4 Netflix Kısa Film Önerisi

Kültür ve Sanat - 07 Haziran, 2021 - Okuma Süresi: 4 Dk.

07 Haziran, 2021

4 Netflix Kısa Film Önerisi

Konusunu ve içeriğini çok beğendiğimiz bir filmi izlemeyi; ödevimizi, sunumumuzu yetiştiremediğimiz için erteleyebiliyoruz. Bu içeriğimde sizlere ertelemeye gerek kalmayacak kadar kısa filmler öneriyorum. Gelin film listeme beraber göz atalım.

Period. End Of Sentence.

Bu film, 2018 yılı Netflix yapımı kısa belgesel filmidir. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği üzerine önemli vurgular yapar.

Hindistan’da ataerkil toplumun baskısında yaşamak zorunda olan kadınların “regl” konusundaki imkânlarının üzerinde durulmuştur. Hindistan’da %10 olan ped kullanımını %100’e çıkarmak isteyen bir grup insan, kadınların sağlıksız koşullarda regl dönemini geçirmek yerine sağlıklı ve çok daha kolay regl dönemi geçirmeleri için ped üretim makinesi temin ediyor ve köydeki kadınlar hem kendi refahları için hem de üretime katkı sağlamak için makineyi çalıştırıyorlar. “Kadınlar kanatlanıp uçabilsin diye” ürettikleri pedin markasını ise “Fly” koyuyorlar.

Hindistan’ın ve Dünya’nın bir kesiminde hâlâ kadınlar okumuyor, para kazanmak üzere işte çalışmıyor ancak fiziksel güç gerektiren zorlu görevlerde dahi yüksek gayret gösterip başarıyla sonuç alıyorlar. Buna rağmen eşlerinden ya da çevrelerindeki erkeklerden saygı göremiyorlar. Bu belgeselde de kadınlar, regl gerçeğini erkeklerle değil; kendi aralarında dahi konuşmaktan çekiniyorlar. Bu ifademi güçlendirmek için belgeselde geçen bir cümleyi referans alacağım. “Aslında sorun şu ki: Ataerkilliğin var olduğu bir yerde, kadınlarla ilgili bir şeyden bahsetmek zaman alıyor.”

Yönetmen: Rayka Zehtabchi

Oyuncular: Arunachalam Muruganantham, Shabana Khan, Gouri Choudari, Ajeya ve Anita

Yapımcılar: Rayka Zehtabchi, Melissa Berton, Lisa Taback, Garrett K. Schiff

IMDb Puanı: 7,4

Süre: 26 dakika

Ödül: En İyi Kısa Belgesel Oscar’ı

Konu: Filmde, Hindistan’daki kadınların, kendi tercihlerinin olmadığı “regl” konusunda dahi sağlıklı koşullara ulaşmasında ataerkil toplumun baskısı üzerinde duruluyor.

“Dünyada, Tanrı tarafından yaratılan en güçlü yaratık aslan değil, fil değil, kaplan değil. Kadındır.”

If Anything Happens I Love You

4 Netflix Kısa Film Önerisi

Bu filmin izleyenlerde “kısa zamanda yüksek nitelik ve hiç söz olmadan çok şey anlatmak” etkisini bırakacağını düşünüyorum.

Yazarlar ve Yönetmenler: Will McCormack - Michael Govier

Film 2020 yapımı ve 2D Amerikan kısa animasyon filmidir.

IMDb Puanı: 7,8

Süre: 12 dakika

Bir ailenin henüz 10 yaşında olan kızları okulundaki silahlı saldırıda hayatını kaybeder. Bu kaybın üzerine ailesi keder içinde kalır ve git gide birbirlerinden uzaklaşmaya başlar. Kızlarının evde bıraktığı anılar ve kızlarının hayalini kurmaları sayesinde anne ve baba tekrar birleşir. Bu birleşmeye ise bir nevi kızlarının sebep olduğunu söyleyebiliriz.

Sitara. Let Girls Dream

4 Netflix Kısa Film Önerisi

“Her yıl Dünyada 12 milyon çocuk gelinin hayalleri asla uçuşa geçemeyecek.” cümlesiyle son bulan bu film; Dünyanın bir kısmındaki çocukların henüz kendilerinden ve evlilikten haberleri yokken, henüz kendi gelecekleri için planlarını gerçekleştirecek güçleri yokken o güçlerinin tamamen ellerinden alınıp evlendirilmeleri üzerine önemli vurgular yapar.

Yönetmen: Sharmeen Obaid-Chinoy

Yapımcı: Gloria Steinem

Senarist: Sharmeen Obaid-Chinoy

Oyuncular:  Darla K. Anderson, Chris Mulai, Christopher Mulai

Filmin Müzik Bestecisi: Laura Karpman

IMDb Puanı: 7,3

Süre: 16 dakika

Film; 14 yaşında bir kız çocuğunun hayallerine, ailesine veda edip kendinden yaşça büyük biriyle evlenmesinin üzerinden çocuk evlilikleri üzerine önemli vurgular yapmıştır.

Tuval

4 Netflix Kısa Film Önerisi

Bu filmin, özellikle yıkıcı bir olay yaşayan insanlara umut aşıladığını düşünüyorum. Hayatta hiçbir şeyin bizi bir daha kafamızı kaldıramayacak kadar yıkmasını müsaade etmemeliyiz ve hiçbir zaman umut etmeyi bırakmamalıyız.

Yazar ve Yönetmen: Frank E. Abney

Yapımcı: Netflix Animation

Filmin Müzik Bestecisi: Jermaine Stegall

IMDb Puanı: 6,5

Süre: 9 dakika

Ödül Adaylığı: NAACP Image Award for Outstanding Short-Form (Animated)

Konu: Yaşlı bir ressam, eşinin ölümünden sonra resme olan cesaretini yitirir. Yaşlı ressamın torununun resme olan ilgisi ve dedesini cesaretlendirmesiyle yaşlı adam, tuvali tekrar eline alır.

Bir sonraki içeriğimde görüşmek üzere. Hoşça kalın...

Haftalığın PeP'te!

10'a giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.