Aydınlanmış Bir Prens: Buda

Kültür ve Sanat - 26 Nisan, 2021 - Okuma Süresi: 3 Dk.

26 Nisan, 2021

Aydınlanmış Bir Prens: Buda
Kredi: Siddhartha Gautama

"Hayat, acılar ve ölümlerle bir anda silinen geçici zevklerin ötesinde bir şey olmalı" diyerek gerçeği aramaya karar veren bir ruhani lider, Buda. 2500 yıl sonra bile fikirleri birçok insan tarafından takip edilen Buda'nın arayışına nasıl başladığına ve neler yaşandığına beraber göz atalım.

Sanskritçede uyanmış kişi anlamına gelen Buda, aslında Siddhartha Gautama’nın yaşadığı ruhani aydınlanmayı anlatmak için kullanılan bir unvan. Siddhartha, ailesinin ona verdiği 'amacına ulaşmış' anlamına gelen bir isimken Gautama ise, Buda'nın mensup olduğu ailenin ismidir. Gautama, Shakyamuni olarak da bilinir.

Babası Shakya kabilesinin kralı olan Siddhartha, bir prens olarak dünyaya geldi. Anlatılan bir hikayeye göre doğumu sırasında orada bulunan bir kahin, krala oğlunun ya çok güçlü bir kral ya da çok büyük bir ruhani lider olacağını söylemişti. Oğlunun çok güçlü bir kral olmasını isteyen babası, oğlu hayatında hiçbir zorluk çekmezse ruhani yönden gelişemeyeceğini düşündü. Yöneteceği krallığı bile görmeden sarayda büyüyen Siddhartha, 16 yaşında ailesinin isteğiyle prenses Yasodhara ile evlendi. 29 yaşında oğlu Rahula doğduktan sonra ise saraydan ayrıldı.

Önce hayatın gerçek yüzüyle tanışan Siddhartha yine bi rivayete göre; yaşlı bir sakatla, bir hastayla, bir cesetle ve bir dervişle karşılaştı. Siddhartha bu gerçekleri (yaşlılık, hastalık, ölüm ve acı) hayatın ayrılmaz parçaları olarak gördü. Diğer yandan refah ve zenginliğin faydasının olmadığını anladı ve gerçeği aramaya karar verdi.

6 yıl boyunca Ganj nehri etrafında aynı hedefi taşıyan 5 arkadaşı ile hakikat arayışına devam etti. Birlikte, dünyevi ihtiyaçlardan arınmak, günlük 10 saat meditasyon, sadece bir avuç pirinçle beslenmek, hiç konuşmamak ve çok az uyumak gibi zorlayıcı pratiklerle aydınlanmaya çalıştılar. Sonunda açlık, ağır egzersizler ve aşırı zayıflamış olması nedeniyle, bedeni çöktü. Sağlığına kavuşması için kendisine süt ve pirinç lapası veren Sujata adlı bir köylü kızın yardımını almak zorunda kaldı. Bu olay, yaşadığı yaşam biçiminin çok dengesiz olduğunu ve aydınlanmayı sağlamadığını anlamasına vesile oldu ve bu olayın sonucunda aşırılıklardan uzaklaşan 'Orta Yol' diye adlandırdığı bir uygulama ve yaşam şekli geliştirdi.

Siddhartha, dolunaylı bir gecede Hindistan’ın kuzeydoğusunda yer alan Neranjara Nehri kıyısında Bodi (incir) ağacının altında meditasyon yaparken aydınlığa ulaştığında 35 yaşındaydı. Bundan sonraki 45 yılını öğretilerini insanlarla paylaşmaya harcadı. 80 yaşında ise yediği zehirli bir yemekten öldü.

Aydınlanmış Bir Prens: Buda

” Yaşayan varlıkların hepsi; zayıf, güçlü, uzun, kısa, büyük, orta veya küçük görünen, görünmeyen; doğmuş olan veya doğmakta olan, hepsi mutlu olsun! Kimse kimseyi aldatmasın, kimse kimseyi küçümsemesin, kimse kimseye öfke ile darılma ile zarar vermek istemesin.” 

Haftalığın PeP'te!

10'a giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.