Aşkın Kanatları ve Zaman: Cupid ve Kronos'un Hikayesi

Kültür ve Sanat - 15 Ağustos, 2022 - Okuma Süresi: 3 Dk.

15 Ağustos, 2022

Aşkın Kanatları ve Zaman: Cupid ve Kronos'un Hikayesi

Zaman akıp giderken zamanla olan savaşta tutsak olan şeyler vardır, mitolojide de çeşitli yollarla anlatılmıştır. Sizler için zaman tanrısı Kronos’un, aşk tanrısı Cupid’in kanatlarını kestiği o ikonik tabloyu ve detaylarını inceledim!

Zaman akıp giderken zamanla olan savaşta tutsak olan bazı şeyler vardır: sevgi, saygı, hoşgörü ve daha nice olgu...

Bizlere bu esir olan kavramlardan biri olan aşkı anlatan bir kişi vardır: Pierre Mignard. O, Fransız altın çağında yer alan önemli bir 17. yüzyıl ressamıdır. "Zaman Cupid'in kanatlarını kesiyor" adlı resminde, zaman kavramının genç Cupid tarafından sembolize edilen aşk olgusunun üzerindeki etkisini alegorik bir şekilde betimlemektedir.

Cupid'i klasik mitolojide aşkın tanrısı olan küçük, kanatlı, bazen tombul bazen zayıf bir adam olarak görmekteyiz. Cupid'in çocuksu olmasının nedeni, aşkın mantıksız olduğu düşüncesini sembolize etmesinden gelmektedir. Yunan mitolojisinde karşılığı olan Eros'da benzer şekillerde eserlerde yer almaktadır. Aşk tanrısı, istediği zaman tüm romantik ilişkiler için kutsama veren çocuksu bir tanrıdır. Ayrıca kanatlarının olmasının sebebi de aşıkların hür iradesini temsil etmektedir. Bu, aşıkların her zaman fikirlerini değiştirebilecekleri ve birbirlerinden uzaklaşabilecekleri anlamına gelmektedir. Aşk tanrısının güç kaynağı yayı ve okudur ve okuyla birini vurduğunda o kişi kontrol edemeyeceği duygularla dolmaktadır. Cupid'in oklarının yanında aynı zamanda meşaleler yer almaktadır, bu meşaleler aşkın insanı yaralayabileceği ve kalbi alevlendirebileceği mesajını vermektedir.                                                                    

   Aşkın Kanatları ve Zaman: Cupid ve Kronos'un Hikayesi

Ele aldığım tabloda Cupid'e eşlik eden zaman tasviri ise Khronos’la yapılmaktadır. Khronos, Zeus'un babası Titan Kronos ile karıştırılmaktadır. Ancak Khronos, Yunan mitolojisinde zaman kavramının kişileştirilmiş halidir. Bazı kaynaklarda ise söz konusu isimlerin ortak kimliğinin Rönesans döneminde elinde bir tırpanla betimlenen "Zaman Baba" figürüne evrildiği düşünülmektedir.

Zaman, tabloda büyük kanatlara sahip yaşlı bir adam figürü ile resmedilmiştir. Bu da zamanın hızlı akıp geçerek elimizden uçtuğu mesajını vermektedir. Köşeye iliştirilen kum saati ile yine akıp giden zamana vurgu yapılmıştır. Zaman'ın elinde tuttuğu bıçak ise tablonun ana temasını oluşturan ögedir. Zaman tarafından, Cupid'in yani aşkın sembolünün kanatları kesilmektedir. Bu da aşkın geçen zamana yenik düştüğünü göstermektedir. Bu ana temayı destekleyen bir detay daha bulunmaktadır o da yerde duran oklardır. Bu durum Cupid'in kanatları kesilirken beraberinde oklarının da elinden alındığının göstergesi olmaktadır. Resmin bir başka ögesi olan yerde duran tırpan ise ölümün her zaman olduğunu unutmamak için resmedilmiştir.

    Aşkın Kanatları ve Zaman: Cupid ve Kronos'un Hikayesi                 

Pierre, bu resmi ölümünden bir yıl önce, kariyerinin zirvesindeyken çizmiştir. Bu temayı araştıran tek ressam Pierre değildir, aynı anlatının başka birçok yorumu da bulunmaktadır. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

  Aşkın Kanatları ve Zaman: Cupid ve Kronos'un Hikayesi                      

  Aşkın Kanatları ve Zaman: Cupid ve Kronos'un Hikayesi

Özetle tasvir, zamanın aşkın ömrü üzerindeki etkisinin hatta genellikle aşkla karıştırılan delicesine aşık olmanın anlatısıdır. Zaman geçtikçe bazı duygular körelebilir, etkisini yitirebilir. Aşk da bunların başında gelmektedir.

Zaman akarken en gür şelalelerde

Götürdü aşkı taşan sellerde

Uçamadı kesilmişken kanatları acımasız ellerde

Savunmasız kaldı düşen her kum tanesine

Haftalığın PeP'te!

İlk 15'e giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.