Bermuda Şeytan Üçgeni'nin Gizemi

Kültür ve Sanat - 22 Kasım, 2021 - Okuma Süresi: 3 Dk.

22 Kasım, 2021

Bermuda Şeytan Üçgeni'nin Gizemi

Atlantik Okyanusu’nun Güney Amerika’ya yakın bölgesinde olduğu düşünülen Bermuda Şeytan Üçgeni'nin sırrı ne? Hayali ama bir o kadar gerçek olan bu yerin gizemini sizler için araştırdım. Hadi hep birlikte inceleyelim.

Bermuda Şeytan Üçgeni; üç köşesi Miami, Florida ve Puerto Rico’daki San Juan’a uzanan genel itibari ile 1,3 milyon kilometrekarelik bir alan olduğu düşünülmektedir. Gizemi yıllardır tartışılan Bermuda, eski zamanlarda manyetik olduğu sanılan fakat günümüzde okyanus akıntılarının oluşturduğu doğalgaz kaynağına sahip bir yer olarak düşünülmektedir.

Uzunca bir zaman gizemi hakkında tam bir açıklama yapılamadığı için büyük bilim adamlarının da içinde olduğu pek çok insan tarafından "doğaüstü birtakım güçlerin eseri" zannedildi. Bu açıklamaya karşılık olarak aynı zamanda o bölgede bulunan kayıp kıta Atlantis'in orada bulunup, kayıp kıtanın hiçbir zaman çözülemeyen teknolojik ve manyetik kayıp aygıtlarından birinin etkisiyle olabileceği de düşünülmüştür. Bu düşünceye paralel olarak Atlas Okyanusu ismini almıştır. Hatta bir başka iddiaya göre ise dünya dışı varlıkların defalarca o yeri ziyaret etmesi sonucu oluşan manyetik etkinin sebep olduğu dile getirilmiştir. Kristof Kolomb'un tuttuğu günlüklerde bile Bermuda Şeytan Üçgeni üzerinde uçan tanınmaz cisimlerden bahsettiği iddia edilmiştir.

Bermuda Şeytan Üçgeni'nin Gizemi

Bermuda Şeytan Üçgeni'nin ilk gizemli hikâyesi 1945 yılında Amerikalı bir pilotun bölgedeki garip pusula değişimlerini bildirdikten hemen sonra esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolması ile başlamıştı. Diğer bir esrarengiz olay ise Ağustos 1920’de 11 kişilik mürettebat, Carroll A. Deering adlı gemi ile Güney Amerika'ya uzun bir yolculuk için derin sulara yelken açtı. Maine'den ayrılan mürettebatın geri dönüş yapmak için 9 Ocak 1921'de Barbados'ta durdukları biliniyordu. Yirmi iki gün sonra gemileri Kuzey Carolina kıyılarında yüzerken bulundu ve içinde 11 kişilik mürettebattan tek bir iz bile yoktu. Gemideki herkes gizemli bir şekilde ortadan kaybolmuştu ve yardım çağrısı bile yapmamışlardı. Mürettebata ne oldu? Neden yardım çağrısında bulunmadılar? Hepsi birer merak konusu olarak kaldı.

Adının geliş noktası ise 1964 yılında bir dergide yayınlanan makalede, Bermuda Şeytan Üçgeni olarak hitap edilince bu şekilde anılmaya devam edildi. Bu trajik hikâyelerin yanı sıra daha birçok gizemli olay, açıklanamayan kaybolma hikâyeleri gizemini korumaya devam ediyor. Bu gizemli olaylar ile yüzlerce yıldır insanların hayal gücünü harekete geçiren Bermuda, birçok film ve diziye konu olmuştur.

Haftalığın PeP'te!

10'a giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.