursa da hikayenin sürükleyici olması sebebiyle gözlerinizi ekrandan ayıramayacaksınız.

Yapım yılı: 2018

IMDb puanı: 7.5

Haftalığın PeP'te!

10'a giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.