Öğrenci Şehri: Ankara

Kampüsten Haberler - 14 Kasım, 2022 - Okuma Süresi: 3 Dk.

14 Kasım, 2022

Öğrenci Şehri: Ankara

Ülkemizin başkenti Ankara'yı bir öğrenci şehri olması ile değerlendirdim. Öğrencilik yıllarını Ankara'da geçirecek olan arkadaşlarımıza şehir hakkında bilgi vermek istedim.

  Ankara, ülkemizin başkenti olduğu için burada üniversite okurken öğrencilerin karşısına birçok fırsat çıkar. Bu fırsatları değerlendirmek biz öğrencilerin elindedir. Ankara başkent olduğu için genellikle ''Memur Şehri'' olarak nitelendirilse de barındırdığı çok sayıdaki üniversite sebebiyle bir öğrenci şehri olması da kaçınılmazdır. 

  Ankara'nın en iyi yanlarından biri de her yere kolayca ulaşım sağlanabilmesidir. Ulaşım oldukça olanaklıdır. Ankaray, banliyö, taksi, otobüs... Ulaşımın sağlandığı Ankarakart'a aylık tek seferlik ücret ödenerek abonman yapılmakta ve bu sayede o ay için sınırsız ulaşım sağlanabilmektedir.

  Kafe ve barların ağırlıklı olduğu Ankara'da birçok park da vardır. Kurtuluş Parkı, genelde konserlerin olduğu Gençlik Parkı, Seğmenler Parkı, Kuğulu Park meşhur parklardan sadece birkaçıdır. Lunapark sevenler için Gençlik Parkı vazgeçilmezdir.

Akşamları genellikle üniversite öğrencilerine rastlanılan yerlerden biri de Bahçeli'dir. Bunun yanı sıra Tunalı, Sakarya Caddesi, Konur Sokak da üniversite öğrencilerin vazgeçilmez yerlerindendir.

Öğrenci Şehri: Ankara                                    

Kültür ve sanat açısından da Ankara'da birçok yer ile karşılaşılmaktadır. Nitekim başkent olması Ankara'yı tarihi olarak önemli bir yere koymaktadır. Ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü ziyaret etmek için Anıtkabir'e gidilmektedir. Anıtkabir sadece Ankara'nın değil, Türkiye'nin de en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir. Bunun yanı sıra Beypazarı, Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak yine ziyaret noktalarından biridir.

Öğrenci Şehri: Ankara

Ankara Kalesi'ne çıkıp Ankara'nın eşsiz manzarasına şahit olunmaktadır.

Öğrenci Şehri: Ankara

Hamamönü'ne gidip Osmanlı evleri görülmektedir ve aynı zamanda Mehmet Akif Ersoy Evi Müzesi'ni ziyaret edilebilmektedir. Samanpazarı'nda arnavut kaldırımlı sokaklarını gezerken antikacılarla karşılaşılmaktadır.

 

Anadolu Medeniyetler Müzesi tarih ve arkeolojiyle ilgilenenlerin çokça ziyaret ettiği bir yerdir. Cumhuriyetimizin ilk dönemlerinden kalan ve birçok olaya ev sahipliği yapan tarihi konukevi Ankara Palas'ı ziyaret edilebilmektedir.  
Öğrenci Şehri: Ankara

Atatürk'ün Nutuk'u okuduğu mikrofon Cumhuriyet Müzesi'ndedir. Türkiye'de basılmış 4400 orijinal pulu görmek için ise PTT Pul Müzesi'ne gidilmektedir.                                         
            Öğrenci Şehri: Ankara

Arabalara ilginiz varsa Rahmi Koç Müzesi'ni ziyarette bulunulabilmektedir. 
 Öğrenci Şehri: Ankara

Benim de öğrencisi olduğum Ankara Üniversitesi Oyuncak Müzesi'ni ziyaret ederek zamanda küçük bir yolculuk yapılabilmektedir. Yöresel yemeklerde ise en başta Ankara Tava gelmektedir. Ankara Simidi ise eşsiz sokak lezzetlerinden biridir.
Bu güzel şehirde kariyer için katılacak birçok etkinlik, sosyal hayat için katılacak birçok konser ve birçok müze ile bulunmaktadır.

.

Haftalığın PeP'te!

İlk 10'a giren her içerik ile 200 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.