Alice in Borderland: Yaşamak İçin Oyna

Eğlence - 20 Mart, 2023 - Okuma Süresi: 3 Dk.

20 Mart, 2023

Alice in Borderland: Yaşamak İçin Oyna

Aynı isimli mangadan uyarlanan, bir arkadaş grubunun kendilerini çeşitli oyunlar aleminde bulmalarıyla gelişen gizemli, fantastik ve aynı zamanda Alice Harikalar Diyarı'nda Alice'in gittiği fantastik dünyanın daha modern ve vahşi haline tanık olunan diziyi inceliyoruz!

Bu yazımda benim de yakın zamanda izlediğim Netflix platformunda yayınlanan dizi Alice in Borderland'i inceleyeceğiz. Alice in Borderland Haro Aso’nun aynı isimli mangasından uyarlanarak Netflix tarafından ilk sezonu 2020, ikinci sezonu 2022 yılında toplam 16 bölüm olarak yayınlandı.

Alice in Borderland: Yaşamak İçin Oyna

Adından da fark edildiği gibi  Lewis Carroll’ın Alice Harikalar Diyarında kitabından ilham alınmış. Bu dizide, Alice Harikalar Diyarı'nda kitabından pek çok sembolik öge görüyoruz. Ana karakterimizin adı Arisu, Japonca'da Alice ismi Arisu olarak değişiyor. Yani dizimizin kahramanı adını Lewis Carrol'ın kitabındaki ana karakterden almış. Dizinin karakterlerinden Yuzuha Usagi ismi de Carroll’un eserindeki Beyaz Tavşan karakterinden ilham alınmış gibi görünüyor. Usagi Japoncada “tavşan” anlamına geliyor. Dizinin bir diğer karakteri Takeru da “şapkacı”yı simgelemektedir. Kitapta iskambil kağıtları asker olarak karşımıza çıkıyordu, eserin uyarlamasında ise oynanacak oyunun türünü belirten simge olarak karşımıza çıkıyorlar. Hepimizin çocukluğunda severek okuduğu bir kitaptan alınan simgesel ögeler ve uyarlamalar diziye hoş bir hava katmış.

Alice in Borderland: Yaşamak İçin Oyna

Haro Aso’nun aynı isimli mangasını da okuyanların, ana karakter Arisu’nun mangada katılmadığı oyunlara katıldığı, bazı oyunların konseptlerinin değiştirildiği, kimi karakterlerin hikayeye erken girdiği yönünde dizi için eleştirilerde bulunmuşlar. Manga okurları diziyi mangadan ayrı düşünmüş ve genel olarak sevmişler.

Alice in Borderland: Yaşamak İçin Oyna

Gelin şimdi de dizinin konusuna bakalım. Arisu en yakın iki arkadaşıyla birlikte, bir anda neler olduğunu anlamadan ismi artık “Borderland” olan ve bütün insanların yok olduğu Tokyo’da tek başlarına kalmalarıyla olaylar başlıyor. Şehrin çeşitli binalarında bulunan ve oyuncuların duygusal, fiziksel sınırlarını zorlayan oyunları oynamaları gerekiyor. Baş karakterimiz Arisu gibi oyun bağımlısı kişilere bu çok güzel gelebilir fakat bir sorun var: Oyunu kazanamayan ölüyor.

İlk bölümün sonunda artık dizinin fantastik dünyasına girmiş bulunuyoruz. Tıpkı Alice'in tavşan deliğinden geçerek fantastik dünyaya geçtiği gibi.

Alice in Borderland: Yaşamak İçin Oyna

Aslında dizide mekanın paralel evrendeki Tokyo mu yoksa Arisu ve arkadaşlarının bir şekilde dahil olduğu bir simülasyonun içinde mi olduğunu anlayamıyorsunuz. Bu yönüyle dizinin gizemli bir havası var. Bu gizemin içinde milyonlarca insanın nereye kaybolduğu da var tabii. Ama ilk olarak mekanın paralel evrendeki Tokyo olması daha olası görünüyor. Dizide karakterlerin pişmanlığı, kendini affedememesi gibi duyguların olduğu sahneler ise gereksiz yere uzatıldığı söylenebilir.

Alice in Borderland: Yaşamak İçin Oyna

Her bölümde oynanan oyun gittikçe zorlaşırken dizi karakterleri duygusal ve fiziksel olduğu gibi, ahlaki açıdan da sınavlar veriyorlar. Dizide bir yönden de insanların kendi çıkarları için mevcut durum içerisinde ne kadar acımasız olabileceğini ve vahşileşebileceğini de görüyoruz.

Haftalığın PeP'te!

İlk 10'a giren her içerik ile 200 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.