Dünyadaki 5 Farklı Metro Tasarımı

Kültür ve Sanat - 21 Kasım, 2022 - Okuma Süresi: 3 Dk.

21 Kasım, 2022

Dünyadaki 5 Farklı Metro Tasarımı

Metro dediğimizde aklınıza ilk olarak, yer altında havasız ve kasvetli bir mekan geliyor olabilir. Ancak bu yazımızda göreceğimiz metrolar hiç de öyle değiller. Yazıma buyurun!

Dünyada toplu ulaşım alanları arasında en çok tercih edilen araçlardan biri metrolar. Peki her gün milyonlarca insanın evine veya işine giderken kullandığı bu metrolar hep kasvetli, karanlık veya kalabalık mıdır? Şimdi vereceğim örnekleri görünce böyle bir fikriniz varsa eminim ki değişecektir. Sözü daha fazla uzatmadan ilk istasyonumuzla başlayalım. 

1) Komsomolskaya İstasyonu, Rusya

Dünyadaki 5 Farklı Metro Tasarımı

Metro veyahut demir yolu denilince akla ilk gelen ülkelerin başında SSCB döneminden kalma altyapısı ile günümüz Rusya'sı gelmektedir. Savaşlar boyunca sığınak olarak da kullanılmış ve tarihi bir yeri de olan bu metroda heykeller ve tarihi figürleri görmek de mümkün. Metro olarak 1952'den beri hizmet vermekte. 

2) Tarihi Tünel Füniküler Hattı, Türkiye

Dünyadaki 5 Farklı Metro Tasarımı

İstanbul’da yer alan tarihi füniküler hattı ülkemizin ilk yer altı raylı toplu taşıma sistemi, dünyanın en eski ikinci toplu taşıma sistemi olarak tarihe geçmiştir. Hat 1875 yılından beri Karaköy-Beyoğlu istikametinde hizmet vermektedir. Ülkemizde bu ve bunun gibi tarihi ve kültürel birçok yapı bulunmakta. Umarım hepsini bir ömürde ziyaret etmiş oluruz.

3) Formosa Bulvarı İstasyonu, Tayvan

Dünyadaki 5 Farklı Metro Tasarımı

Yer altındaki sıradaki harikamız 30 metre çapında "Işık kubbesi" ismiyle anılan bir kubbeyle oldukça dikkat çeken istasyon. Dünyanın en büyük cam çalışması unvanına sahip olan kubbede kullanılan renkli camların hepsi özel olarak Almanya’da imal edilmiş ve getirilmiştir. Kubbenin tasarımıyla ilgili verilmek istenen mesaj: dünyaya sevgi ve hoşgörü. Eğer bir gün yolunuz uzak doğuya düşerse burayı mutlaka ziyaret listenize ekleyin.

4)Toledo İstasyonu, İtalya

Dünyadaki 5 Farklı Metro Tasarımı

Birçok ödüle aday gösterilen bu tasarım, 2012 yılında halkın hizmetine sunulmaya başladı. Hizmete geçmesini takip eden yılda -2013 yılında- LEAD Ödülleri’ne layık görüldü ve ‘Yılın Kamu İnşası’ ödülünü kazandı. Her tasarımda olduğu gibi burada da bir amaç güdülmüş. Tasarımın amacı yolculuk eden kişilerin kendilerini uzayın sonsuz derinliğinde ya da su altında hissetmelerini sağlamak. Eğer bir gün yolunuz İtalya sokaklarına düşerse burayı mutlaka ziyaret edin.

5) Arts et Metiers Metro İstasyonu, Fransa

Dünyadaki 5 Farklı Metro Tasarımı

Jules Verne'in ve bir çizgi film sanatçısı olan François Schuiten'in eserlerinin bir yansıması olarak yapılan bu istasyon, 1904 yılında hizmet vermeye başlamıştır. Eğer bir gün yolunuz Paris sokaklarına düşecek olursa bu metro istasyonunu mutlaka ziyaret edin.

Bir başka içerikte görüşene dek, sağlıkla kalın!

Haftalığın PeP'te!

İlk 15'a giren her içerik ile 200 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.