1984'ün Yazarı George Orwell Kimdir?

Kültür ve Sanat - 20 Haziran, 2022 - Okuma Süresi: 4 Dk.

20 Haziran, 2022

1984'ün Yazarı George Orwell Kimdir?

1984 ve Hayvan Çiftliği distopyalarının yazarı George Orwell gerçekte kimdir? Nasıl bir dönemde yaşamış ve eserlerini kaleme almıştır? Bu ve daha fazla sorunun cevabını sizlere vermeye çalıştım. İyi okumalar!

Gerçek adı Eric Arthur Blair olan George Orwell, 1903 yılında Hindistan’da doğmuştur. Orwell'in o dönemde ailesi sömürge altında olan Hindistan yönetiminde görevlidir. Dönem itibariyle alt orta sınıfa mensup olmasına rağmen, yetiştirildiği yer ortam itibariyle soylu sayılabilecek bir yerde yetiştirilmiştir. Orwell 8 yaşındayken annesi ve iki kız kardeşiyle birlikte İngiltere’ye dönünce, önce yatılı bir hazırlık okulunda okur daha sonra da ülkenin seçkin eğitim kurumlarından biri olan Eton College’da burslu okumaya hak kazanır.

Eğitimini bitirdikten sonra Hindistan’a geri dönmüş ve Hindistan İmparatorluk polisinde bölge müfettiş yardımcısı olarak göreve başlamıştır. Bu görevi süresince yaşadığı olaylar hayatının ve fikirlerinin akışını değiştiren bir dönüm noktası olmuştur. Hindistan'da çalıştığı bölgenin yerel halkını zor yoluyla yönettiklerinin farkına varmıştır ve yaptıklarından utanmaya başlamıştır. Daha sonra görevinden istifa ederek Birmanyalılarla arasındaki sınıf ve ırk ayrımından duyduğu suçluluğu gidermek için Londra’ya giderek işçiler ve dilencilerin arasında yaşamaya başlamıştır.  

1984'ün Yazarı George Orwell Kimdir?

Bu deneyim ile sınırlı kalmamış ve bunu sürdürmek için bir süre sonra Paris'e gitmiş otel ve lokantalarda bulaşıkçılık yapmaya başlamıştır. Bu deneyimler daha sonra Down and Out in Paris and London adıyla yayınlanmış olan kitabının ana temasını oluşturmuştur. Polislik yaparken edindiği deneyimler sebebiyle değişen fikirleri artık daha nettir. Birmanya dönüşünde kendini anarşist olarak görmektedir. Yıl 1930'a geldiğinde ise kendini sosyalist olarak görmektedir. Fakat gördüğü yanlışlara, eksiklere eleştiri getirmeyi de ihmal etmemektedir. Bu dönemde İngiltere’nin kuzeyindeki yoksul madencilerin yaşantılarına ilişkin gözlemlerini anlattığı The Road to the Wigan Pier adlı eserinin sonlarında o günlerin sosyalist hareketlerine de eleştiriler yöneltmekten geri kalmamaktadır. Bu eserinden sonra yazılarına bir süre ara vermek zorunda kalmıştır çünkü İspanya’da bir iç savaş başlamıştır. Orwell ise darbecilere karşı savaşacak gönüllüler arasına katılmıştır. Orwell gördükleri karşısında çok etkilenmiştir. Hayatı sürekli deneyimlerle geçmiş yazarımız içinde bulunduğu organizasyonda yeniden hayat bulmuş gibidir. Burada yeni bir düzen kurmuştur.

Bu düzende, fuhuş ortadan kaldırılmış, dilenciler sokaklardan çekilmiştir. Piyasadaki pek çok mal ihtiyaç sahiplerine parasız olarak dağıtılmaya başlanmıştır. Yeni sistem sosyal hayatın her detayını etkileyebilmektedir. Bu sırada cepheye giden Orwell, yaralanarak cephe gerisine gönderilmiş ve cephe gerisinde iken İspanya’ya ilk geldiğinde gördüğü düzenin tamamen ortadan kaldırılmış olduğuna tanıklık etmiştir. Üyesi olduğu Marksist Birlik Partisi yasadışı ilan edilince birçok arkadaşı gibi ülkeyi terk etmek zorunda kalmıştır.

Orwell daha sonra İspanya’da yaşadıklarını Homage to Catalonia adlı eserinde anlatmıştır. Bunca deneyim yetmezmiş gibi İkinci Dünya Savaşı başlayınca BBC’nin Hindistan yayınları bölümünün başına getirilmiştir. Hindistan yurtseverlerine karşı İngiltere adına propaganda yürütmüştür. Daha sonra belirttiğine göre Hindistan’a yönelik propagandayı makul sınırlar içinde tutmaya çalışmaktadır. Orwell bu dönemin sonlarına doğru yani 1943 yılına doğru Hayvan Çiftliği’ni yazmaya başlamıştır. Eserini bitirdiğinde ise hemen yayınlatamamaktadır. Bunun nedeni savaşta İngiltere’nin, Sovyetler Birliği ile aynı tarafta yer alıyor olması ve bu kitabın ilişkileri olumsuz etkileyebilme ihtimalinin olmasıdır. Bu yüzden kitap II. Dünya Savaşının sona erdiği yıl yani ABD ve İngiltere’nin Sovyetler Birliği ile ilişkilerinin bozulmaya yüz tuttuğu bir sırada, Ağustos 1945’te yayınlanmıştır. Kitap Soğuk Savaş döneminde birçok dile çevrilmiştir. Hayvan Çiftliği ve 1984 adlı kitaplarından esinlenerek yapılan filmler CIA’in desteğiyle bütün dünyaya dağıtılmıştır. Orwell 21 Ocak 1950’de uzun süren bir hastalık süreci sonunda hayata gözlerini yummuştur.

 

Haftalığın PeP'te!

İlk 15'e giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.