Şaşırtan Girişimler

Girişimcilik - 12 Temmuz, 2021 - Okuma Süresi: 4 Dk.

12 Temmuz, 2021

Şaşırtan Girişimler

Bazen iş ya da staj ararken sizi gülümsetecek bir siteye denk gelebilir, kendinizi komik ve farklı işler okurken bulabilirsiniz. İşte şu an tam buradasınız. Gülümsemek için içeri gelin...

Herkesin aklında bir iş fikri mutlaka vardır. Hatta bazılarının birden fazla. Belki zaman zaman hayalini kurduğu, gerçekleştirmeye cesaret edemediği girişim hayalleri... Bu yazı belki size cesaret verecek, ya da sizi umutlandıracak. Ama mutlaka güzel hisler uyandıracak. İlk girişimimize bir bakalım. 

ÜZERİNDE NOT YAZILI PATATESLER SATMAK 

Şaşırtan Girişimler

Ne kadar saçma ve işe yaramayacak bir girişim olduğunu düşünebilirsiniz. Bu işin kurucusu girişimcimiz Craig'in kız arkadaşı da tam olarak böyle düşünmüş. Hatta kendisiyle dalga geçmiş, onu bu işten geri çevirmeye çalışmış. Ama girişimciliğin en güzel özelliklerinden biri olan kafasına koyduğunu yapma isteği Craig'in de yapısında mevcutmuş ki işin peşini bırakmamış. Bazen vazgeçmemek en önemli noktadır. İşin aslı şu; insanlar online patates siparişi veriyorlar ve üzerine yazılması için not bırakıyorlar. Daha sonra bu siparişler isimsiz olarak alıcıya gönderiliyor. İşin komik kısmı sanıyorum ki insanlar bu patatesleri arkadaşlarına şaka amaçlı gönderiyorlar. Arkadaşlar arasında oldukça eğlenceli gelse de, çok para kazandıracağını düşünmemiş olabilirsiniz. Ama Craig bu işten aylık 10 bin dolar kazanmış. 

 

BÖCEK YETİŞTİRİCİLİĞİ

Şaşırtan Girişimler

Genelde ıyy diyerek karşılanan böcekler harika bir geçim kaynağına dönüşmüş durumda. Böcekler bazı insanlar için resmen korkulu bir rüya olsa da sevenleri de yok değil. Böcekleri yetiştirerek birçok ülkeye ihracat yapabilirsiniz. Oldukça büyük paralar dönüyor diyebiliriz. O yüzden ıyy diyip geçmeyin hemen. Böcekleri öperek seven, hepsi için güzel yaşam alanı oluşturan insanlar çok fazla. Fobiniz yoksa düşünülebilir bir yol olduğunu belirtelim.

 

KEÇİLERE ÇİMLERİ BİÇTİRMEK 

Şaşırtan Girişimler

Keçiler çok hassas ve titiz  hayvanlardır. Bilmeyenler için açıklayayım, beğenmedikleri otları asla yemezler. İçinde kalıntı, saman gibi şeyler bulunan suyu içmezler. Çim biçenler bir kısa bir süre önce oldukça ünlendi. Google 200 tane keçiyle, sahip olduğu arazinin üzerinde keçilerin hem beslenmesini sağlıyor hem de çimlerin biçilmesini. Hem keçisi hem de arazisi olan keçilere biçtirir bunun bize faydası ne diyecek olursanız, keçisi olan kişiler çimlerinin biçilmesini isteyen kişilere bu hizmeti sunuyorlar. Açıkçası hem keçilerinin doymasını sağlıyorlar hem de para kazanıyorlar. Eğer keçileriniz varsa bu iş için aramalara başlayabilirsiniz. Karlı olabilir. 

 

BALİNA KUSMUĞU SATMAK 

Şaşırtan Girişimler

Çok bilinen bir şey olmasa da balina kusmuğu oldukça kıymetlidir. Aklınıza sıvı bir şey gelmesin. Resimdeki gibi katı bir madde olarak bulunuyor. Aslında aranan şey amberdir. Amber balinanın sindirim sisteminde üretilir. Sivri ve sert cisimlerin bağırsakta kaymasını sağlar. Oldukça kıymetli bir maddedir. Dolayısıyla oldukça da pahalı.. Amber aslında balinanın dışkısıyla atılır. Ancak bazen o kadar büyük olur ki balina bunu kusarak dışarı atar. Bazen de bu madde kıyıya vurur. Şanslı bir kişinin eline geçtiğinde ise kişiyi çok zengin edebilir. Yarım kilosu 5 bin dolardan bahsediyoruz. Ken Wilman ismini daha önceden duymuş olabilirsiniz. Kendisi adını çok duyurmuş bir girişimcidir. Ken bir gün köpeğini gezdirirken amber buluyor. Ve kendisi bu sayede 60 bin dolar kazanıyor.

 

 

 

 

 

 

 

Haftalığın PeP'te!

İlk 15'e giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.