DÜNYADA EN ÇOK KONUŞULAN 10 DİL

Kültür ve Sanat - 20 Haziran, 2022 - Okuma Süresi: 3 Dk.

20 Haziran, 2022

DÜNYADA EN ÇOK KONUŞULAN 10 DİL

Dünya büyük bir yerdir bu nedenle farklı kültürler ve diller mevcuttur. Her ülkenin dili kendisine özgüdür. Fakat bazı diller vardır ki dünyada oldukça fazla insan tarafından konuşulmaktadır. Gelin dünyada en çok konuşulan dillere bir göz atalım!

İNGİLİZCE

Çoğumuzun da tahmin edebileceği gibi ilk sırayı İngilizce alıyor. Dünya üzerinde şu anda bu dili konuşan yaklaşık 1.132 milyon kişi bulunuyor. Bu dil 379 milyon kişinin anadili iken evrensel bir dil olması sebebiyle 753 milyon kişi de anadiline ek olarak bu dili sonradan öğrenmiştir. Ticaret, turizm gibi hayatımızın çoğu yerinde ortak dil olarak kabul edilen İngilizce'yi bilen bir insan neredeyse dünyanın her yerinde insanlarla rahatlıkla iletişim kurabilir.

MANDARİN

Çoğu insan bu dilin ismini çok bilmese bile dünyada en çok konuşulan dillerden biridir. Hatta İngilizce'den sonra ikinci sıradadır. Sadece anadil olarak bu dili konuşanları hesaba katacak olursak birinci sıradadır. Öyle ki dünyanın 1.117 milyonu bu dili biliyor. 918 milyon insan bu dili anadili olarak kullanırken, 199 milyon insan anadiline ek olarak bu dili bilmektedir. Aslında tam bir dil değildir Mandarince. Çincenin alt bir lehçesidir. Fakat buna rağmen konuşan kişi sayısı hayli fazladır.

HİNTÇE

Bu dili anadili olarak konuşan 341 milyon, anadili olmadan konuşan ise 274 milyon insan vardır. Yani toplamda dünyada bu dili 615 milyon kişi bilmektedir. Hintçe bilmek demek 341 milyon insanla rahat bir şekilde konuşabilmek demektir.

İSPANYOLCA

En çok konuşulan 4. dil İspanyolcadır. Dünyada 534 milyon insan bu dili bilmektedir. Bunlardan 460 milyonu bu dili anadili olarak kullanır. Ayrıca internet üzerinde en çok kullanılan 3. dil de İspanyolcadır.

FRANSIZCA

Sömürgecilik nedeniyle Fransızlar dünyanın dört bir yanına yayıldı. Fransızlar ile birlikte Fransızca da yayılım gösterdi. Fransızca, bugün farklı kıtalarda 29 ülkenin resmi dili olarak kabul edilir ve dünyada bu dili konuşan 280 milyon kişi vardır. Tuhaftır ki bunlardan sadece 77 milyonu bu dili anadili olarak kullanır. İngilizce dünyada iş diliyse, Fransızca da kültür dilidir. 

ARAPÇA

26 ülke ile birlikte 245 milyon kişinin de ana dilidir. Arapça, İslam dili olması sebebiyle 29 milyon kişi bu dili anadili olmasa bile bilir.

BENGALCE

Bengalce’nin en çok konuşulan diller arasında yer alması sizi şaşırtabilir. Ama şaşırtmasın. Çünkü bu dil dünyanın en kalabalık yerlerinden biri olan Bangladeş’in resmi dilidir ve 228 milyon kişi anadili olarak bu dili bilir. Buna ek olarak Hindistan ve Burma'nın bazı bölgelerinde de konuşulur. Bu yüzdendir ki 37 milyon kişi de anadiline ek olarak bu dili öğrenir.

RUSÇA

Dünyada toplam 258 milyon insan Rusça bilmektedir. Eski Sovyetler Birliği’nin bir dili olduğu için neredeyse eskiden SSCB’ye bağlı her ülke bu dili bilir. Tüm Avrupa'da anadili en fazla olan dil Rusçadır.

PORTEKİZCE 

9 ülkenin birden resmi dili olduğu için 221 milyon insanın anadili toplamda da 234 milyon insanın bildiği bir dildir.

ENDONEZYA DİLİ

Bu dili bilmek demek 198 milyon kişi ile rahat bir diyalog kurmak demektir.

Haftalığın PeP'te!

İlk 15'e giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.