Bir Sadık Dostun Hikayesi: Hachiko

Kültür ve Sanat - 07 Haziran, 2021 - Okuma Süresi: 3 Dk.

07 Haziran, 2021

Bir Sadık Dostun Hikayesi: Hachiko
Kredi: Hachikō

Hayvanların sadakat duygusu insanlardan kat kat üstündür. Bu yazımda sizlere sadık bir dostluğun, sevimli bir köpek olan Hachikō'nun hikayesini anlatacağım.

İlk olarak sadık dostumuz olan Hachiko'dan biraz sizlere bahsetmek istiyorum. 10 Kasım 1923 tarihinde Akita iline bağlı Odate'de doğan Akita cinsi bir köpektir. Akita cinsi 1800'lü yıllarda japon köpekleri üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda en iyi genleri seçilerek en özel seçkin köpek türü olarak ortaya çıkmıştır. Çok sevimli, sakin, cesur ve akıllılardır. Daha fazla derine inmeden bu sadık dostluğun filme dönüşen hikayesini sizlere sunuyorum.

Bir Sadık Dostun Hikayesi: Hachiko

 

1924 yılında Tokyo Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde profesör olan Dr. Hidesaburo Ueno bir metro çıkışı küçük bir köpek yavrusu bulur ve ismini Japoncada sekizinci anlamına gelen Hachikō koyar. Hachikō her sabah profesöre metroya kadar eşlik eder, metronun kapısına kadar getirdiği profesörü uğurladıktan sonra eve geri döner. Çok geçmeden akşam metrosundan inen profesör, Hachikō'nun onu beklediğini gördüğünde bir an çok şaşırmış ve mutlu olmuştur. Hachikō profesörün dönüş saatini hesaplayıp aynı yoldan geleceğini düşünerek metroya gitmişti. Mutlu eğlenceli bir hayat sürüyorlardı. 

 

 

Bir Sadık Dostun Hikayesi: Hachiko

Bir gün profesör üniversitede kalp krizi geçirmişti. Geçirdiği bu durumdan sağ çıkamayan profesör ölmüştü. Hachikō yine onu aynı gün uğurladıktan sonra eve geçmiş onun dönmesine doğru yine metroya hareket etmişti. Metronun önüne zamanında varıp profesörün metro kapısından çıkmasını bekliyordu. Zamanı gelmiş metro durakta durmuştu. Profesörü aradı gözleriyle her yere baktı ama profesör yoktu. O bekledi, diğer treni ondan sonraki treni diğer bütün trenleri bekledi.. Ama profesör yoktu. Onu tanıyan metro esnafı onu besliyordu ve o hiç ayrılmadan profesörü bekliyordu. Bu olayı duyanlar o durağa gelip Hachikō'yu beslediler sevdiler götürmeye bile çalıştılar ama  Hachikō 1 yıl bekledi, 2 yıl bekledi, 3 yıl bekledi. Ölene kadar tam 9 yıl boyunca profesörün gelmesini bekledi. Ve bir gün metro durağının önünde hayata gözlerini yumdu. Ülkede bir gün ulusal yas ilan edildi. Toplanan bağışlarla birlikte bugün Tokyo'ya gidenlerin Shibuya istasyonunun kapısında karşılaştığı köpek heykeli Hachikō yapıldı.

Bir Sadık Dostun Hikayesi: Hachiko

Bir köpek bu dünyada kendinden daha çok sizi seven tek şeydir. Bu yüzden gördüğümüz hayvanı sevelim, koruyalım, besleyelim ve mutlu edelim. Hayat kısa, sevgi daimdir.

Haftalığın PeP'te!

10'a giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.