Finallere Hazırlanırken Karalayarak Çalışmak! - BaimsCase

Kampüsten Haberler - 20 Şubat, 2023 - Okuma Süresi: 3 Dk.

20 Şubat, 2023

Finallere Hazırlanırken Karalayarak Çalışmak! - BaimsCase

Bu çalışma yöntemini kullanmak için tek ihtiyacın olan kalem ve kağıt. Haydi birlikte ders çalışma verimini artıracak bu yönteme yakından bakalım.

Tam olarak nerede karşıma çıktığını hatırlamadığım bu yöntemleri finallere hazırlanırken kullanmanız için üç sebep var:

  • Kolay bir şekilde uygulanabilmesi,
  • Etkili olması,
  • Farklı derslere uygulanabilmesi.

Sizi ikna edebildiysem uygulama yöntemlerine geçebiliriz!Finallere Hazırlanırken Karalayarak Çalışmak! - BaimsCase

İlk yöntem özellikle yabancı dil öğrenirken uygulanabilir. Örnek olarak ben İngilizce kelimeler ezberlerken kullandım. Öncellikle ezberlemeniz gereken kitap ya da dosyayı açmalısınız. Bunun dışında ekstra karalamak için bir kağıda ihtiyacınız var. Ezberlediğiniz sırada rastgele şekiller, çizgiler çizerek kağıdı karalamanız bu yöntemi uygulamanız için yeterli. Karalama yapmak beyni uyarmak açısından çok değerli. Kelime ezberlerken bir süre sonra dikkatimizin dağılmasına engel olmak asıl hedefimiz.
Başka bir uygulama yöntemi ise kelimeler arasında ayrım yapabilmemiz amacıyla her kelime için farklı bir karalama yapmak. Mesela "count" kelimesi için uzun çizgiler çizmek, "love" kelimesi içinse daireler çizmek aynı anda normalde öğrenebileceğimizden çok daha fazla kelime öğrenmemize yardımcı olacaktır.Finallere Hazırlanırken Karalayarak Çalışmak! - BaimsCase

Diğer bir yöntem ise taslak çıkarma amacıyla karalamak. Soru çözerken ya da deneme yazarken çözüm ya da yazım aşamalarının taslağını çıkarmamız işlemin geri kalanını kolaylaştırır ve kalan süreçte dikkatimizin dağılma olasılığını azaltır. Çoğu kişi için bu süreç gereksiz gözükse de tam tersini savunanlar da var. Bu yüzden size bu yöntemden detaylıca bahsetmek istiyorum.
Örneğin, bir matematik sorusu çözüyorsunuz. Bu soru da kullanacağınız 3 farklı formül var. Öncellikle bu formülleri sorunun kenarına karalamak ve soruyu çözerken bu aşamaları takip etmek bir yöntem.
Bunun dışında formül ezberlerken de kullanılabilir. Matematik, fizik gibi derslerde formül sayısı artıkça birbirlerine karışma olasılığı da gittikçe artıyor. Bunun önüne geçmek için formüllerin mantığını anlamak çok önemli. Fakat bu mantığı anlamak için birbirine bağlı bir sürü formülü kullanmak durumunda kalabiliyoruz. Bu yüzden formülü çıkartacak şekilde karalamalar yapmak, farklı sayılar koyarak formülleri denemek hatta kendi kendimize sorular yazıp çözmek çok etkili bir çözüm yöntemi.

Bu yöntemleri uygulamak başta bahsettiğim gibi çok kolay fakat çok fazla kağıt kullanımına yol açabilir bu yüzden internette bulunan beyaz tahta uygulamalarını kullanarak bu yöntemi uygulamak daha çevreci bir kullanım yöntemi olacaktır.

Haftalığın PeP'te!

İlk 15'a giren her içerik ile 200 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.