Sınıf Öğretmenliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kampüsten Haberler - 16 Ağustos, 2021 - Okuma Süresi: 5 Dk.

16 Ağustos, 2021

Sınıf Öğretmenliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Kredi: Sınıf Öğretmenliği Hakkında merak Edilenler

Sınıf öğretmenliği bölümünü tercih etmek isteyen arkadaşlar için bu yazımda; okuduğum bölümle ilgili bir çok konuya değindim. Bu bölümü neden seçtiğimi, bu bölümü okumanın avantajları, dezavantajları, iş imkanları, bölüm dersleri gibi bir çok bilgi yer almaktadır. Yazımı bitirdikten sonra bu bölümle ilgili aklınıza takılan bir çok soruya cevap bulmuş olacaksınız.

Sınıf Öğretmenliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

"Öğretmenler; Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır…" 

Yazımıza Mustafa Kemal Atatürk'ün bu güzel sözüyle başlamak istedim. Öğretmenliğin ne kadar kutsal bir meslek olduğunu bölümü okumayana kadar bilemeyeceksiniz. Öğretmenlik; tüm meslekleri içine barındıran, tüm meslekleri ortaya çıkaran ve insanın vicdanıyla, gönül rızasıyla yapacağı bir meslektir. Sınıf öğretmenliği hakkında merak ettiğiniz bir çok şeyi, tarihçesini ve bu bölüm hakkında daha bir çok şeyin cevabını bulmak isteyenler doğru yazıda!

 1- Sınıf Öğretmenliğinin Tarihçesi

​​​​​​​​​1967 yılında kız ilköğretmen okulu olarak açılan sınıf öğretmenliği, 1972 yılında Eğitim Enstitüsüne, 1983 yılında iki yıllık Eğitim Yüksekokuluna, 1989 yılında 4 yıllık Eğitim Yüksekokuluna dönüştürülmüştür. 1992 yılında eğitim fakültesinde bölüm olarak eğitim-öğretim veren sınıf öğretmenliği, 1997 yılında Eğitim Fakültelerinin yeniden yapılandırılmasıyla ilköğretim bölümüne bağlı bir anabilim dalı haline getirilmiştir. Sınıf Öğretmenliği Programı halen ilköğretim bölümüne bağlı dört programdan biri olarak eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir.

2- Sınıf Öğretmeni Nasıl Olunur?

Sınıf Öğretmenliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Öncelikle sınıf öğretmenliğinin eşit ağırlık alanından alındığını bilmeniz gerekir. Lisans bölümü olduğu için ayt sınavına girmeli ve kendi alanınızda en az 40-45 net yapmanız ve sıralamanızın da 240.000 içinde olması gerekir.

3- Bölüm Dersleri

Bölüm dersleri tüm üniversitelerde hemen hemen aynı. Her dönemin 8 dersi bulunmakta ve bu dersler ters piramit gibi bir sonraki döneme kendini hazırlamaktadır. Bir alttaki sınıfta öğrendiğiniz tüm bilgileri hemen bir üstteki sınıfta mutlaka kullanacaksınız. O yüzden size tavsiyem tüm dersleri güzelce kafanıza kazımanız. Dersler sizi zorlamayacak fakat öğretmenler biraz sizi zorlayabilirler. Bunun nedeni ise iyi öğreticiler yetiştirmektir. Çeşitli projeler, ders anlatma, konu anlatma, etkinlik düzenleme bu bölümü okurken en sık karşılaşacağınız unsurlardır. Daha ayrıntılı bakmak isterseniz bölüm derslerini aşağıya bırakıyorum.

Sınıf Öğretmenliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

4- Bölüm Kontenjanları ve Atama Puanları

Sınıf Öğretmenliği

Sınıf öğretmenliği Türkiye'nin bir çok şehrinde mevcuttur. Bu bölüm 75 tane devlet üniversitesinde ve 10'dan fazla vakıf üniversitsinde olmak üzere 90'a aşkın üniversitede bulunmaktadır. Her üniversite de ortalama 50-60 kontenjan bukunmaktadır.

​​​​​​Bölümün avantajlarından biri de atanma oranı oldukça iyi olmasıdır. Her yıl öğretmen ihtiyacı devam etmektedir ve atanma puanları 70'lere kadar inmektedir.

5- Bu Bölümün En İyi 10 Üniversitesi

Sınıf Öğretmenliği

1-İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa

2-Ege Üniversitesi

3-Gazi Üniversitesi

4-Ted Üniversitesi

5-Hacettepe Üniversitesi

6-Marmara Üniversitesi

7-Yıldız Teknik Üniversitesi

8-Dokuz Eylül Üniversitesi

9-Ankara Üniversitesi

10-Anadolu Üniversitesi 

6- Mesleğini Aşkla Yapanlar

Sınıf Öğretmenliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sosyal medyada duyulmuş bir çok öğretmen vardır. Sosyal medya dendiğinde daha çok doğuda öğretmenlik yapmak akla geliyor. Fakat bu öğretmenler ülkenin bir çok yerine ulaşmış birbirinden başarılı öğretmenlerdir.

 Sevcan Sarıbakır, Sinem Kolçak Arman, İzzettin Gülşen ve Caner Sarıoğlu sosyal medyayı aktif kullanan öğretmenler. Fotoğraf ve video paylaşım platformu Instagram’da on binlerce insan tarafından takip ediliyorlar. 

Sınıf Öğretmenliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

MEB'in düzenlediği Eğitim Teknolojileri Zirvesi’nde ‘Sosyal Öğretmenler Paneli’nin de konuşmacıları olan bu eğitimciler, sosyal medya sayesinde kendi sınıflarının dışına çıkarak farklı şehirlerdeki öğrencilere de ulaşıyor. Kimi canlı yayında matematik anlatıyor, kimisi İngilizce’yi oyunlarla öğreterek eğlenceli ve unutulmaz hale getiriyor. Ben eminim ki bu meslekte başarılı olacak bir çok öğretmen gelecektir. 

Sınıf Öğretmenliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bölüm hakkında merak edilen diğer konular:

Sınıf öğretmenliği okunması zor bir bölüm değildir fakat çaba sarf etmeniz gereken bir bölümdür. Çünkü yetiştireceğiniz öğrenciler aldığınız eğitimlerden ziyade kendinizinde eğitiminize kattığınız bir çok yenilikten muaf olacaklardır. 

Günümüz koşullarında maalesef meslek seçmeden önce mesleğin bize vereceği gelire bakarak seçimlerimizi yapıyoruz. Bu bölümün en fazla seçilme sebebi de çalışma saatlerinde ki esneklik, tatiller ve atanma olasılığının yüksek olmasıdır. Maaşı her ne kadar beğenilmese de çalışma saatlerine oranla herkesin dilinde olan bir meslek. Net maaşı 4.800 olan bu meslekte max. 7.500 civarı kazanmakta mümkündür. 

Son olarak bu bölümü seçmeme en büyük katkısı olan Hz. Ali'nin meşhur sözünü sizlerle paylaşmak istiyorum: "Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum." 

 

Haftalığın PeP'te!

10'a giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.